طبق یک نظر سنجی از کارشناسان شرکت تشک و کالای خواب داتیس، اغلب مشتریان نمی دانند با خوشخواب نرم راحت هستند یا سفت. بیشتر مردم به اشتباه فکر می کنند که مناسبترین زیرانداز جهت استراحت برای مبتلایان به کمر درد، خوابیدن روی زمین سفت و یا حداکثر استفاده از یک لایه پتو است! در حالی که تجربیات نشان میدهند کسانی که از درد قسمت تحتانی کمر رنج می برند و یا مشکلات کوفتگی عضلات در زمان بیدار شدن دارند  نباید مکان های سفت را برای خواب انتخاب کنند.

تشک باید سفت یا نرم باشد ؟


تشک باید به اندازه ای سفت باشد که ستون مهره ها در “وضعیت عملکرد” (یعنی همان مقدار انحنائی که در حالت ایستاده در کمر وجود دارد) قرار بگیرد. اگر خوشخواب آنقدر سفت باشد که این انحنا به طور کامل از بین برود و یا آنقدر نرم باشد که کمر بیش از اندازه انحنا پیدا کند، فرد دچار کمر درد می شود. میزان سفتی و یا نرمی تشکها در سایت خواب شاپ قسمت خصوصیات تشکها قید شده.

تشک سفت بهتر است یا نرم

در یک بررسی  بین تشک های طبی کاملا سفت و تشکهای طبی نیمه سفت مشخص شده گروهی که از خوشخواب طبی نیمه سفت استفاده کرده اند در مقایسه با گروه دیگر کاهش قابل توجهی در میزان درد کمر و عضلات خود احساس کرده اند.

در واقع  تشک های طبی کاملا سفت در برابر قوس و انحنای طبیعی ستون فقرات در قسمت کمر انعطاف پذیر نیست و در نتیجه به ستون فقرات و ماهیچه های اطراف آن در موقع خواب فشار بیشتری وارد می شود که در طول زمان به صورت درد بروز می نماید. مگر در موارد خاص و تجویز پزشک معالج مبنی بر استفاده از تشک کاملا سفت.

خوابیدن روی تشک طبی

تشکهای زیادی در بازار وجود دارند که شما برای اینکه بهترین گزینه را انتخاب کنید باید از نکات زیر مطلع باشید. دنیای محصولات خواب کاملاً فریبنده است و ما قصد داریم راز و رمز آن را برای شما بگشائیم. همه افراد پس از سپری کردن یک روز پر کار و شلوغ در آرزوی یک خواب راحت و آسوده هستند. لازمه یک خواب راحت برخورداری از سرویس خواب مناسب است که در این میان خوشخواب حرف اول را می زند.

 

چه موقع به خوشخواب جدید احتیاج داریم؟


برخی از نشانه هائی که خبر از لزوم تهیه یک خوشخواب جدید می دهند به شرح زیر می باشند :

وقتی از خواب بیدار می شویم درد خفیفی را در کمر خود احساس می کنیم و تصور می کنیم که از نظر فیزیکی به اندازه کافی استراحت نکرده ایم.
در خانه فامیل و دوستان و یا اتاق های هتل خیلی بهتر و راحتتر از خانه خود می خوابیم.
خوشخواب ما دچار پارگی و سائیدگی های قابل رویت است.
فرو رفتگی و برآمدگی های ناخوشایندی در خوشخواب ما ایجاد شده است.
وقتی تشک غژغژ صدا می دهد.
پس از خوابیدن روی خوشخواب احساس کمر درد می کنیم یا بدنمان کوفته است.

خرید تشک طبی

ویژگی تشک های خوب چیست؟


راحتی:

یک تشک خوب تکیه گاه مناسبی برای بدن (از سر تا پا) است و حالت ستون فقرات را در همان وضعیت ایستاده نگه می دارد. در زمان انتخاب خوشخواب بیشتر به وضعیت قرار گرفتن شانه، باسن و کمر بر روی خوشخواب دقت کنید چون در هنگام خواب بیشترین وزن بدن روی این نقاط می افتد.

