خلاص شدن از شر لکه‌های خون همیشه از سخت ترین کارهاست مخصوصا وقتی روی سطحی وسیع مثل تشک باشند که کار در این مرحله سخت و حساس تر می شود. هرچند اینچنین لکه‌هایی هم در بیشتر موارد پاک می‌شوند یا حداقل می‌توان آن‌ها را کمرنگ کرد، بویژه اگر بسرعت اقدام شود.

۴روش طلایی پاک کردن لکه ادرا، خون، نوشیدنی و.. از روی خوشخواب یا تشک به شما کمک خواهد کرد به جنگ تمامی لکه ها بروید. در صورت عدم استفاده از محافظ تشک ،  پاک کردن لکه  تشک همیشه از سخت ترین کارهاست مخصوصا وقتی روی سطحی قرار می گیرد که باید بر روی آن با آرامش خاطر استراحت کرد.

بیشتر کثیفی هایی که روی تشک جمع می شود جدا از اینکه ممکن است به دلیل لکه و یا مایعات باشند از طریق گرد وغبار ، تعرق بدن و پوست اندازی بدن انسان می باشد. در صورتی که تشک شما لکه دار می شود باید به سرعت اقدام کنید و وقت را از دست ندهید.

 

اضافه وزن تشک با پوست مرده بدن | مجله خواب داتیس

شستشوی تشک


از آنجایی که به دلیل لکه داربودن تشک،  نمی توان تشک را به طور کامل  شستشو داد و در صورت شستشوی لکه تشک  به دلیل دارا بودن الیاف، درون تشک قارچ یا کپک رشد می کند و باعث بد بو شدن آن می شود لذا برای پیشگیری به شما توصیه می کنیم با خرید یک محافظ تشک ضد تعرق و ضد حساسیت و ضد آب دیگر نگران هیچ گونه لکه و یا کثیفی نباشید زیرا با شستشوی محافظ تشک مشکل حل می شود.

 

حتما بخوانید: محافظ تشک داتیس

 

لکه های روی  تشک  باعث اختلال در خواب و ایجاد ناراحتی می شود اما جای نگرانی نیست زیرا ما روش هایی را برای شما معرفی می کنیم تا از شر لکه های خون ، لکه قهوه ، ادرار و هرگونه مایعات دیگر به زودی خلاص شوید.در این مقاله  تیم محتوای داتیس  روش هایی طلایی جهت پاک کردن لکه تشک به قلم در آورده است.

اولین مرحله لکه یابی تشک


سعی کنید در اولین مرحله پاک کردن لکه تشک، لکه تشک را پیدا کنید و با استفاده از یک دستمال تمیز که با آب سرد مرطوب شده است محل را خیس کنید .

سپس یک دستمال خشک بر روی محل مرطوب شده قبلی قرار دهید تا رطوبت را جذب کند توجه داشته باشید که دستمال را نباید روی لکه تشک نکشید زیرا باعث پخش آن می شود .

مرحله لکه یابی تشک به پایان رسید حال باید با  چگونگی پاک کردن لکه تشک آشنا شویم.

لکه یابی تشک

روش هایی برای پاک کردن لکه ها ی تشک


استفاده از آب اکسیژنه 

آب اکسیژنه را از داروخانه ها می توان تهیه نمود که برای پاک کردن لکه های تشک و بوی بد استفاده می شود . پس از تهیه آب اکسیژنه آن را به محل کثیفی بمالید و زمانی که در حال قلقل زدن است محل را با دستمال تمیز و خشک پاک کنید هرچند این روش همه لکه های تشک را از بین نمی برد اما در کاهش آن تاثیر زیادی دارد.

استفاده از مایع شوینده 

دو قاشق غذا خوری را در نیم لیتر آب سرد مخلوط کنید سپس یک پارچه ی سفید را درآن خیس کرده و روی لکه تشک قرار دهید سپس آن را به آهستگی با مسواک برس کنید و با یک پارچه نسبتا مرطوب آن را بشویید و در نهایت با  پارچه خشک کنید .

استفاده از نمک 

به آب سرد مقداری نمک اضافه کرده و آن را درون بطری اسپری بریزید و بر روی محل اسپری کنید سپس با یک دستمال خشک ، رطوبت آن را جذب کنید .

استفاده از جوش شیرین

مقداری جوش شیرین را در دو لیوان آب سرد مخلوط کرده سپس با یک دستمال روی آن قرار دهید و به مدت ۳۰ دقیقه دستمال را روی آن بمالید و در آخر با یک دستمال مرطوب ماده باقی مانده را بشویید و با یک حوله یا دستمال آن را خشک کنید .

توجه به تفاوت بین پارچه خشک و پارچه مرطوب در روش های بالا بسیار مهم می باشد و حتما از آب سرد استفاده شود.


مطالب پیشنهادی :  نکات کلیدی در شستن بالش


 

هشدار :

  1. در استفاده از روش های ذکر شده در مصرف مایعات زیاده روی نکنید تا مبادا مواد شوینده به درون تشک نفوذ کرده چرا باعث قارچ و کپک و . . .  می شود.
  2. از استفاده آب داغ  خودداری کنید زیرا باعث مقاوم ترشدن میکروب ها می شود.

 


 پیشگیری بهتر از درمان است بهتر است محافظ تشک تهیه کنید .


برای پاک کردن لکه های قدیمی و کهنه تشک و یا لباس ها که مدت طولانی از زمان آنها گذشته  و با دستورالعمل های فوق پاک نمی شود، یک راهکار بسیار ساده و تاثیر گذار به شما پیشنهاد می دهیم.

 

4 روش طلایی پاک کردن لکه تشک

مواد زیر را جهت مبارزه با لکه های کهنه تشک  تهیه نمایید :

۲ قاشق غذا خوری پودر لباس شویی

۳ قاشق غذا خوری سرکه

۱ لیتر آب گرم

مواد فوق را باهم مخلوط کنید و به جنگ لکه های قدیمی بروید.


پی نوشت : در صورتی که تشک شما لکه خون، لکهادرار، لکه نوشابه و یا هر لکه دیگری به خود گرفته به هیچ عنوان آن را به طور افقی لکه زدایی نکنید برای از بین بردن بوی بد تشک بهتر است که هفته ای چند بار جاروبرقی بکشید البته تعداد جارو کشیدن تشک بستگی به شرایط آب و هوایی و میزان غلظت گرد و خاک هوای محیط اتاق خواب شما دارد.

راه دیگری نیز برای پاک کردن لکه ی خون، لکه روغن، و یا هر نوع کثیفی ایجاد شده وجود دارد و آن استفاده از پنبه تمیز و یک اسپری تمیز کننده لکه است که در بازار باید تهیه کنید.

و در آخر باز به شما عزیزان محافظ تشک ضد آب را پیشنهاد میکنیم تا از این همه دردسر و ناراحتی بابت کثیف شدن تشک رهایی پیدا کنید.

 

امیدواریم این مقاله برای شما خواننده عزیز مفید واقع شده باشد با آرزوی سلامتی و تندرستی، مجله خواب داتیس .

ارتباط با ما

تماس با ما

۰۲۱۵۶۳۹۳۳۱۶

۰۹۲۱۲۶۶۷۳۰۳

۰۹۱۰۹۴۹۴۲۶۴


 

 

بالش طبی | بالش مموری فوم |مجله خواب داتیس

راهنمای خرید روتختی دونفره |مجله خواب داتیس

 

۱۲ راه مراقبت از تشک | شستشوی خوشخواب

Summary
Review Date
Author Rating
41star1star1star1stargray