چرا پارچه ژاکارد  منحصر به فرد است


به پارچه ای که در فرایندی پیچیده و برنامه ریزی شده از طریق تار و پود بافته شود و نقش و نگار (پارچه تشک) از طریق  روند پیچیده ی تار و پود دریافت کند را پارچه ژاکارد گویند حال که با تعریف عامیانه و بین المللی ژاکارد آشنا شدیم بهتر است پیرامون منحصر به فرد بودن آن نیزصحبت کنیم. پارچه های معمولی که در صنایع پوشاک و نساجی استفاده می شود جنس های متفاوتی دارند اما ۹۰ درصد آنها رنگ و طرح خود را از چاپ می گیرند یعنی با چاپ بر روی پارچه سفید خام تبدیل به پارچه ای نقش دار می شوند که از مضرات این روش احتمال ایجاد حساسیت و آلرژی توسط رنگ های شیمیایی استفاده شده در چاپ است اما با بهره گیری تکنولوژی و استقبال مردم از منسوجات سازگار با محیط زیست و پوست بدن، پارچه ژاکارد به محبوبیت فراوانی دست یافت. طراحی پارچه ژاکارد به جای پارچه چاپ شده و یا رنگ بر روی پارچه بافته برتری قابل توجهی دارد. مخترع دستگاه بافت پارچه ژاکارد جوزف ماری ژاکارد نام دارد.

Jacquard-fabrics

پارچه تشک داتیس

پارچه هایی که در تشک های داتیس استفاده می شود تماما از نوع ژاکارد می باشند. از دیگر ویژگی های این پارچه قدرت پایداری بیشتر و کشش بالاست و این مطلب را هم اضافه کنم که فرآیند بافندگی پارچه ژاکارد به نسبت پارچه های دیگر به نیروی انسانی و زمان بیشتری نیازمند است.


فواید نخ و الیاف بامبو | فواید پارچه کتان

 


 

از طریق تکنولوژی بافت ژاکارد قابلیت ایجاد انواع طرح و رنگ بدون دخالت مواد شیمیایی میسر گردیده است. مهمترین پیشرفتی که در ماشین‌های بافت دستی بافت پارچه ایجاد شد، اختراع ماشین ژاکارد در قرن هیجدهم بود.  ماشین بافندگی اتوماتیک یا به اصطلاح خودکار در پایان  قرن ۱۸ و اوایل قرن ۱۹ اختراع شد. شیوه ی عملکرد ماشین ژاکارد اساساً‌ مانند ماشین بافندگی دستی است. ماشین‌های دستی کاملاً‌ از دور خارج نشده‌اند و هنوز هم در برخی از موارد خاص مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پارچه ژاکارد تشک داتیس

در ماشین بافت پارچه ژاکارد، تارهای نخ  به وسیله چند ردیف سیم عمودی به نام قلاب بالا کشیده می‌شوند. این ماشین همچنین دارای یک سری سوزن‌های موازی است که عقب و جلو می‌روند. از این سیستم برای بازکردن تارها و کنترل شکل‌گیری پارچه ژاکارد استفاده می‌شود. ماشین‌ها از لحاظ اندازه، از یکصد سوزن و قلاب تا هزار و ششصد سوزن و قلاب متغییر هستند. طی سال‌ها، انواع مختلف ماشین‌های بافندگی به تناسب نیازهای مختلف ساخته شده است، دستگاه‌های مخصوص بافت پارچه با طرح‌های کوچک، به وردهای بازکننده‌ تار مجهزند. با بالا و پایین دادن این وردی ها مطابق طرح و الگوی پارچه، فضای کافی برای عبور ماکو بوجود می‌آید. پس از این که یک پود عبور داده شد، پود و یا مجرای عبور پود برعکس می‌شود. ماشین‌های مخصوص بافت پارچه با طرح‌های بزرگ‌تر، به دستگاه ژاکارد مجهزند. تمام این سیستم‌ها اصول عملی و مشخص و مشترکی دارند.


http://datismattress.com/datis-mag/%D8%B1%D9%88%D8%AA%D8%AE%D8%AA%DB%8C-%D8%B3%D9%87-%D8%A8%D8%B9%D8%AF%DB%8C-%D8%B9%D8%B1%D9%88%D8%B3%DA%A9%DB%8C-%D8%B1%D9%88%D8%AA%D8%AE%D8%AA%DB%8C-%D8%AF%D8%AE%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%86%D9%87/

Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star