بد خوابی یا بی خوابی مشکلی است که برخی با آن دست و پنجه نرم می کنند و این اختلال در زنان دو برابر مردان می باشد. معمولا زنان جوانتر از خواب عمیقتری برخوردار هستند که آشفتگی و اختلالات و بی نظمی کمتری دارد. در برخیزنان در طول سال های باروری خود دچار مشکلاتی در خواب هستند .

متاسفانه اختلالات خواب در زنان در سالیان گذشته مورد توجه قرار نگرفت ولی خوشبختانه باید بگوییم چند سالی است که شرکت های بزرگ داروسازی به فکر رفع اختلالات خواب در زنان شده اند. عوامل متعددی در بی خوابی و بدخوابی خانم ها تاثیر گذار است که در ادامه با آن همراه می شویم با مجله خواب داتیس همراه باشید.

پژوهش های اخیر حاکی از این است که نداشتن خواب مطلوب و مناسب در شب، زندگی روزانه فرد را با مشکلاتی مواجه میکند پژوهشگران دانشگاه لابیزیگ که در حوزه ی خواب تحقیقاتی داشته اند با آزمایشی بر روی ده هزار نفر به این نتیجه رسیده اند که بیش از یک سوم آلمانی ها دچار اختلالات خواب هستند ۴۲% زنان و ۲۹% مردانی که در این پژوهش شرکت کرده اند، بد می خوابند که این بی خوابی ها علت های مختلفی دارد. مجله آلمانی‌زبان فوکوس به نقل از هانس گونتر وس، کارشناس موسسه تحقیقاتی اختلالات خواب آلمان، ۶ دلیل را برای بدخوابی یا کم‌خوابی بیشتر در زنان نسبت به مردان عنوان کرده است :

۶ دلیل اصلی بی خوابی


بی خیالی مشکلات

کارشناس آلمانی می‌گوید،لازمه ی یک خواب راحت، آرامش روحی و جسمی است. اگر انسان هنگام خواب به مشکلات خانوادگی یا کاریش فکر کند، دچار اختلال خواب می‌شود. به همین دلیل بی خیالی در مشکلات در پایان روز باعث می‌شود که انسان زودتر و بهتر بخوابد.
زنان به دلایل تاریخی، خود را نسبت به جامعه و به‌ویژه خانواده موظف می‌دانند، در حالی که مردان در طول زمان عادت کرده‌اند، مشکلات را حتی اگر قابل حل نباشند، به راحتی کنار بزنند و از خود سلب مسئولیت کنند.

میراث عصر حجر

به گفته هانس گونتر وس، آزمایش‌هایی که تاکنون بر روی زنان صورت گرفته بیانگر این واقعیت هستند که زنان هنگام تنهایی بهتر می‌خوابند. علت این امر، احساس مسئولیت آنها در برابر خانواده است، مسئولیتی که از عصر حجر باقی‌مانده‌. آن زمان زنان در خانه مسئولیت خانواده و افروخته ‌ماندن آتش را به عهده داشتند. به همین دلیل، وقتی که زنان در جمع خانواده می‌خوابد، این حس مسئولیت اجتماعی، ناخودآگاه ذهن آنها را مشغول می‌کند.
در دوران سنگی مردان به صورت گروهی به شکار می‌رفتند و در میان گروه احساس امنیت و آرامش می‌کردند و این حس تاکنون دوام آورده است. به همین دلیل آنها در کنار همسرشان راحت‌تر می‌خوابند.

 خرناس کردن

بر اساس آمار رسمی، حدود یک سوم آلمانی‌ها خر و پف یا خرناس می‌کنند. شمار مردانی که خرناس می‌کشند به مراتب بیشتر از زنان است. این سر و صدای بعضا وحشتناک مانع خواب دیگران می‌شود.

