هر روز بعد از تمام خستگی ها و دغدغه هایی که در محیط کارتان داشته اید، به سمت خانه می روید بعضی روزها خیلی زود می رسید و ترجیح می دهید یک استراحت عصرانه داشته باشید و بعضی روزها هم آنقدر دیر می رسید که باید یکسره به رختخواب بروید. بنابراین تخت خواب شما یکی از مهم ترین اثاثیه منزل شما محسوب می شود و مهم تر از آن تشکی که قرار است جسم خسته شما روی آن به آرامش برسد. حالا وقت آن است که کمی بیشتر راجع به انواع تشک های طبی و خوشخواب یا حتی تشک های معمولی مرغوب بدانید.

ویژگی یک خواب آروم

انواع تشک برای یک خواب آروم

تشک های معمولی از انواع اولیه تشک هاست و مهم ترین بخش تشکیل دهنده آن فنر است و با ابر و پر و پشم پر می شوند که البته امروزه دیگر این نوع تشک ها قابل استفاده نیستند و دوام کمی هم دارند. نوع دیگر تشک ها، طبی هستند که مواد تشکیل دهنده شان نمد، فنر، موکت، یونولیت و فوم است. تشک های طبی نیز دوباره به دو نوع کاملا طبی و طبی فنری تقسیم می شوند، که نوع منحصرا طبی بسیار سفت و انعطاف ناپذیرند اما عمر کوتاهی دارند. نوع طبی فنری نسبت به طبی نرم تر است و احساس راحتی بیشتری به شما می دهد و استحکام و دوام بیشتری هم دارد.

یک تشک خوب چه ویژگی هایی دارد؟

ابتدا باید در ارتباط با مواد اولیه تشک اطمینان حاصل کنید، اینکه فنر های قوی داشته باشند. پارچه مورد استفاده برای روکش از نوع مرغوب باشد و همین طور دوخت خوبی داشته باشد، چون اگر پارچه مورد استفاده الیاف طبیعی نباشد، به مرور زمان بیماری های آلرژیک و ناراحتی های پوستی ایجاد می کند. ویژگی دیگری که باید مورد توجه قرار بگیرد ضد آب بودن و ضد حریق بودن پارچه مورد استفاده است و همین طور ضدنفوذ از بابت حشرات باشد. از ویژگی های دیگر این است که تشک مرغوب باید سبک باشد، قابلیت شست وشو داشته باشد و اینکه بسیاری از این تشک ها برای راحت تر کردن کار شما زیپ دار طراحی می شوند تا کار شما را برای شستن روکش آن راحت تر کنند. در بعضی از انواع تشک های معمولی و طبی قاب های فلزی تعبیه می شود تا از قسمت تحتانی دور تا دور تشک را بگیرد و این باعث استحکام و دوام بیشتر تشک می شود. از نظر ظاهری هم یک تشک خوب باید ارتفاعی بالاتر از ارتفاع تختخواب شما داشته باشد به این معنی که قسمتی از تشک باید همواره از سطح بالایی تخت بیرون باشد، البته این فاکتور در مدل های معمولی اهمیت چندانی ندارد. اگر تشک خیلی کوچک باشد، آرامش و آزادی زمان خواب را از شما می گیرد. یک فرد سالم در حدود ۶۰ ۴۰ مرتبه در طول شب غلت می خورد، بنابراین برای تجربه یک خواب راحت باید آزادی حرکتی داشته باشید. فراموش نکنید که اگر تشک شما دارای سیستم تنفس هوا باشد، با کشش خلا هوا باعث کاهش حجم تشک می شود و این امر تاثیر مستقیم در احساس خوشایندی و شادابی شما دارد. آنتی باکتریال بودن تشک هم بسیار مهم است، یادتان نرود پوست شما در تماس مستقیم با این وسیله است. بعضی از شرکت های سازنده همچون خوشخواب، اقدام به ارائه مدلی کرده اند که در آن اسفنج های رایحه دار به کار رفته که رایحه خوشی را در اتاق خواب شما پراکنده می سازد.

یک آزمایش ساده

برای اینکه نرمی یا سفتی تشک را آزمایش کنید، به پشت، روی تشک بخوابید و یک دست خود را به صورت صاف داخل گودی کمر خود قرار دهید. اگر دست شما به راحتی به سمت داخل گودی کمرتان فرو رفت، آن تشک خیلی محکم و سفت است، اما اگر نتوانستید به هیچ وجه دستتان را به داخل گودی کمرتان سر دهید، آن تشک خیلی نرم است.

Summary
Review Date
Reviewed Item
هر روز بعد از تمام خستگی ها و دغدغه هایی که در محیط کارتان داشته اید، به سمت خانه می روید بعضی روزها خیلی زود می رسید وبه دنبال یک خواب آروم هستید
Author Rating
41star1star1star1stargray