ترفند هایی برای استفاده بهتر از فضای اتاق خواب

0
ترفندهای سازماندهی اتاق خواب و استفاده بهینه از فضاهای خانه

ترفندهای سازماندهی اتاق خواب را می توانید در سایت های مختلف پیدا کنید. ما نیز به مرور در مجله داتیس که پیشرو در صنعت سرویس خواب است معرفی می‌کنیم. یادداشت پیش رو تعدادی از این ترفند ها و نکات قابل توجه را شامل می شود که عمل به آن ها می تواند به شما برای سازماندهی و چیدمان اتاق خوابتان کمک کند‌

ترفندهایی برای استفاده بهتر از فضای اتاق خواب

زمانی که دنبال ترفندهای سازماندهی اتاق خواب و استفاده بهینه از فضاهای خانه خود می گردید معمولا با پیشنهاداتی مواجه می شوید که به زبان، آسان است اما در عمل سخت و ناممکن می شود. این توصیه ها معمولا در یکی از این گروه ها قابل طبقه بندی هستند:

  1. ترفند های سازماندهی کمدها که به جای سازماندهی اتاق خواب جا زده می شوند. کمد لباس شما همه اتاق شما نیست.
  2. پیشنهادات مسخره! مثلا استفاده از یک میز تحریر به عنوان پاتختی! این کارها شاید در عکس ها جالب دیده شوند اما بیشتر اتاق ها فضای کافی برای استفاده از یک میز بزرگ ندارند. به علاوه استفاده از فضای اتاق خواب برای کارهای روزانه از طرف متخصصان خواب توصیه نمی شود. اتاق خوابتان را برای خواب و روابط جنسی نگه دارید.
  3. تمرکز بیش از اندازه بر تزئین اتاق و استفاده از عکس ها و تابلوها، خارج کردن وسائل غیر ضروری از اتاق خواب و حداکثر کردن فضای ذخیره سازی در اتاق

ترفندهای زیر بر خارج کردن اشیاء غیر ضروری و سازماندهی فضاهای کوچک تمرکز دارند. ترفندهای سازماندهی اتاق خواب می توانند برای اتاق های کوچک و بزرگ متفاوت باشند اما مواردی که در ادامه می آیند می توانند هم برای اتاق های بزرگ و  هم برای اتاق های کوچک استفاده شوند.

ترفندهای زیر بر خارج کردن اشیاء غیر ضروری و سازماندهی فضاهای کوچک تمرکز دارند.

ترفندهای سازماندهی اتاق خواب :

از فضای زیر تخت خوابتان هوشمندانه استفاده کنید.

فضای زیر تخت خواب از آنجایی که با وجود پنهان بودن از چشم، به سهولت در دسترس می باشد، جای خیلی خوبی است. شما اشیاء کمی را می توانید آنجا نگه دارید. توصیه من گذاشتن لحاف و ملحفه های اضافی و یا کتاب های بچه هاست. اما شما می توانید تفکر استراتژیک داشته باشید و با قرار دادن یک کشو در زیر تخت خوابتان از آنجا برای نگهداری لباس نیز استفاده کنید.

آثار هنری روی دیوارها

بخصوص اگر شما اتاق کوچکی دارید بهتر است تابلوها و آثار هنری تزئینی خود را روی دیوار آویزان کنید و روی پاتختی یا کمدها نگذارید. این فضاها را خالی نگهدارید تا اتاق خواب شما منظم و تمیز به نظر برسد. پر کردن روی میزها با اشیاء مختلف می تواند ظاهری شلوغ و شلخته به اتاقتان بدهد. این ترفند سازماندهی اتاق خواب اگرچه به ظاهر خیلی ساده است اما اجرای آن می تواند تاثیر قابل توجی بر ازاد شدن فضای اتاق داشته باشد.

سازماندهی اتاق خواب با مبلمان و اثاثیه بزرگ و اصلی

در صورتی که فضای اتاق شما اجازه می دهد می توانید با جاگذاری کمدها و قفسه ها اتاقتان را به بخش های مختلف تقسیم کرده و مثلا قسمتی را برای انجام کارهای روزانه مانند اتو کشیدن یا خیاطی و یا با قرار دادن یک میز تحریر قسمتی را برای چک کردن ایمیل ها جدا نمائید.

