تشک یکی از تاثیر گذار ترین عوامل بر کمر درد می باشد.

این جمله برداشت تیم مجله خواب داتیس از مقاله متخصص و جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات دکتر مجید ظهرابی است که امیدوارم برای شما نیز جالب باشد.

بیشتر مردم به اشتباه فکر میکنند که عالی ترین تشک طبی برا ی کسانی که از مشکلات کمر درد رنج می برند، زمین سفت و یا نهایتا استفاده از یک لایه پتو است! در صورتیکه تجربیات من به عنوان یک جراح و متخصص ستون فقرات و نیز طبق تحقیقات و تجربیات با بیماران، کسانی که از درد قسمت تحتانی کمر رنج می برند نباید از تشک های خیلی سفت و یونولیتی و یا زمین استفاده کنند.

 

حتما بخوانید: تشک باید سفت باشد یا نرم

 

هر چند شاید کارشناسان به دلیل نداشتن اطلاعات کامل، تشک خیلی سفت را برای بهبود درد  کمر توصیه کنند ولی باید توجه کرد کسانی که دچار مشکلات کمر درد هستند استفاده از تشک های خیلی سفت باعث تشدید درد خواهد شد. طبق تحقیقات دکتر فرانسیسکو کوواکس در پالماده در اسپانیا برای سنجش تاثیر تشک سفت و نیمه سفت بر روی افراد ۳۱۳ نفر را مورد آزمایش قرار داد.

تاثیر تشک بر کمر درد

در این آزمایش به تعدای از افراد بیمار تشک سفت و به دیگر افراد تشک نیمه سفت داده شد و ازآنها درخواست شد که هر روز میزان کمر درد خود را در زمان های استفاده از تشک و بعد از استفاده و برخواست از خواب ثبت کنند. بعد از گذشت ۳ماه بررسی، اطلاعات به دست آمده از این افراد نشان داد، گروهی که از تشک های نیمه سفت استفاده کرده‌اند، در مقایسه با گروه دیگر کاهش قابل توجهی در میزان درد کمر خود مشاهده کردند.

به عبارت دیگر :

تشک های سفت در برابر قوس و انحنای طبیعی ستون فقرات انعطاف پذیر نیست و در نتیجه به ستون فقرات و ماهیچه‌های اطراف آن در موقع خواب فشار بیشتری وارد می کند که در طول زمان به صورت درد بروز می‌کند.

Summary
Review Date
Author Rating
41star1star1star1stargray