تخت خواب ضد زلزله اطمینان خاطری برای ایجاد آرامش

۲
تخت خواب ضد زلزله

تخت خواب ضد زلزله اطمینان خاطری برای ایجاد آرامش

تخت خواب ضد زلزله راهکاری برای آرامش بیشتر در زمان وقوع زلزله می باشد، زیرا زلزله یکی از آن بلایای طبیعی است که آنقدر سریع رخ می‌دهد که حتی با وجود آمادگی بالا هم، قادر است طی تنها چند دقیقه، تلفات جانی و مالی زیادی را به کشور‌ها تحمیل کند. در زمان وقوع زلزله، در صورتی که افراد در حال خواب و استراحت باشند توانایی هیچ عکس العملی را ندارند و این مسله تلفات انسانی ناشی از زلزله را تا حد زیادی افزایش می‌دهد.

اگر شما هم به رخ دادن یک زلزله بزرگ، آن هم زمانی که در خواب هستید و برای محافظت از خود آمادگی ندارید، فکر کرده اید، احتمالا داشتن یک تخت خواب ضد زلزله آرامش را به خواب شما باز می‌گرداند. این محصول جدید و توسعه یافته، با ساز و کار خود می‌تواند صاحبش را در زمان وقوع زلزله ایمن نگاه دارد. اگر دوست دارید بدانید تخت خواب ضد زلزله چگونه کار می‌کنند، این مطلب را بخوانید.

تخت خواب ضد زلزله ( Anti-earthquake Bed ) را در سال 2010، یک بازنشسته 66 ساله چینی به نام « وانگ ونکسی » اختراع کرده که با طراحی خود قادر است از صاحبش در هنگام زلزله محافظت کند.

تخت خواب ضد زلزله به کمک حسگر‌های تشخیص زلزله و لرزش‌های ناشی از انفجار‌های داخل زمین در زمین لرزه‌های بالای 5/3 ریشتر، به صورت اتوماتیک و برای جلوگیری از سقوط فرد و فرو ریختن آوار بر سرش، با خم شدن به داخل، فرد را به درون محفظه ای فولادی و مجهز به سیستم تهویه هوا، می‌بلعد. درون این محفظه فولادی مقاوم در برابر آوار، در صورت به تعویق افتادن عملیات نجات، کیتی از لوازم ضروری و مورد نیاز فرد قرار داده شده که شامل بطری‎‌های آب، مواد‌غذایی، ماسک‌های اکسیژن، تجهیزات‌پزشکی و کمک‌های اولیه، یک دستگاه بلندگو و یک کپسول آتش‌نشانی می‌شود.

"تجهیزات

ونکسی، طراح  تخت خواب ضد زلزله ، طراحی خود را بر اساس بازخورد های دریافت شده و طی چند مرحله به‌روز‌رسانی کرده‌است و بنابراین در حال حاضر چند نوع از این تخت‌خواب‌ها در بازار در دسترس مردم قرار دارد.

تخت خواب ضد زلزله، از نظر ظاهر شبیه تخت معمولی هستند اما با ارتفاعی بلند تر. محفظه نگهداری لوازم و تجهیزات ضروری و غذا، زیر تخت و به صورت سرتاسری است و به نظر می‌رسد به گنجه نگهداری پتو و بالش در زیر تخت‌های معمولی شباهت دارد. در برخی طراحی‌ها نیز، بالای سر تخت، به جای یک سقف فانتزی یا معمولی، سپری فولادی قرار داده اند که از سقوط  آوار بر روی فرد جلوگیری می‌کند.

« آسودگی و آرامش خیال »، احتمالا یکی از قوی ترین انگیزه‌ها برای سرمایه‌گذاری بر روی داشتن یک تخت خواب ضد زلزله باشد. طراح این محصول توسعه یافته، چندین زمین لرزه ویرانگر را در چین تجربه کرده و بعد از آن به فکر فرو رفته که چطور می‌تواند جان مردم را در زمان وقوع زمین لرزه و وقتی خواب هستند، نجات دهد.

او در مصاحبه خود در روزنامه «The Times of India» می‌گوید : « بعد از زلزله های سنگین ونچوان و یوشو، فکر کردم شاید بتوانم تلفات جانی بر اثر زلزله را کاهش دهم و به واقع تصور می‌کنم تخت خواب ضد زلزله من، به ویژه برای ساختمان های کم ارتفاع و ییلاقی که کمتر محکم هستند، مفید است. »

کسانی که تجربه سقوط آوار روی سرشان را داشته اند، یا ممکن است در معرض وقوع چنین رویدادی قرار بگیرند، احتمالا به داشتن چنین تخت خواب ایمنی فکر می‌کنند که تا اندازه زیادی می‌تواند آن‌ها را محافظت کند.

تخت خواب ضد زلزله ، از نظر ظاهر شبیه تخت معمولی هستند اما با ارتفاعی بلند تر.  محفظه نگه‌داری لوازم و تجهیزات ضروری و غذا، زیر تخت و به صورت سرتاسری است و به نظر می‌رسد به گنجه نگهداری پتو و بالش در زیر تخت‌های معمولی شباهت دارد. در برخی طراحی‌ها نیز، بالای سر تخت، به جای یک سقف فانتزی یا معمولی، سپری فولادی قرار داده اند که از سقوط  آوار بر روی فرد جلوگیری می‌کند.

البته، در حالی که به نظر می‌رسد، ایده تخت خواب ضد زلزله ایده‌ای محافظه کارانه باشد، اما بر اساس توصیف برخی رسانه ها، عملکرد این « تابوت های فولادی سفارشی »، حتی از یک زلزله واقعی هم ترسناک تر است، به خصوص برای کسانی که به کلاستروفوبیا مبتلا هستند و از فضاهای تنگ هراس دارند و یا کسانی که دچار اختلالات خواب هستند.

ایمنی زمان عملکرد تخت خواب ضد زلزله، چگونه تأمین می‌شود؟

اگر فرد در هنگام خواب در وضعیت خاص فیزیکی قرار گرفته باشد، آیا این تخت خواب ضد زلزله با ارگونومی او همخوانی دارد؟ ممکن است پا یا عضو دیگری از بدن او در حین بلعیدن و فرو رفتن در محفظه آسیب ببیند؟

همین موارد مربوط به ایمنی، از نظر روانی، بسیاری از افراد را از ساز و کار این تخت خواب ضد زلزله و چگونگی کارکرد  آن،  دچار نگرانی می‌کند. آن‌ها از این که بالاخره آیا در زیر آوار جان خود را از دست می‌دهند یا در درون محفظه فولادی دفن خواهند شد، هراس دارند. یا اغلب درباره میزان روشنایی این محفظه، چگونگی ارتباط با دنیای بیرون و فضایی که برای حرکت به انسان می‌دهد، کار کردن با باتری یا برق شهر ( در صورت قطعی برق شهر ) سوال می‌پرسند، که طراحان تخت خواب ضد زلزله باید پاسخی برای آن‌ها داشته باشد.

منبع :

http://www.americantristarinsurance.com/anti-earthquake-bed

بازدیدها 3 زمان ها, 3 بازدیدهای امروز

مطالب مرتبط

  1. آریا امیری
    سلام روز خوش بله این تخت ضد زلزله در ایران موجود است. همچنین برای دیدن روتختی ها می توانید به آدرس کلیه نمایندگی ها مراجعه بفرمایید و یا اینکه طرح مورد نظر خود را از سایت انتخاب کنید و درب منزل بازدید بفرمایید و سپس در صورت تمایل خرید بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.