آیا شما هم علاقمند به سحر خیزی هستید اما بیدار شدن در صبح زود برایتان عذاب آور است ؟

آیا به دنبال برنامه ای منظم برای ترک عادت های بد دیر بیدار شدن هستید؟

آیا دوست دارید هر روز صبح با نشاط  از خواب برخیزید و پرانرژی و سرحال در محل کار حاضر شوید ؟
پیشنهاد می کنیم مقالات مجله داتیس را در این زمینه مطالعه کنید .

سحر خیزی

 

خیلی از ما انسان ها به سحر خیزی علاقه مند هستیم و دوست داریم همیشه صبح زود بیدار شویم. اما گاهی با شنیدن صدای زنگ بیداری احساس بدی برای شروع یک روز به ما دست می دهد. بسیاری از کارآفرینان وافراد  موفق در هر زمینه ای پیش از طلوع آفتاب از خواب برمی خیزند و اهداف خود را دنبال می کنند و یکی از دلایل بسیار مهم و قابل توجه در کسب موفقیت و کامیابی سحر خیز شدن است و داستان انوشیروان چه خوب در ادبیات و فرهنگ ما آمده است.

 


” سحر خیز باش تا کامروا شوی”


 

اگر شما جزافرادی هستید که به سحر خیزی علاقمند هستید اما بیدار شدن در صبح زود برایتان عذاب آور است نگران نباشید  تیم محتوای داتیس چند راه حل ساده برایتان تهیه کرده است. سحر خیزی فواید بسیار زیادی دارد که آگاهی از فواید سحر خیزی باعث ایجاد انگیزه و اشتیاق جهت برنامه ریزی برای این کار می شوددر این مقاله به فواید سحر خیزی در علم پزشکی و توصیه های پیرامون آن در قرآن و روایات می پردازیم.

 

از فردا صبح دیگه باید زود بیدار شم !  قبل از کارحتما باید یه  ورزشی بکنم یا یه صبحانه‌ی مشتی بزنم ! بیدار می‌شم و خونه رو تمیز می‌کنم و صبح کله سحر یه ناهار خفن بار می‌ذارم ‌که مادر شوهرم اینا اومدن کف کنن !  از این هفته سر کلاس‌های هشت  صبح باید حاضر شوم اصلا یه ربع زودتر اونجا باشم ! اصلا می‌خوام سحر خیز بشم تمام …

اینگونه جملات شاید برای شما هم خیلی آشنا باشه نه؟ هر شب با کلی برنامه ریزی که فردا این کار را می‌کنم، به همه چیز می‌رسم، اما وقتی بیدار می‌شوید خیلی دیر شده؟ با این اینفوگرافی ساده زندگیتون رو تغییر بدین .

سحر خیزی در اسلام

فواید علمی و پزشکی سحر خیزی


سحر خیزی پایه زندگی سالم است  . بدن انسان طوری ساخته شده است که هماهنگ با طبیعت ( شب و روز )عمل می کند . طبق این طراحی و ساختار زمان طلوع خورشید از خواب برمی خیزیم و با غروب خورشید بخوابیم  (طبق مقدار نور ماورا بنفش در نور خورشید). اما اغلب افراد اینگونه عمل نمی کنند و گاهی کاملا برعکس عمل می شود تمام این عادات بد به سلامتی ما ضربه می زند. ما باید طبق طبیعت بدن خود رفتار کنیم و سحر خیز باشیم. با توجه به تحقیقات علمی در این زمینه ثابت شده است  که بیشترین نسبت کورتیزون در خون هنگام سحر است که از هفت  تا بیست و دو میکروگرم در هر صد میلی‌ لیتر پلاسما می‌رسد. کورتیزون ماده‌ی مؤثری است که باعث افزایش  فعالیت‌های جسم می شود و به طور کلی باعث تنوع در فعالیت‌های فیزیکی می گردد. این ماده باعث افزایش نسبت قند که نیروی لازم برای بدن را تأمین می‌کند می گردد.

در زمان سحر بیشترین میزان گاز ازن در هوا وجود دارد؛ سپس رفته رفته از مقدار گاز کم می‌شود تا اینکه هنگام طلوع به پایین ترین حد می‌رسد. به تازگی اثابت شده که گاز ازن، مواد تشکیل دهنده‌ی اکسیژن موجود در لایه‌های بالایی زمین که از برخی از اشعه‌های زیان‌بار جلوگیری می‌کند پزشکان از فواید درمانی عجیب  این ماده  شگفت زده شده اند به طوری که  گاز ازن  تأثیر مثبتی بر دستگاه عصبی و فعالیت‌های فکری و فیزیکی انسان بر جای می‌گذارد و همین امر بیان کننده این مطلب است که صبح زود اوج زمان فعالیت ذهنی و فیزیکی انسان است.