به رغم توصیه کارشناسان خواب برای جدا کردن اتاق خواب و کار از یکدیگر بسیاری از افراد به دلیل کمبود اتاق مجبور می شوند از اتاق خوابشان برای بسیاری از کارهای روزانه استفاده نمایند. در این صورت باید دقت شود که قرار گرفتن وسایل کار روزانه به فضای خوابیدن شما لطمه وارد نکند.

کمد لباستان را تحت کنترل نگهدارید

حتی اگر اتاق خواب شما بدون ایراد باشد، خارج شدن کمد لباس از کنترل و شلوغی و بی نظمی آن روح آرام اتاقتان را بر هم خواهد زد. برای این که کمدتان برای مدتی طولانی تر مرتب بماند بهتر است چیزهایی که بیشتر استفاده می کنید را دم دست تر و جلوی بقیه لباس ها و اشیاء قرار دهید و قسمت های دور از دسترس کمدتان را با لباس هایی که کمتر استفاده می شوند پر کنید.

از قفسه مخصوص ملحفه و لحاف استفاده کنید

در صورتی ملحفه های زیادی دارید و مرتبا آن ها را تعویض می کنید (که این کار به لحاظ حفظ بهداشت محیط خواب توصیه می شود) بهتر است قفسه ای را برای قرار دادن ملحفه هایی که بطور روزمره استفاده می کنید در نظر بگیرید. همچنین یک سبد برای انواع بالش های اضافی می تواند بسیار مفید باشد.

از یک پاتختی کاربردی و خالی از اشیاء اضافی استفاده کنید

از یک پاتختی کنار تخت خوابتان استفاده کنید تا اشیائی که نیمه شب ممکن است نیاز داشته باشید روی آن قرار دهید. مثلا ساعت زنگ دار یا یک لیوان آب و در صورتی که دارویی مصرف می کنید آن ها را روی پاتختی به شکلی که به سادگی در دسترس باشند قرار دهید.

از سبد مخصوص لباس های چرک استفاده کنید

داخل کمد یا کنار کمد لباس ها از یک سبد برای گذاشتن لباس های کثیف استفاده کنید. پخش شدن لباس های کثیف روی تخت خواب یا نقاط مختلف اتاق خواب می تواند نظم اتاقتان را بطور کامل به هم بریزد. شما می توانید از سبدی استفاده کنید که با دکور اتاقتان سازگار باشد.

استفاده از یک سطل زباله

در اتاق خوابتان یک سطل زباله کوچک و زیبا داشته باشید. از سطل های بزرگ استفاده نکنید. آلودگی های دستمال کاغذی ها و دیگر زباله هایی که داخل سطل می ریزید در طولانی مدت از سطل خارج شده به بستر خواب شما منتقل می شوند به این دلیل بهتر است سطلی کوچک استفاده کنید و زود به زود محتویات آن را تخلیه نمائید.

از ملحفه ها و روتختی های لوکس و زیبا استفاده نمائید

هیچ چیز به اندازه روتختی نمی تواند زیبایی و راحتی اتاق خواب شما را تحت تاثیر قرار دهد. با این حال زیبایی تنها معیار انتخاب ملحفه و روتختی نیست. ملحفه هایی که از الیاف مصنوعی تولید می شوند استفاده نکنید. پارچه های کتان، نخ پنبه، یا تنسل می توانند راحتی و ایمنی خواب شما را تامین کنند.

شرکت داتیس در انواع روتختی های خود از پارچه تنسل استفاده می کند که معایب و مشکلات الیاف مصنوعی را ندارد. می توانید در مورد ویژگی های پارچه تنسل در مجله خواب داتیس مطالعه نمائید.

منبع

ترفند هایی برای استفاده بهتر از فضای اتاق خواب
5 (100%) 1 امتیاز

بازدیدها 34 زمان ها, 2 بازدیدهای امروز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.