زنان ‘چکاوک’ هستند

کارشناسان برای افرادی که شب‌زنده‌دار هستند اصطلاح ‘جغد’ را به‌کار می‌برند و به افرادی که شب می‌خوابند و سحرخیز هستند، ‘چکاوک’ می‌گویند.
وس می‌گوید، به طور متوسط شمار مردان تا سن ۴۰ سال که شب‌زنده‌دار هستند بیشتر از زنان هم‌سن آنهاست. بسیاری از زنان زمان خواب خود را با شوهرانشان تطبیق می‌دهند و این باعث اختلال در خواب آنها می‌شود.

بی خوابی در زنان

نوسان هورمونی

آزمایش‌های متعدد نشان داده‌اند، زنانی که به‌ویژه در دوران یائسگی دچار نوسان هورمونی می‌شوند، به مشکل بدخوابی برمی‌خورند.

توجه به فرزندان

خواب زنان به طور معمول با تولد نخستین فرزند سبک‌تر می‌شود. آنها با هر صدای نوزاد بیدار می‌شوند و این روند را تا رشد فرزند ادامه می‌دهند. شمار زیادی از زنان به این وضعیت عادت می‌کنند و حتی اگر فرزند دیگری نداشته یا فرزندانشان هم بزرگ شوند، خوابشان حالت عادی به خود نمی‌گیرد.
اختلال خواب در زنان و مردان شکل‌های گوناگونی دارد؛ از سخت به‌خواب‌رفتن، تا تداوم نیافتن خواب، یا بیدارشدن‌های متوالی و مشکل از سرگرفتن خواب .
کم‌خوابی و بدخوابی باعث بروز مشکلات عصبی و حتی بیماری‌های جسمی گوناگون می‌شود. به همین دلیل کارشناسان توصیه می‌کنند، در صورت مشاهده اختلال خواب، حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

درمان بی خوابی


گاهی بی خوابی را  فقط با داروهای شیمیایی می توان رفع کرد و از نظر متخصصان طب سنتی، گاهی چاره از بین بردنش مصرف برخی دم نوش های گیاهی است. اما محققان می گویند برای خلاص شدن از این مشکل، راه های ساده تری هم وجود دارد. راه هایی که در ادامه آن ها را  با شما درمیان می گذاریم. با مجله خواب داتیس همراه باشید.

درمان بیخوابی با خوردن شیر و مغز آجیل 

توصیه محققان به بی خواب ها، خوردن یک مشت مغز آجیل و یک لیوان شیر قبل از خواب است. پژوهشگران بر این باوردند که با اضافه کردن این دو مورد به رژیم غذایی بی خواب ها می توان مشکل شان را کمرنگ کرد.

درمان بی خوابی با خوردن کیوی 

یکی از میوه هایی که به درمان بیخوابی کمک میکند کیوی است . محققان می گویند اگر چهار هفته به رژیم غذایی تان کیوی اضافه کنید، بی خوابی تان از بین می رود. آنها به شرکت کنندگان یک تحقیق، یک ساعت قبل از خواب دو کیوی دادند و مشاهده کردند که کیفیت خواب آنها بالاتر رفته است.

درمان بی خوابی با خوردن آلبالو 

از نظر محققان ملاتون موجود در آلبالو می تواند بر مغز بی خواب ها تاثیر مفیدی بگذارد و باعث تنظیم شدن چرخه خوابشان شود. محققان می گویند دو وعده خوردن این میوه در صبح و شب می تواند به تنظیم شدن خواب افراد کمک کند.

درمان بی خوابی با ورزش  یوگا 

اگر میان سال هستید و بعد از یائسه شدن به بی خوابی دچار شده اید، گذشته از اضافه کردن خوراکی های گفته شده، باید با ورزش هم آشتی کنید. محققان می گویند ورزش یوگا بیشتر از هر راه دیگری می تواند به تنظیم شدن خواب خانم های یائسه کمک کند.


http://datismattress.com/datis-mag/1554-2/

http://datismattress.com/datis-mag/حرف-زدن-در-خواب-مجله-خواب-داتیس/

راهنمای خرید روتختی دونفره |مجله خواب داتیس

 

اختلالات خواب افسردگی و اضطراب می آورد

 

بی‌خوابی متناقض

 

 

Summary
Review Date
Author Rating
41star1star1star1stargray