سعی داریم به سوالات متداولی که در مورد موضوع پر بحث “حرف زدن در خواب” که برخی از افراد از آن رنج می برند  پاسخ دهیم.

دلیل حرف زدن در خواب چیست ؟
این اختلال چه مشکلاتی را در این افراد ایجاد می کند؟
چه کار کنیم توی خواب حرف نزنیم ؟
آیا خواب گفتاری درمان دارد؟

به دلایل صحبت کردن به هنگام خواب  در مردان اشاره می کنیم. از عوامل ایجاد کننده این عارضه می توانیم به مصرف بیش از حد نوشیدنی های  الکلی، داشتن استرس، کمبود خواب و تب اشاره کنیم.
دلیل اصلی حرف زدن در خواب چیست؟ چرا برخی افراد در خواب حرف می‌زنند؟ ریشه این نوع از اختلال خواب در کجا نهفته است؟
حتماً برای شما یا اطرافیانتان پیش آمده که شب ها از صدای حرف زدن دیگری از خواب بلند شوید. شب هایی که هر چه می کنید دیگر خواب به چشمانتان نمی آید باید تا صبح بیدار بمانید؛ا ما فکر می کنید دلیل اصلی این اتفاق چیست؟
شاید به نظر ما قدری عجیب بیاید ولی واقعیت امر این است که در خواب صحبت کردن به ویژه در کودکان و مردان اتفاقی طبیعی است. حرف زدن در خواب در میان کودکان زیر ۱۰ سال بسیار شایع و در میان بزرگسالان نیز حدود ۵ درصد شیوع دارد. حرف زدن در خواب می تواند در هر مرحله ای از خواب اتفاق بیوفتد ولی در ابتدای خواب و در خواب سبک شایع تر است.

حرف زدن در خواب


از جمله اصلی ترین دلایل حرف زدن در خواب می توان به استرس، کمبود خواب ،تب، و مصرف الکل اشاره کرد. بر طبق باور کارشناسان این  دلایل صحبت کردن به هنگام خواب  را تحریک می کنند. با این حال، گاهی برخی عوامل بیرونی از جمله اتفاقات خوشایند یا ناخوشایند بیرونی یا قرار گرفتن در موقعیتی جدید موجب هیجاناتی در فرد می شود که شب ها و در قالب صحبت در خواب جلوه پیدا می کند. به همین خاطر، اغلب کلماتی که در این مواقع شنیده می شود به اتفاقات بیرونی و آنچه در طول روز بر فرد گذشته است مربوط می شود.
در نقطه مقابل، صحبتی که ناشی از تب یا مصرف بیش از حد الکل باشد لزوماً ارتباطی با وقایع روزمره زندگی افراد یا گذشته آنها ندارد و اغلب بی معنا و عاری از وحدت است. در واقع، صحبت کردن در خواب بیش از آنکه پدیده ای درونی باشد واکنش بدن است نسبت به اتفاقات بیرونی که نمی توان آن را نوعی بیماری یا اختلال آسیب رسان پنداشت.
با این حال، کارشناسان به آن دسته افرادی که این ماجرا برایشان به دفعات تکرار می شود توصیه می کنند سری به پزشک متخصص بزنند. ممکن است با یک دوره دارو درمانی کوتاه مدت همه چیز به حالت عادی بازگردد و خودشان و دیگران خوابی آرام تر و با کیفیت تر را تجربه کنند.

حرف زدن در خواب

درمان خواب گفتاری


۱-مهمترین و اولین کار خواب کافی است . اجازه بدهید که فرد به اندازه کافی بخوابد. داشتن یک خواب مناسب می‌تواند به فرد کمک کند تا احساس نشاط و طراوت در فرد دو برابر شود. در هنگامی خستگی میزان صحبت کردن در خواب افزایش می‌یابد.

۲-سعی کنید یک برنامه منظم و ثابت برای خواب خود داشته باشید به صورتی که  برای خوابیدن و بیدار شدن به هنگام صبح زمانی را مقرر کنید.  برنامه‌ی زمانی نامنظم خوابیدن می‌تواند عامل حرف زدن شما در خواب شود.

۳- پیش از خواب غذای سنگین مصرف نکنید. بخورید اما از پرخوری اجتناب کنید. پس از تمام کردن غذای خود، به مدت چند دقیقه استراحت کرده و سپس به رختخواب رفته و بخوابید.

۴- چنانچه  کسی که در کنار شما خوابیده است و در خواب حرف می‌زند، به او غر نزده و بیصدا از رختخواب بیرون بیایید. صحبت کردن در خواب می‌تواند موجب عصبانیت فرد شنونده شود، با این حال، می‌تواند حتی بیشتر از آن باعث برهم خوردن آرامش افراد کنار دستی شما بشود که خوابشان مختل شده است.

۵- میزان استرس خود را کنترل کرده و سعی نمایید میزان اضطراب خود را کاهش دهید. اجازه دهید افکار مثبت در درون ذهن شما باقی بمانند.

۶- جهت اداره‌ و کنترل لگد زدن و تکانهاش شدید ناگهانی فرد حین خواب، به پزشک مراجعه نمایید و ایشان به احتمال زیاد پیشینه‌ی پزشکی شما را درخواست خواهد کرد و ممکن است برخی مکمل‌های آهن جهت درمان کم خونی، مکمل‌های پتاسیم جهت درمان گرفتگی عضله و اسپاسم در پاها، و یا حتی قرصهای خواب‌آوری را تجویز نماید.

۷-  تمرینات تمدد اعصاب مانند مدیتیشن و یوگا، موجب فراهم کردن خواب طبیعی با آرامش ذهنی می‌شوند. ضرورت دارد در طول روز آرام بوده و همانطور که شب فرا می‌رسد، استراحت نمایید.

۸- همچنین می‌توانید ورزش مورد علاقه‌ی خود را انجام داده و یا به باشگاه بروید، هر کدام را که دوست دارید انجام دهید تا راز نجوا کردن در خواب بر شما فاش شود.

امیدوارم که این نوشته به شما و همسرتان کمک‌ نماید؛ با این حال اگر تأثیر فوری ندارد، چرا عجالتاً به استفاده از مسدودکننده‌های گوش متوسل نمی‌شوید! بازار پر از بهترین مارکهای گوشی هایی است که باعث چرت آرامش بخش شما می‌شوند. اگر همسرتان نمی‌تواند در خواب حرف نزند، دست کم شما که می‌توانید به آن گوش نکنید.  🙂

 

منبع : دکتر سلام
منبع : کوله بار

Summary
Review Date
Author Rating
31star1star1stargraygray