خانه / خواب / ملحفه های تخت خوابتان چگونه بر خواب شما اثر می گذارند؟

ملحفه های تخت خوابتان چگونه بر خواب شما اثر می گذارند؟

کلید رسیدن به خوابی خوب و با کیفیت، راحت بودن در هنگام خوابیدن است. اما وقتی وسوسه داشتن خانه ای شلوغ و تجملاتی وجود داشته باشد، معمولا ملحفه ها یکی از دلایل از این پهلو به آن پهلو غلتیدن ما در هنگام شب است.

ملحفه های تخت خوابتان چگونه بر خواب شما اثر می گذارند؟

نوع دوخت و جنس مواد ملحفه هایی که استفاده می کنید، تاثیر مهمی بر کیفیت خواب شما دارد. پس فکر خوبی است که قبل از خریدن آن ها کمی تحقیق کرده و اطلاعات کسب کنید.

علم خوابیدن

یکی از رایج ترین شکایات افرادی که خواب راحت ندارند، حس سرما یا گرمای بیش از اندازه است. بدن انسان به سختی تلاش می کند تا دمای داخلی بدن را تنظیم کند و حتی یک تغییر جزئی می تواند خیلی شدید به نظر برسد. میانگین دمای بدن ما هنگام خواب در طول شب افزایش پیدا می کند، البته تنها چند درجه، برای اینکه بتواند انرژی ذخیره کند و همچنین دمای مرکزی بدن را حفظ کند تا بتواند از اندام های حیاتی بدن محافظت کند. به دلیل این که ما شب ها گرمای بیشتری تولید می کنیم باید ملحفه ای انتخاب کنیم که گرما را نگه ندارد.

زمانی که ملحفه ها گرما را در طول شب بطور کامل نگه می دارند، این موضوع باعث افزایش دمای داخلی بدن ما می شود و باعث می شود ما عرق کرده و احساس ناراحتی داشته باشیم.

ملحفه ها

انتخاب پارچه صحیح برای ملحفه

ملحفه ها می توانند هم از مواد مصنوعی مانند پلی استر ساخته شوند و هم می توانند از مواد طبیعی مانند نخ پنبه تولید شوند. نرمی درونی و حس خنکی پارچه ساتن ، یا دیگر انواع پلی استرها می تواند در ابتدا وسوسه بر انگیز باشند. اما آن کیفیت ابریشمی در نتیجه یک ماده مصنوعی ساخته شده از مواد نفتی است.

ملحفه های مصنوعی قابلیت تنفس کمتری دارند و از آن جایی که هوای گرم را زیر خود نگه می دارند، به سرعت باعث می شوند شما احساس گرمای بیش از اندازه داشته باشید.

الیاف طبیعی، بخصوص نخ پنبه، برای داشتن خوابی بهتر در طول شب، انتخاب بهتری هستند. نخ پنبه، الیافی با عملکردی اصیل، جذب کننده رطوبت و پارچه ای با قابلیت تنفس مناسب و ملحفه ای با دوام است. پارچه نخی با عبور دادن هوا از بین الیاف خود و جذب رطوبت به بدن شما کمک می کند دمای داخلی خود را تنظیم شده نگه دارد. دمای تنظیم شده یعنی شما در طول تابستان خنک می مانید و در طول زمستان گرمای بدن شما حفظ می شود.

انواع نخ پنبه و بافت آن در ملحفه

الیاف نخی در پارچه ملحفه بسیار پر طرفدار و محبوب هستند. اما همه نخ ها به شکلی مساوی ساخته نشده اند. یک نخ پنبه ای با کیفیت بالاتر، در برابر فرسایش مقاومت بیشتری دارد و در عین حال قابلیت تنفسی خوبی داشته و برای مدت طولانی تری نرم تر و قوی تر باقی می ماند.

اگر شما همچنان دنبال بهترین ملحفه برای خود می گردید، انواع مختلف بافت های نخی را امتحان کنید. نخ پنبه یکی از بهترین انواع الیاف پارچه بوده و پارچه های نخی در همه انواع بافت های مختلف تولید می شود که نشان می دهد چگونه مواد آن ریسیده و بافته شده است.

این موضوع به شما امکان می دهد که در هر فصل ملحفه هایی با بافت های مختلف استفاده کنید. احتمالا شما متوجه خواهید شد که پارچه های نخی پر چین و شکن تر، خنک تر و با قابلیت تنفسی بهتر، شما را در طول تابستان خنک تر نگه خواهد داشت. در زمستان پارچه های پشمی می تواند گرم و نرم تر و دنج تر باشد.

آیا ملحفه های سفید می توانند واقعا کیفیت خواب شما را ارتقا دهند؟

قبل از هر چیز باید گفت که هیچ تحقیقی وجود ندارد که نشان دهد رابطه ای بین خواب بهتر و استفاده از ملحفه های سفید رنگ وجود دارد. به سختی می توان گفت که شکل ملافه های تخت خواب شما تاثیری بر کیفیت خواب شما می تواند داشته باشد.

اما تاثیری که رنگ ملحفه های شما می تواند داشته باشد در تغییر حال و هوای اتاق خواب شماست، که در نهایت می تواند بر ذهنیت شما اثر بگذارد و سطح استرس شما را در پایان روز ، کاهش دهد. رنگی می تواند بر کیفیت خواب شما تاثیر بگذارد که بتواند شما را آرام تر کند. در نتیجه این که کدام رنگ بهتر است، بستگی به احساس شخصی شما دارد.

با این حال در صورتی که شما در زمان تعطیلات در هتلی اقامت داشته اید که خاطره خوبی از خوابیدن در آن داشته اید، از آن جاییکه اکثر هتل ها از ملحفه های سفید استفاده می کنند، استفاده از رنگ سفید می تواند با تداعی آن خاطرات ، حس خوبی در شما ایجاد کند.

تشک و کالای خواب داتیس با بکارگیری نخ های پنبه ای در تولید ملحفه و سرویس خواب توانسته است مجموعه ای کامل از انواع سرویس ملحفه در رنگ های متنوع فراهم آورد تا تداعی بخش لحظات خوش خواب برای شما گردد. 

منابع :

https://www.pimacott.com/blog/how-the-quality-of-your-sheets-impacts-your-sleep

https://theriseandshine.com/can-white-sheets-actually-help-sleep-better/

5/5 ( 7 بازدید )

این مقاله را به اشتراک بگذارید

ملحفه های تخت خوابتان چگونه بر خواب شما اثر می گذارند؟
5 (100%) 4 امتیاز
(میزان رضایتمندی کاربران)
Call Now Button