عملکرد های ضروری بدن انسان، ارتباط مستقیمی با خواب دارد قدرت یادگیری، حافظه و نیز اخلاق مناسب  از مهم ترین این عملکرد ها هستند. خواب با کیفیت  می تواند فاکتور مناسبی برای افزایش توان ذهنی باشد به ویژه اگر بعد از مطالعه به رختخواب بروید اگر می خواهید که برداشت از مطالعه در ذهنتان بماند و در حافظ بلند مدت ثبت شود سعی کنید بعد از مطالعه بخوابید و از کمبود آن پیشگیری کنید، توصیه می کنیم پس از مطالعه حتما بخوابید، بی خوابی در طول شبانه روز خطرات مخربی برای حافظه و ذهن شما دارد. تاثیر و اهمیت بسیار بالای خواب، جهت بالا رفتن یادگیری و همچنین شکل گیری حافظه اثبات گردیده است، اما خیلی از افراد به استراحت اهمیت زیادی نمی دهند و به اندازه کافی نمی خوابند، این روند عملکرد مغز را با مشکلات زیادی روبه رو می سازد.  مجله خواب داتیس

تاثیر خواب درافزایش یادگیری


در یک آزمایش صورت گرفته که شرکت کنندگان ۸ ساعت خوابیده بودند،عملکرد بالاتری  نسبت به شرکت کنندگانی که ۶تا۷ ساعت خوابیده بودند داشتند. تحقیقات انجام شده نمایان گر این است که یادگیری یک مهارت خاص پس از استراحت شبانگاهی افزایش می یابد و نتایج حاصل شده بسیار بهتر از ادامه آن دوره به شکل بلافاصله و یا بعد از استراحت نامناسب خواهد بود. مجله خواب داتیس
 reading book in bed

تاثیر خواب بر خلاقیت


بسیاری از دانشمندان و هنرمندان نام آور جهان ادعا می کنند که ایده های خلاق خود را در طی استراحت به دست می آورند. به عنوان مثال ماری شلی گفته بود که در یک خواب، به ایده نوشتن رمان «فرانکشتاین» دست یافت. با این که پژوهش ها نتوانسته اند نشان دهند که خوابیدن به مثابه نیروی محرکه خلاقیت است، اما یک پژوهش انجام یافته نشانگر آن است که برای حل خلاق مساله، نیاز به استراحت داریم. در این پژوهش از شرکت کنندگان خواسته شد تا مساله ای را مشاهده کرده و پس از هشت ساعت برای حل آن بازگردند. کسانی که در فاصله این هشت ساعت بعد از دریافت مساله و قبل از ارائه جواب خوابیده بودند، بهتر توانسته بودند مساله را ساده کنند و همین امر سبب برتری آنها نسبت به کسانی که در این ۸ ساعت بیدار بودند گردید.

تاثیر خواب بر بهبود خلاقیت


هنوز به صورت دقیق مشخص نیست که چه اتفاقاتی در طول خواب می افتد که به یادگیری، تقویت حافظه و دستیابی به ایده های نوین می انجامد. با این حال پژوهشگران فکر می کنند که در هنگام خواب، مسیرهایی در مغز که برای حل مساله ضروری است تقویت می گردد. شاید همین مساله توضیح دهد که چرا استراحت برای رشد مغزی نوزادان ضروری است.

پژوهشگران دانشگاه میشیگان در تحقیقات اخیرشان، پاسخ‌های تازه‌ای برای این سوال پیدا کرده‌اند. گزارشی از این مطالعه در Nature Communications منتشر شده است. مطالعه آنان نشان می‌دهد که کمبود خواب با ریتم فعالیت‌های عصبی در بخش خاصی از هیپوکامپ مغز به‌نام CA۱ تداخل ایجاد می‌کند. هیپوکامپ، ساختار مهمی در مغز است که مسئولیت شکل‌گیری حافظه بلندمدت را بر عهده دارد. محققان در این مطالعه، موش‌های آزمایشگاهی را در چند مرحله مورد آزمایش قرار دادند تا بتوانند جزئیات دقیقی درباره عملکرد مغزی آنان پیدا کنند. در مرحله ارزیابی فعالیت هیپوکامپ، محققان متوجه شدند که داشتن خواب کافی بعد از یادگیری، نوسانات ناشی از خواب را در بخش CA۱ هیپوکامپ تقویت می‌کند، درحالی که کمبود خواب مانع از این اتفاق می‌شود. دکتر اوگجانوفسکی (مسئول مطالعه) می‌گوید: «فعالیت نوسانی غالب که در روند یادگیری بسیار حیاتی است، به‌واسطه تعداد کمی از سلول‌ها در هیپوکامپ کنترل می‌شود. این نکته، درک قبلی ما درباره عملکرد شبکه‌ای مغز را تغییر می‌دهد». باتوجه به نتایج این تحقیق، مشخص شد که می‌توان روی تثبیت اطلاعات با خوابیدن پس از مطالعه، حساب ویژه‌ای باز کرد. این یافته‌ها، بیشتر به درد دانش‌آموزان و دانشجویانی می‌خورد که دوست دارند راه‌های بیشتری برای ثبت بهتر مطالعات خود در حافظه‌شان داشته باشند.
Summary
Review Date
Author Rating
41star1star1star1stargray