دوام:

کیفیت مواد به کار رفته مهم است. ممکن است برای خرید خوشخوابی که دارای کیفیت بهتری است مجبور به پرداخت هزینه بالاتری شوید، اما مطمئن باشید که ارزشش را دارد. با این کار نه تنها مدت زمان بیشتری می توانید از آن استفاده کنید بلکه بدنتان نیز در آرامش کامل به سر می برد.

 فضا:

اگر تشک خیلی کوچک باشد آرامش و آزادی زمان خواب را از شما می گیرد. یک فرد سالم در حدود ۶۰-۴۰ مرتبه در طول شب غلت می خورد، بنابراین برای تجربه یک خواب راحت باید آزادی حرکت داشته باشید.

اسفنج :

در تشخیص نوع اسفنج به کار رفته تشک باید به وزن و تراکم آن دقت کرد, در سایت خواب شاپ قسمت خصوصیات خوشخواب نوع اسفنج ذکر شده است.

فنر :

نوع فنر بندی تشک , ضخامت مفتول فنر و فریم دور تشک در کیفیت تشکهای فنری مهم هستند . همچنین تشکهایی که دارای فنر پاکتی هستند از قابلیت بیشتری برخوردارند بطوریکه تمام فنرها تک تک داخل فنر و منفصل هستند و درصورتی که دو نفر روی تشک باشند با تکان خوردن یکی دیگری متوجه نخواهد شد . همچنین در دراز مدت فنرها بدلیل اصطحکاک یکدیگر جیر جیر نخواهند کرد.

ارتفاع تشک :

با توجه به لایه های داخلی تشک اعم از موکت ,الیاف , پنبه , رویه خوشخواب ,ارتفاع خوشخواب ها متفاوت خواهد بود و در طول عمر تشک نقش بسزای دارند . هرچقدر ارتفاع خوشخواب بیشتر باشد مرغوب تر و در ضمن اگر از روتختی استفاده کنید بدلیل ارتفاع بیشتر سرویس خواب شما زیباتر خواهد بود و ملحفه روتختی جلوه بهتری خواهد داشت .

مموری فوم :

تشکهای نسل جدید دارای مموری فوم هستند که قیمت بالاتری دارند .مموری فوم برای اولین بار توسط سازمان فضایی آمریکا جهت جلوگیری از عوارض ناشی از شتاب ثقل به هنگام پرتاب فضاپیماها بر بدن فضانوردان اختراع شد. پس از آن بعنوان یک محصول بسیار مفید و ضروری به خانه های مردم در اروپا و آمریکا راه پیدا کرد. ویژگی منحصر به فرد فوم های هوشمند تغییر شکل در اثر دمای بدن، برگشت پذیری مناسب پس از بردا شتن نیرو در ناحیه تماس، تسهیل در جریان گردش خون، جلوگیری از گرفتگی عضلات و نیز جلوگیری از درد در ناحیه ستون فقرات است.

۱ – تشک فنری : تشک فنری برای سنین پایین تر و افراد با وزن کمتر مناسب است . بعلت حالت ارتجاعی خوشخواب , وزن در سطح خوشخواب پخش میشود. نسبت به تشکهای طبی و فنی ارزان تر است .

۲ – تشک طبی و فنری : تشک طبی و فنری یک انتخاب ایده عال برای تمام سنین است.بدلیل استفاده از اسفنج با دانستیته بالا ودیوارهM دار و فنر بندی متراکم تر و فشرده علاوه بر طول عمر بالای خوشخواب خوابی توام با آرامش را به ارمغان خواهد آورد .با توجه به اینکه فنر پاکتی و منفصل استفاده شده باشد , یا دارای مموری فوم باشد و همچنین ارتفاع تشک از لحاظ کیفیت و قیمت متفاوت خواهد بود .

