رنگ ها تاثیر زیادی روی افکار و حالات ما دارند. رنگها حتی بر ماهیت اتاق ها اثر می گذارند بنابراین می توانیم با استفاده از نظریه روانشناسی رنگ ها برای ایجاد حال و هوای ایده آل در اتاق خواب  رنگ مناسب را انتخاب کنیم. امروزه با توجه به تحقیقات  مختلف روانشناسان، تاثیر رنگ ها در شخصیت و روحیه و رفتار افراد با ا‌همیت تلقی می شود و به همین دلیل رنگ ها جز جدا نشدنی دکوراسیون ‌منزل شده اند که از حساسیت و اهمیت ویژه ای برخوردارند در این مقاله به رنگ ‌ها و تاثیر ‌آن ها در اتاق خواب که مکانی برای آرامش و تجدید انرژی است می پردازیم با مجله داتیس همراه باشید.

چگونه رنگ مناسب را برای اتاق خوابمان انتخاب کنیم ؟


رنگ اتاق خواب و نور چراغ خواب نیز تاثیر بسیار زیادی روی کیفیت خواب دارد. هر رنگ احساس خاص خودش را دارد که می تواند واکنش های روانشناختی متفاوتی را ایجاد کند. با آگاهی از اینکه کدام رنگ چه تاثیری روی خواب می گذارد، می توان رنگ اتاق خواب را به شکلی درآورد تا به خوابی لذت بخش نزدیک تر شد و از اضطراب و کشمکش های روزانه تا حد زیادی خلاصی پیدا کرد.

انتخاب رنگ اتاق خواب

رنگ آبی، سبز و زرد :

رنگ آبی، میزان ضربان قلب و فشار خون را پایین می آورد. ترکیب سبز و زرد نیز بر کیفیت خواب اثر خوبی دارد. بنابراین وقتی از این رنگ ها در اتاق خواب استفاده کنید، احتمال اینکه بتوانید حداقل هفت ساعت و نیم بخوابید، بسیار افزایش می یابد. در استرالیا، محققان به بررسی اتاق خواب های ۲۰۰۰خانه و تاثیر رنگ آنها روی کیفیت خواب ساکنانش پرداخته و دریافتند افرادی که رنگ اتاق و تزئینات خانه شان زرد، آبی و یا سبز است، خواب شبانه بهتری دارند. رنگ های روشن مانند سبز و آبی روشن  شاد و پرانرژی هستند و به اتاق خواب حالتی دوستانه و صمیمی می دهند، بنابراین بهتر است در اتاق هایی مانند غذاخوری و آشپزخانه، که معمولاً برای دور هم بودن و گفت و گو استفاده می شوند، به کار بروند. رنگ سبزسنبل خوشبختی و سلامتی است . بنابراین سبز روشن می تواند رنگی مناسب برای اتاق  شما باشد.

بنابه گفته این محققان، در شبکیه چشم ما سلول های دریافت کننده ای وجود دارند که به رنگ آبی بیش از دیگر رنگ ها حساسیت نشان می دهند. این سلول ها، اطلاعات دریافتی به مغز و بخشی که ریتم ۲۴ ساعته بدن مان را کنترل می کند، مخابره کرده و روی عملکرد و احساس ما اثر می گذارند.

رنگ ارغوانی و بنفش :

در اتاق خواب از رنگ ارغوانی و بنفش، زیاد استفاده نکنید زیرا تحریک کننده هستند و ممکن است مقدار خواب را به کمتر از ۶ ساعت در شب برسانند. در واقع بر اساس پژوهش های انجام شده، افرادی که در اتاق خواب های به رنگ ارغوانی و بنفش می خوابند، به طور متوسط خواب شبانه ای معادل ۵ ساعت و ۵۶ دقیقه دارند.

