خواب کافی ندارم ، دچار بی خوابی یا کم خوابی هستم و راه حلی برای درمان بد خوابی می خواهم. اصلا تعریف خواب چیست یا یک خواب خوب چه ویژگی هایی می تواند داشته باشد.

اگر شما هم به دنبال جواب سوالاتی از این قبیل در مورد خواب خود هستید پیشنهاد میکنم این مقاله را دست کم نگیرید و تا پایان ما را همراهی کنید در این مقاله شما با مسائلی در مورد عجایب خواب و درمان اختلالات خواب آشنا خواهیم شد که یا نشنیده اید و یا خیلی کم گفته شده است.

تعریف خواب در علم و اسلام| واقعا خواب چیه ؟


خواب حالتی است که انسان را نسبت به اتفاق های اطراف خود ناهشیار می کند و یک پروسه ی (فرآیند) طبیعی که در هر ۲۴ ساعت تکرار می شود.

تعریف علمی خواب :

از دیدگاه علمی خواب یک حالت منظم و اتوماتیک است که با علائمی چون بی حسی نسبی و افزایش آستانه واکنش نسبت به محرک های بیرونی در مقایسه با زمان و هشیاری است. رفتارهای انسان در زمان خواب توسط دانشمندان علوم رفتاری مورد تحقیق و بررسی دقیق قرا گرفته و اغلب آنان بر این عقیده اند که خواب یک رفتار متعادل و اصلاح کننده و منظم دارد. در واقع این چنین می توان برداشت کرد که خواب برای تنظیم دمای بدن و ایجاد و ذخیره کردن انرزی در انسان بسیار اهمیت بالایی دارد.

تعریف خواب در اسلام :

خواب در مکتب اسلام به صورت حرکت روح به سوی عالم ارواح بیان گردیده. روح آدمی در خواب ، به پرواز در می آید و قالب مثالی (برزخی) می پوشد و به جاهایی سفر می کند که در عالم هشیاری امکان پذیر نیست. به بیان ساده تر در خواب روح آدمی ازاد می شود و توانایی سیر در آفاق را به دست می اورد و همچنین می تواند گذشته و آینده را به صورت ماده مشاهده کند ودلیل این سیر عجیب در عالم خواب این است که در این عالم زمان معنی متفاوتی دارد و زمان گذشته و حال و آینده در آن یکی است و بهره مندی انسان از این توانایی فوق العاده بستگی به تکامل روحی شخص دارد.

پیامبراکرم اسلام حضرت محمد(ص) در حدیثی در رابطه با خواب و رؤیا می فرماید: ” خواب و رویا گاهی بشارتی از طرف خداوند هست ، و گاه وسیله غم و اندوه از سوی شیطان، و گاه مسایلی است که انسان در فکر خود می‌پروراند آن را در خواب می‌بیند”.

 


منتظر انتشار ادامه مقاله در روزهای آینده باشید