اغلب افراد میل کردن شام را به دیر وقت موکول می کنند و یا پس از میل شام بلافاصله به رختخواب می روند که بسیاری از متخصصین تغذیه این عادت را برای سلامتی مضرر می دانند زیرا به علت کاهش متابولیسم، بدن باعث اضافه وزن و چاقی  می شود البته تعدادی از متخصصین بر این باورند که خوردن غذا قبل از خواب به افزایش کیفیت خواب کمک می کند و حتی باعث کنترل وزن می گردد. به احتمال زیاد دلیل اصلی این مسئله به این  خاطر است که سیستم بدن حداکثر تا دو ساعت بعد از خوردن غذا، آماده خوابیدن می شود و این امر باعث کاهش متابولیسم و سوخت و ساز بدن می شود و در زمان خواب، بدن کمترین کالری را مصرف می کند.

تیم محتوا داتیس در این مقاله به رفع این ابهامات می پردازد پس با مجله خواب داتیس همراه باشید.

 

مضرات خوابیدن بعد از خوردن شام | غذا


خوردن غذا قبل از خوابیدن آن هم با حجم زیاد باعث افزایش چربی بدن می شود همچنین تشدید رفلاکس معده را در پی دارد و احتمال زخم معده، تورم معده و گاهی سکته قلبی را افزایش می دهد، دلیل این امر واضح است چرا که بدون انجام عملیات هضم غذا به رختخواب می روید. پس برای جلوگیری ازچنین مشکلاتی بهتر است حداقل سه ساعت قبل از خوابیدن چیزی مصرف نکنید. در صورتیکه با شکم پر به رختخواب بروید این امر باعث می شود که میل به صبحانه نداشته باشید و این چرخه ی مضر در رفتار تغذیه ای تبدیل به عادت می شود در نتیجه نظم غذایی فرد به هم می خورد.

فواید غذا خوردن قبل از خواب


همان گونه که غذا خوردن قبل از خواب مضراتی دارد، فوایدی هم دارد اما در صورتی موجب فایده است که اجازه دهیم غذا هضم شود بعد به رختخواب برویم.

غذا خوردن قبل از خواب مانع از گرسنگی در بین خواب می شود بعضی از افراد در بین خواب گرسنه می شوند و مقداری خوراکی می خوردند در صورتی که اگر قبل از خواب به مقدار کافی غذا میل شود، دچار بیداری در طول خواب نمی شوند و فرد احساس سیری می کند.

در طول شب به علت افت قند و گرسنگی فرد دچار بیداری می شود که همین امر باعث بی نظمی در خواب و پرخوری و چاقی  می گردد.

نوشیدن آب قبل از خواب


بر اساس مطالعات انجام شده در وب سایت FITDAY که در زمینه سلامتی فعالیت دارد، نوشیدن آب قبل از خوابیدن دارای مزایای بی شماری است که بر سلامتی بدن تاثیر مثبت دارد.

۱- آبرسانی به بدن :

نوشیدن یک لیوان آب قبل از خواب باعث جایگزینی آب از دست رفته در اثر فعالیت های فیزیکی و تحرک روزمره می شود. همانطور که همه می دانیم بخش عمده بدن انسان از آب تشکیل شده است و تامین آب مورد نیاز بدن از ضروریات حیاتی  بدن است به همین دلیل نوشیدن آب قبل از خواب باعث ایجاد حالت تعادل اولیه بدن می شود.

۲- کالری سوزی :

شاید شنیده باشید که اغلب افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند، آب یخ می نوشند. آب به صورت طبیعی کالری بدن را می سوزاند هرچند ممکن است این روش برای همه درست نباشد اما منطق آن به این صورت است که با خوردن آب یخ ، برای گرم کردن خود به انرژی بیشتری نیاز دارد و به همین دلیل باعث افزایش سوخت وساز می شود.

۳- بهتر خوابیدن :

به طور طبیعی، نوشیدن آب قبل از خواب موجب تعادل در ویتامین ها، مواد معدنی و غذایی در بدن است که باعث عملکرد بهتر مفاصل، عضلات، هورمونها شده و راحتی بیشتری را به وجود می آورد.

در طول زمان خواب، آب فرصت دارد تا بین تمام اعضا و اندام بدن پخش شود. به همین دلیل، بسیاری از افراد با نوشیدن آب پیش از خواب، حس بهتری از خواب خود داشته و آرامش بیشتری را در طول آن احساس می کنند. این اتفاق به این دلیل است که در خواب، عضلات، ویتامینها و مواد معدنی بدن بوسیله آب نوشیده شده پیش از خواب به تعادل خوبی می رسند.

۴- سم زدایی :

از خواص آب می توان خاصیت تمیزکننده بودن آن نام برد. بدن انسان در مدت زمان بیداری مقدار زیادی از سم های غذا و محیط پیرامون خود دریافت می کند. دفع منظم این سم ها موجب افزایش میزان سلامتی بدن می شود. نوشیدن آب قبل از خواب، زمان کافی را برای سم زدایی و تمیز شدن بدن انسان از آنها فراهم می آورد. روده‌ها، عضلات و حتی پوست، از این خاصیت سم زدایی در بدن، بهره می برد.

با توجه به موارد اشاره شده فوق، می توان به این جمع بندی رسید که نوشیدن یک لیوان آب هر شب قبل از خواب، تأثیر مثبتی روی سبک زندگی و سلامت انسان خواهد داشت. به این ترتیب، شما احساس خواهید کرد که خواب بهتری داشتید و از انرژی بالاتری برای کارهای روزمره خود برخوردار هستید.

Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star