رنگ زرد و خاکستری :

چنانچه از این ترکیب رنگ مدرن به صورت صحیح و به جا استفاده شود، اتاق خواب از نظر رنگی و حس و حال توازن بسیار خوبی پیدا میکند. رنگ خاکستری هیچ فشاری به چشم‌های بییننده نمی‌آورد و نقاطی که رنگ زرد در آن‌ها استفاده شده است توجه بیننده را کاملا به خود جلب می‌کنند. شما می‌توانید با قرار دادن رنگ زرد در مناطقی که می‌خواهید توجه بیشتری به آن‌ها صورت بگیرد چشم بیننده را در اتاق‌ خواب هدایت کنید. این رنگ در عین حال حس‌ و حالی پرانرژی و شاد به بیننده انتقال می‌دهد. اما حواس‌تان جمع باشد که در استفاده از آن زیاده‌روی نشود. با این وجود اگر شما نور طبیعی زیادی در اتاق خود ندارید و برای کارهایتان نیاز به نور دارید، این ترکیب رنگی چندان مناسب شما نخواهد بود. اما اگر اتاق‌ خواب شما جایی است که از آن فقط برای خوابیدن و استراحت کردن استفاده می‌کنید، این ترکیب انتخابی عالی برایتان است.

روانشناسی رنگ زرد


رنگ زرد رنگی شاد و انرژی بخش و برای آشپزخانه ها و اتاق های پذیرایی خیلی مناسب است . این رنگ شاد را می توانید در راهروها نیز به کار ببرید چون به محض این که وارد خانه شوید حس خوبی پیدا می کنید. اگر رنگ زرد را به عنوان تک رنگ برای خانه استفاده کنید تاثیر کاملا برعکس میگذارد. پس برای تاثیر بهترآن را به عنوان رنگ حاشیه و همراه با رنگ سفید استفاده کنید.

روتختی دو نفره زرد طلایی

روانشناسی رنگ آبی


آبی، رنگ آسمان و دریا تاثیر آرام بخش دارد و برای حمام و اتاق خواب مناسب است. اگر می خواهید از تاثیر آرام بخش این رنگ استفاده ببرید حتما از طیف های کم رنگ و ملایم آبی به کار ببرید نه از طیف های تیره و پررنگ. البته این رنگ روی استعداد و بهره وری هم تاثیر بسزایی دارد پس برای دفتر کار هم میشود از رنگ آبی استفاده کرد.

روانشناسی رنگ آبی

روانشناسی رنگ قرمز


در روانشناسی رنگ قرمز این مطلب به اثبات رسیده است که ئر رنگ قرمز  نشان میل شدید نسبت به چیزی یا کاری و نمادی از تمایل و اشتیاق است .قرمز رنگ عشق و خون است. قرمز سمبل جرات، عشق و تحرک وجسارت است. در بسیاری از کشورها از جمله ستانهندو رنگ لباس عروسی قرمز است. وبسیاری از کشو رها هم رنگ قرمز را رنگ شادی می‌‌دانند.

این رنگ بهترین سپر در مقابل سرمای زمستان است. مخصوصاً در منازلی که از گرمای طبیعی خورشید بی‌بهره هستند؛ استفاده از رنگ زرد و قرمز در قسمت‌هایی از منزل گرما را به افراد خانواده هدیه می‌دهد.

 

روانشناسی رنگ های تیره


درروانشناسی  رنگ هایی مثل آبی پررنگ، بنفش و سبز تیره تعبیر شده که این رنگ ها می توانند القاکننده حس دلتنگی یا افسردگی باشد. اما همین رنگ ها اگر در مکان مناسب و در کنار اشیای مناسب به کار روند، اتاق شما را امن و راحت نشان می دهند. اگر شب ها به سختی به خواب می روید، رنگ دیوارهای اتاق خواب را بنفش انتخاب کنید. این رنگ همچنین افزایش دهنده میل جنسی (به خصوص در خانم ها) است.

روانشناسی رنگ های سرد


رنگ های سردی مثل آبی یخی،  حسی آرامش بخش ایجاد می کند و به خصوص برای اتاق خواب شما بسیار مناسب است. اگر در اتاق خوابتان رنگ های سرد به کار رفته باشد، شب ها با آرامش بیشتری به  خواب می روید وصبح ها سرحال از خواب بیدار می شوید پس در به کار گیری این رنگ برای اتاق خواب خود تصمیمی جدی بگیرید تا متوجه تغییر روحیات و اخلاق خود در برخورد با همکاران ، دوستان و خانواده شوید.

 

از اینکه ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید سپاسگزاریم و امیدوارم که برای شما مفید واقع شده باشد.  

 


دلیل فراموش کردن خواب هایمان چیست| مجله خواب داتیس

راهنمای خرید روتختی دونفره |مجله خواب داتیس

اضافه وزن تشک با پوست مرده بدن | مجله خواب داتیس

آیا خانم ها نباید با سینه بند بخوابند؟ |مجله خواب داتیس

Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star