معمولا بالش هایی که برای خواب استفاده می شود از نوع بالش پر ، بالش پشم شیشه ، بالش الیافی ، یا بالش طبی فوم هوشمند(مموری فوم) هستند. به طور کلی کالای خواب از جمله روتختی (سرویس لحاف ، تشک ، بالش و ملحفه همانند لباس ها نیاز به مراقبت و شستشو دارند مثلا در زمانی که دچار بیماری سرما خوردگی یا تب می شویم و مدام در حال استراحت هستیم پس از سپری کردن دوره درمان بهتر است به شستن بالش بپردازیم . حتی یک انسان سالم حدود ۸ ساعت از شبانه روز را بر روی بالش استراحت می کند و به همین دلیل بهداشت این لوازم را باید رعایت کرد.

لازم نیست بیشتر از این وقت شما را بگیرم و در مورد اهمیت بهداشت کالای خواب از جمله بالش صحبت کنم فقط این مطلب را خدمت شما عرض کنم که لذت خوابیدن بر روی یک بالش پاکیزه و تمیز که بوی خوشایندی دارد خیلی بیشتر از بالشی است که چندین ماه از آخرین شستشوی آن می گذرد.

در این مقاله به نحوه ی شستشوی انواع بالش ها ازجمله بالش های پر ، پشم شیشه و بالش های الیافی و بالشت های طبی جدید همانند مموری فوم می پردازیم با  مجله خواب تشک داتیس همراه باشید.

 

 


مطالب پیشنهادی : نکاتی طلایی برای شستن روتختی


 

روش شستن بالش پر

نحوه شستن بالش پر


۱- برای شستن بالش پر ابتدا مطمئن شوید که بالش قابل شستشو است در صورتی که بالش را از برند های معتبر تهیه کرده باشید حتما روی آن برچسب قابل شستشو بودن درج شده است.

۲- بالش را بررسی کنید و مطمئن شوید که دچار پارگی یا فرسودگی نیست و در صورت مشاهده آن را ترمیم کنید زیرا ممکن است در هنگام شستشو ، بالش بیشتر آسیب ببیند و باعث بیرون آمدن پر از کیسه شود.

۳- برای بالا بردن عمر مفید بالش بهتر است از دمای آب زیر ۴۰ درجه و باتوجه به ابعاد بالش از ماشین های ۷ کیلویی استفاده شود درصورتی که فکر میکنید ماشین لباسشویی زیر هفت کیلو میتواند بالش را به خوبی شستشو دهد این مورد را نادیده بگیرید اما حتما به درجه ی دمای آب توجه کنید. ماشین لباسشویی را تا نصفه پر کنید و سپس مایع شوینده را اضافه کنید بهتر است برای شستشو از نرم کننده ها استفاده کنید که آنزیم خاصی ندارند. بالش ها را کامل در زیر آب فرو کنید تا هوای داخل آنها خالی شود و به راحتی حرکت کنند.

۴- ماشین را روی  سیکل زمانی ۳ تا ۵ دقیقه تنظیم کنید تا آب و مایع شوینده خوب ترکیب شود.

۵- بهتر است  دو بالش را با هم شستشو و در مقابل هم قرار دهید تا تعادل ماشین به هم نخورد و در صورتی که می خواهید یک بالش را بشورید. با لباس یا حوله تعادل ماشین لباس شویی را حفظ کنید سپس ماشین را با دور ملایم روی بازه زمانی  چهار الی هشت دقیقه تنظیم کنید.

بعد ازاتمام  مراحل شستن بالش پر درون بالش آن را خشک کرده و  بهتر است  تا زمانی که رطوبتش را از دست بدهد در محیط باز قرار داده شود تا به حالت اولیه بازگردد و گلوله نشود.

اگر به بالش خیلی حساس هستید و میخواهید با دقت و اطمینان آن را شستشو دهید پیشنهاد می کنم برای شستشو از وان آب سرد استفاده کنید و به آرامی با دست شستشو دهید.

 


مطالب پیشنهادی مرتبط :  پاک کردن لکه تشک


شستن بالش مموری فوم

نحوه شستن بالش مموری فوم یا هوشمند


معمولا در اکثر اوقات شستشوی بالش های مموری فوم یا هوشمند توصیه نمی شود اکثر بالش های ممور ی فوم موجود در بازار دارای روکش زیپ دار هستند  که توصیه می شود رویه آنها را شستشو دهید و درصورتی که داخل بالش نیز کثیف بود می توانید با یک پارچه نم دار آن را تمیز کرده و سپس خوب خشک کنید به هیچ عنوان با آب داغ این کار را انجام ندهید.

برخی از بالش های فوم قابل شستشو هستند و باید طبق دستور العملی که بر روی آن نوشته شد آن را شستشو داد. برای این کار باید به آرامی شستشو داد زیرا زمانی که فوم آب می خورد سنگین می شود و به راحتی پاره می شود پس بهترین راه این است که روکش بالش را ماهی یکبار شستشو دهید تا کثیفی به داخل بالش سرایت نکند.

 

 

Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star