برخی از عقاید در مورد خواب کودک در خانواده ها  وجود دارد که می توانند درست یا نادرست باشند . تیم محتوای داتیس  در این مقاله سعی دارد به درستی و نادرستی علمی و پزشکی  اینگونه عقاید بپردازیم .

خواب نوزاد  به رشد مغزی و جسمانی کمک می کند و باعث ذخیره انرژی و نگهداری آن می شود . بعضی ها بر این باورند که یک نوزاد در طی شبانه روز باید ۱۰ ساعت بخوابد در صورتیکه این زمان باید به ۱۶ الی ۱۷ ساعت افزایش یابد . یک کودک باید ۸ الی ۹ ساعت در روز و ۸ ساعت در شب بخوابد الگوی خواب نوزاد از هنگامی که در شکم مادر است شروع به شکل گیری می کند .  یک کودک شش ساله ۱۰ ساعت خواب و یک کودک ۱۲ ساله به ۹ ساعت خواب نیاز دارد با این حال همه چیز به خود کودک بستگی دارد و نمی توانیم یک فرمول کلی برای خواب تعریف کنیم .

خواب کودک

اکثر نوزادان در ابتدا نمی توانند شب را پیوسته در حدود ۶ تا ۸ ساعت بخوابند و معمولا تا سن ۳ ماهگی چندین بار در طول شب بیدار می شوند این نکته کلیدی را مد نظر داشته باشید که در هفته های اول نباید بگذارید نوزاد بیش از ۵ ساعت بدون شیر بخوابد چرا که قند طبیعی بدن نوزاد کاهش می یابد و ممکن است نوزاد را با مشکل مواجه کند .

از جمله  نشانه های کسری خواب  در کودکان ، بهانه گیری مکرر ، خستگی در طول روز ، به بیدار شدن در صبحگاه بیداری  مدام شبانه و… می باشد . در مورد خروپف کردن کودکان  نیز باید گفت اگر کودک سرما خورده باشد ، خروپف او طبیعی می باشد در غیر اینصورت ممکن است لوزه کودک بزرگ  باشد که در این مورد حتماباید با پزشک مشورت کنید .

دما ایده آل برای خواب کودک ۲۲ درجه است . این هم اشتباست بلکه دمای ایده آل برای خواب کودک ۱۸ تا ۲۲ درجه سانتی گراد می باشد .

در صورتی که کودک شما شبانه در حین خواب گریه کرد به هیچ عنوانسعی در خواباندن مجدد  کودک نکنید چرا که این نحوه برخورد باعث می شود کودک به این امرعادت کند وحتی  در صورت گریه کردن و قطع نشدن گریه  والدین لازم است به او سر بزنند اما نباید کودک را ازتخت بیرون آورد و او را در آغوش گرفت .

وقتی کودک دست و پایش را می کشد نشانه خواب آلودگیست . این هم اشتباه است چرا که نشانه های خواب آلودگی در کودکان شامل خمیازه کشیدن و گریه بدون دلیل می باشد .

توصیه هایی برای اینکه کودک بهتر بخوابد :

صورت کودک را باز بگذارید.

از تشک مناسب برای اندازه ی تخت کودک استفاده کنید.

کودک را باعجله نخوابانید او را عدت دهید آرام آرام بخوابد

کودک را مجبور نکنید که بلافاصله بعد از دراز کشیدن به خواب برود

از تغییر دادن محل خواب یا گهواره و یا اسباب بازی ها و تشک خواب او بپرهیزید.

کودک را چه در روز و چه شبانه در تاریکی مطلق نخوابانید بهتر از که یه نور ملایم برای اتاق خوابش در نظر بگیرید

بین ۳ تا ۶ ماهگی نیازی نیست که نیمه شب ها به کودک شیر داد مگر آن که پزشک شیر دادن در نیمه های شب را توصیه کرده باشد.

زمانی که حس کردید کودک زیاد تکان می خورد ، خمیازه می کشد ،  چشمانش را به هم می مالد بدین معناست که خسته است و وقت خواب اوست .

لازم نیست زمانی که او می خوابد هر ۱۵ دقیقه در اتاق او را بازکنید تا از خواب بودن او اطمینان یابید. زیرا ممکن است این کار باعث بد خوابی او شود.

 بسیاری از پزشکان توصیه می کنند که کودک در اولین هفته های تولد در اتاق خواب والدین بخوابد. اما این وضع بهتر است بیش از ۶ ماه طول نکشد . زیرا ممکن است در آینده برای کودک مشکلات خواب و مشکلات رفتاری به وجود آورد.