اغلب مردم زمانی که از خواب بیدار می شوند قادر به یاد آوردن خوابهایشان نیستند ‫و خیلی عجیب است که نمی‌توانیم کاری را که ‫هر شب انجام می‌دهیم را به یاد بیاوریم. ما انسان‌ها ‫تقریبا یک سوم عمرمان را در خواب به سر می‌بریم ‫و حداقل ۲۵% این زمان را خواب می‌بینیم.

پس دلیل اینکه خواب‌هایمان را فراموش می‌کنیم چیست؟ برای رسیدن به پاسخ این سوال با مجله خواب داتیس همراه باشید.

دانشمندان و پژوهشگران در زمینه خواب امواج مغزی افرادی که خواب‌های‌شان را به یاد می‌آورند و آن‌ها که فراموش می‌کنند را بررسی کرده‌اند و به نتایج جالبی دست یافته‌اند. بیشتر خواب هایمان را در مرحله ای به نام حرکت تند چشم در خواب یا به اختصار REM می بینیم در این مرحله همانطور که از اسم آن پیداست، چشمان ما حرکت می کنند اما بقیه اعضای بدن فلج می شوند شاید این امر کمی وحشتناک به نظر برسد اما این کار جلوی حرکت شما در خواب را می گیرد که می تواند عواقبی جدی داشته باشد، مثلا از تخت بیفتید اما خواب دیدن تنها به این مرحله محدود نمی شود.

rem sleep datis

گزارش هایی دریافت شده که خواب رونده حتی مرحله REM را هم نداشته است حتی اگر فردی به اندازه ی کافی از خواب خود را در مرحله ی REM گذرانده باشد آسیب اتصال گیجگاهی و قشر جلوی میانی ، با فراموشی خواب همراه است اما خوشبختانه اغلب ما این مشکل را نداریم.

اما اگر ما دچار اینگونه مشکلات نیستیم چرا اکثرا خواب هایمان را فراموش می کنیم؟ در واقع ما انسانها به خوبی می توانیم اطلاعات را فیلتر کنیم و اگر چیزی توجه ما را جلب نکند و دانستن آن خیلی مهم نباشد آن را به یاد نمی آوریم به روند ذهنی در آماده کردن صبحانه اگر کمی دقت کنیم واقعا نمی توانیم آن را برای دیگران تعریف کنیم برخی دانشمندان فکر می کنند خواب ها هم همینطورند.

اما احتمالا بین آنها که خواب های شان را به یاد می آورند و آنها که به یاد نمی آورند تفاوتی عصبی وجود دارد برای مقایسه محققان امواج مغزی هر دو نوع خواب رونده را بررسی کردند اول از همه امواج آلفا بین ۸ تا ۱۲ هرتز را بررسی کردند که وقتی بیدار هستنید هم حضور دارند جالب اینجاست که نوسان این امواج الفا با جلوگیری از بروز احساسات همراه بود یعنی کاهش دامنه ی نوسان مطابق با رها کردن احساسات و افزایش هیجانات است.

بیایید این را به خواب های مان ربط دهیم. وقتی داوطلبان بیدار شدند، یک صوت و همراه با آن چند اسم تصادفی برای آنها پخش شد کسانی که خواب هایشان را ۴ بار یا بیشتر در هفته به یاد می آوردند در مقایسه با کسانی که تنها یک یا دو بار در ماهخوابشان را به یاد می آوردند ، کاهش پایدارتری در امواج آلفا داشتند به عبارت دیگر گروهی که بیشتر به یاد داشتند هنگام بیداری پردازش عمیق تری از اسامی داشتند هر چند این تفاوت در مرحله REM خواب وجود نداشت در عوض امواج آلفای افزایش یافته واحتمالا باعث شده که داوطلب بیدار شود در حقیقت تفاوت عمده ی بین این دو گروه همین است که افرادی که خواب شان را به یاد میآورند، اغلب در طول شب از خواب بیدار می شوند در نتیجه این موضوع باعث شد دانشمندان به این باور برسند که زمانیکه در بیداری به سر می برید به شما اجازه می دهد اطلاعات خواب به حافظه ی دراز مدت بپیوندد و خواب رونده، صبح روز بعد آن را به یاد آورد هرچه بیشتر بین خواب بیدار باشید وقت بیشتری برای ذخیره ی اطلاعات دارید اما پیش از آن که قطعی بگوییم، به تحقیق بیشتری نیاز داریم زیرا علم و دانش ما از عالم خواب بسیار کم است و هنوز چیز زیادی ازآن نمی دانیم.

 


تنفر مردان از صحبت کردن قبل از خواب | مجله خواب داتیس

تاثیر خوابیدن پس از مطالعه | مجله خواب داتیس

خواب کافی چند ساعت است | مجله خواب داتیس

http://datismattress.com/datis-mag/%D8%AD%D8%B1%D9%81-%D8%B2%D8%AF%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D8%A8-%D9%85%D8%AC%D9%84%D9%87-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D8%A8-%D8%AF%D8%A7%D8%AA%DB%8C%D8%B3/

Summary
Review Date
Author Rating
41star1star1star1stargray