۳ – تشک طبی : تشکهایی که دارای فنر نیستند و تنها دارای خاصیت طبی هستند . خوشخواب طبی نوع فومی  ارزانترین خوشخواب است که از خصوصیات آن سبک,سفت, قابل شستشو بودن ,زیپ دار بودن است جنس آن از یونولیت بوده و عمر نسبتا کم , برای مصارف کوتاه مدت توصیه میشود. خوشخواب طبی نوع اسفنجی نرم ترو با کیفیت تر است و با توجه به نوع اسفنج قیمت و کیفیت متفاوتی دارد. خوشخواب تمام مموری فوم طبی است که کلا دارای مموری فوم است قیت نسبتا بالاتری دارد .

برای اطلاعات بیشتر از تشک طبی فنر منفصل  وهمچنین  فواید مموری فوم به مقالات مرتبط مراجعه کنید.

۴ – تشک آبی : تشک های آبی نیز طرافداران خاص خودشان را دارد و استفاده از آنها شما را به یاد شب های فراموش نشدنی پیک نیک می اندازد . با پر کردن آب گرم حالت ارتوپدیک پیدا میکند . در مصارف خاص بیشتر استفاده دارد .با پرکردن آب سنگین میشود . اگر پنچر شود به درد سر خواهید افتاد .

۵ – تشک بادی : میزان سفتی آنها را می توان با یک دستگاه کنترل از راه دور که به پمپ هوا متصل است تنظیم نمود. پنچر شدن تیوپ از معایب آن است . برای یک دوره کوتاه مدت ,در سفربدلیل انتقال آسان تر مناسب خواهد بود .ولی بعنوان خوشخواب خواب در اتاق خواب یک انتخاب مناسب نیست .


توجه:

۱- با دست زدن و خوابیدن چند دقیقه ای نمیتوان به کیفیت آن پی برد به خصوصیات , لایه های داخلی تشک و گارانتی دقت کنید .

۲- هر قدر وزن شما بیشتر باشد به خوشخوابی با تراکم فنر بندی بالاتر و همچنین فریم ضخیم تر نیاز دارید.

۳- از تشکهای یونولیتی فقط در مواقعی که مدت کمی به خوشخواب نیاز دارید استفاده کنید.

۴- از خرید تشکهای متفرقه و بی نام نشان و بدون ضمانت خودداری کنید.

۵- در صورت امکان از پد ضد آب استفاده کنید .

۶- برای تمیز کردن خوشخواب از سشوار و دستمال تمیز استفاده کنید .

۷- اجازه ندهید بچه ها از آن به جای خوشخواب آکروبات بازی استفاده کنند.

۸- هر ۶ ماه یکبار آن را ۱۸۰ درجه برگردانده و سر و ته نمائید.

۹- هر ۳ ماه یکبار هم از عرض و هم از طول ضربه های آرامی را به قسمت های مختلف آن وارد کنید.

۱۰- همیشه بزرگترین تشکی را بخرید که در اتاقتان جا می گیرد.

 

لطفا تجربیات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید تا دیگر دوستان نیز از تجربیات شما  بهره مند شوند.


برای اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان میتوانید با مشاورین تشک و کالای خواب داتیس تماس بگیرید.

 

DATIS MATTRESS

www.datismattress.com

 

تماس با ما

۰۲۱۵۶۳۹۳۳۱۶
۰۹۱۰۹۴۹۴۲۶۴

 


منبع : دکتر عباس دقاق زاده

راهنمای ثبت گارانتی تشک داتیس|مجله خواب داتیس

 

 

 

بالش بامبو و خواص آن | مجله خواب داتیس

۷ ویژگی یک تشک خوشخواب خوب | مجله خواب داتیس

اضافه وزن تشک با پوست مرده بدن | مجله خواب داتیس

قیمت تشک طبی نرم رابون|مجله خواب داتیس

تنفر مردان از صحبت کردن قبل از خواب | مجله خواب داتیس

Summary
Review Date
Author Rating
41star1star1star1stargray