سحر خیزی در اسلام ، قرآن و روایات


آیه های قرآن کریم در رابطه با سحر و سحرخیزی،به اسرار نهفته در سحر و برتری و شکوه سحر اشاره دارد و همه را به شب خیزی فراخوانده و نیز در آیاتی با اشاره به سحرخیزی پیروان دیگر ادیان، آن را فضیلتی آسمانی و فرابشری دانسته است.

 «ای جامه به خود پیچیده، شب را جز اندکی بپاخیز، نیمی از شب را یا کمی از آن کم کن، یا بر نصف آن بیفزا، و قرآن را با دقت و تأمل بخوان» سوره مزمل آیه ۱-۲

  «به یقین نماز و عبادت شبانه پابرجاتر و گفتاری ماندگارتر است.» سوره مزمل آیه ۶

 

 مدیریت زمان با زود بیدار شدن


در صورتی که چند روز صبح زود از خواب بلند شوید در خواهید یافت که به فردی متفاوت تبدیل شده اید فردی با اعتماد به نفس بیشتر و موثرتر . سحر خیز بودن باعث افزایش انرژی در طول  روز می شود . در هنگام به صدا در آمدن زنگ گوشی از رختخواب برخیزید و زنگ را برای دقایقی دیگر به هیچ عنوان تنظیم نکنید . زمانی را برای دوش گرفتن در نظر داشته باشید چای و قهوه بنوشید و به سمت اهدافتان پیش بروید اکنون آماده دریافت بهترین ها هستید .

فواید سحر خیزی

راه حل های سحر خیز شدن :


mattressاز شب شروع کنید :

در زمان خوابیدن برای ساعت بیداری خود برنامه ریزی کنید ، شب ها را نباید تا دیر وقت بیدار بمانید این عاملی است که کیفیت خواب را بهبود می دهد .

mattressمقدار مصرف روزانه کافئین خود را محدود کنید :

موسس شرکت تسلاموتور جناب الون ماسک ، فاش کرد که در طول روز قهوه زیادی می نوشیده ولی اکنون مقدار آن را به یک تا دو فنجان در روز کاهش داده است ، با انجام این کار دیگر احساس بی خوابی نمی کنید و خواب بهتری خواهید داشت .

mattressاز وسایل الکترونیکی دوری کنید :

آیا می دانید که روشنایی صفحه تلفن همراه ، تبلت ، لپ تاب و…. تاثیر منفی مستقیم بر عادات خواب شما دارد ؟ پس تا می توانید وسایل الکترونیکی را از اتاق خواب خود دور نگه دارید و اتاق خواب خود را تا حد امکان تاریک نگه دارید .

mattressمطالعه کنید :

مطالعه نشریه مجلات یا کتاب مورد علاقه قبل از خواب باعث می شود که زود تر به خواب بروید  بیل گیتس موسس شرکت بزرگ مایکروسافت هرشب قبل از خواب عادت داشته که یک ساعت مطالعه کند .

mattressدکمه چرت زدن (snooze) را غیر فعال کنید :

چند بار فشار دادن این دکمه شاید در ظاهر باعث چند دقیقه خواب بیشتر شود اما این کار باعث خسته شدن بیشتر شما می شود و سیکل خواب را بهم هم می زند و باعث می شود که کارهای خود را با اکراه و اعتماد به نفس پایین به انجام برسانید .

mattressتغییر فرآیند بیدار شدن صبحگاهی :

اکر شما معمولا در ساعت ۷ صبح از خواب بیدار می شوید این فرآیند به شما کمک می کند تا از روز بعد ساعت ۶:۴۵ دقیقه بیدار شوید زمانی که به وقت جدید عادت کردید ، ساعت سحر خیزی خود را به ۶:۳۰ تغییر دهید و هر روز ۱۵ دقیق زود تر بیدار شوید .

میتوان گفت شما بدون هیچ تلاش خاصی به یک فرد سحر خیز تبدیل شده اید .

mattressانجام فعالیت مورد علاقه بعد از بیداری :

ممکن است سحر خیزی برای افرادی کمتر از شکنجه نباشد چرا که کاری را انجام می دهند که به آن علاقه ندارند پس می توانید در زمان بیدار شدن به فعالیت های مورد علاقه خود بپردازید مثل گوش دادن به  موزیک  مورد علاقه و یا ورزش های کششی و … با انجام این گونه از فعالیت ها اعتماد بنفس افزایش پیدا کرده و همچنین انرژی و انگیزه لازم را جذب می کنیم . حالا بهتر است لیستی از فعالیت های مورد علاقه خود تهیه کنید تا مشوقی برای سحر خیزی شما باشد .

 

با به کارگیری نکات فوق به راحتی می توانید یک صبح  راحت و پر ثمر داشته باشید حال بیشترین کاری که شما باید انجام دهید آزامایش کردن روش های بالاست . شاید با انجام این روش  روزی به خودتان بگویید « بالاخره یک روال صحیح و سازنده را برای صبح خودم پیدا کردم »