خانه / بهداشتی / نظافت فصلی اتاق خواب : راهنمای خانه تکانی در آستانه بهار

نظافت فصلی اتاق خواب : راهنمای خانه تکانی در آستانه بهار

نظافت فصلی اتاق خواب و بطور کلی خانه تکانی از سنت های کهن ما ایرانیان است. مجله خواب داتیس قصد دارد در برگزاری این سنت دیرینه در کنار شما باشد. از این راهنما برای تبدیل اتاق خواب خود به بهشتی برای استراحت استفاده کنید.

نظافت فصلی اتاق خواب : راهنمای خانه تکانی در آستانه بهار

برای نظافت فصلی اتاق خواب خود مجبور نیستید تا فصل بهار منتظر بمانید. در واقع اگر یکی اعضای خانواده شما یا خودتان دچار آلرژی هستید بهتر از در انتهای هر فصل اتاق خوابتان را زیر و رو کرده و تمیز کنید.

اما در هر فصلی که دست به خانه تکانی می زنید ، بهتر است روزی را انتخاب کنید که وضعیت هوا مساعد باشد ، چرا که برای این کار نیاز دارید پنجره ها را باز کنید تا هوای اتاق عوض شود و در صورتی که فرش یا کفپوش اتاقتان شامپو خورده باشد بتواند در معرض هوای آزاد خشک شود.  

اما بطور مشخص برای پیشواز بهار ، بهتر است در عین حال که برخی کارهای اولیه را که نیازی به باز کردن پنجره ها ندارد جلوتر انجام می دهید ، برای انجام کار اصلی تا اواخر اسفند منتظر بمانید تا هوا کمی گرم تر شود و روزی آفتابی را که تمام لکه ها در روشنایی کامل خودشان را نشان می دهند ، برای نظافت فصلی اتاق خواب انتخاب کنید.

چک لیست کارهای ضروری برای نظافت فصلی اتاق خواب

لیست همه چیزهایی که نیاز خواهید داشت :

        شما برای جابجایی چیزهایی که قرار نیست در اتاق خوابتان بمانند نیاز به جعبه یا کیسه خواهید داشت

        کیسه زباله

        دستمال نظافت (نوع مایکرو فایبرتوصیه می شود)

        پولیش مخصوص اثاثیه منزل

        شیشه پاک کن

        گرد گیر

        برس پرزدار

        جارو برقی و لوازم جانبی اش

نظافت فصلی اتاق خواب

مراحل انجام نظافت فصلی اتاق خواب

با کارهای مروری روزمره شروع کنید اما امروز لازم نیست تخت خوابتان را مرتب کنید

چیزهایی که به اتاق خواب تعلق ندارند را جمع کنید

پیش از آغاز نظافت فصلی اتاق خواب ، همه چیزهای اضافی که به اتاق خواب تعلق ندارند و یا اشیاء دکوری که قصد دارید عوض کنید ، همه را داخل جعبه یا کیسه ای قرار دهید و از اتاق خارج کنید. همچنین زباله هایی را که روی پا تختی و دیگر کمد ها و اطراف اتاق جمع شده اند را در یک کیسه زباله بریزید.

ملحفه ها و پارچه هایی را که قرار است شسته شوند خارج کنید.

پرده ها را که در طول سال کلی گرد و خاک جذب کرده اند ، باز کنید. رو بالشتی وملافه ها و روکش ها را از روی تخت خوابتان خارج کنید. اما کاور تشک را خارج نکنید. همه چیزهای قابل شستشو را به ماشین لباس شویی و چیزهایی را که باید به خشک شویی بروند به خودرویتان منتقل کنید.

نکته : هنگام نظافت فصلی اتاق خواب ، برای محافظت از تشک ، کاور آن را تا پایان گردگیری خارج نکنید.

گرد گیری را شروع کنید.

در هنگام گرد گیری همیشه از بالا به پائین و از چپ به راست گرد گیری کنید. با رعیت این نکته از پخش شدن مجدد گرد و غبار بر روی قسمت هایی که قبلا تمیز کرده اید جلوگیری می کنید.

اگر از پنکه سقفی استفاده می کنید با یک گرد گیر دسته دار بلند روی پره های آن را تمیز کنید.

قاب عکس ها را از روی دیوار پائین بیاورید و روی تخت خواب بگذارید.

حالا از درب اتاق شروع کنید. سپس گچبری های سقف و دیوارها را گردگیری کنید. چهارچوب و دور پنجره ها ، دیوارها ، گوشه ها و پایه های دیوارها را گرد گیری نمائید.

با استفاده از یک دستمال میکرو فایبرخشک چارچوب قاب عکس ها را پاک کنید. کمی مایع شیشه شوی روی پارچه اسپری نموده و روی قاب عکس ها را تمیز کنید. سپس داخل پنجره ها و هر سطح شیشه ای دیگر را پاک کنید.

حباب چراغ ها و سر آباژورها را باز کنید و لامپ ها را دستمال آغشته به شیشه شوی پاک کنید. (توجه : ابتدا از داغ نبودن لامپ اطمینان حاصل نمائید) سپس با برس پرز دار داخل و بیرون حباب و سر چراغ ها را تمیز کنید.

حالا که کار گرد گیری تمام شده است ، کاور تشک را خارج کرده به ماشین لباس شویی منتقل نمائید.

اثاثیه چوبی را نظافت کنید

تمام تکه های مختلف جدا شونده را جدا کرده و نظافت کنید. هنگام نظافت فصلی اتاق خواب بهترین زمان برای مرمت خط و خش های افتاده روی اثاثیه چوبی است.

تشک را تمیز کنید

در صورت نیاز به شستشو با استفاده از دستورالعمل تولید کننده برای شستشوی تشک یا با مطالعه راهنمای مجله خواب داتیس اقدام نمائید تا تشک شما به بهترین شکل تمیز شده و از آسیب های احتمالی در امان بماند.

در صورتی که هنگام نظافت فصلی اتاق خواب تشک شما هنوز نیازی به شستشو ندارد ، آن را جابجا کرده و گوشه و کنار تخت خواب را به دقت تمیز کنید. سپس تشک را بچرخانید. روی تشک را با جاروبرقی تمیز کنید.

کف اتاق را جارو بکشید

در صورت امکان اثاثیه را جابجا کنید و زیر و پشت آن ها را نیز جارو بکشید. از ابزارهای جانبی مخصوص جاروبرقی برای تمیز کردن زیر تخت خواب استفاده نمائید. گوشه ها و کناره دیوارها را برای بیرون کشیدن گرد و خاک ، جارو بکشید.

روی فرش یا قالیچه را با دستمال آغشته به شامپو فرش تمیز کنید.

هوای اتاق را عوض کنید

پنجره ها را باز کنید تا هوای اتاق تازه شود و در صورت نم دار بودن فرش به خشک شدن آن کمک کند. تازه شدن هوای اتاق هنگام نظافت فصلی اتاق خواب یکی از مهمترین و مفید ترین کارهایی است که نباید فراموش شود. اما در صورتی که شما آلرژی دارید برای به حداقل رساندن ورود گرده ها ، قبل از غروب خورشید پنجره ها را ببندید.

منبع :

https://housewifehowtos.com/clean/spring-cleaning-bedrooms/

5/5 ( 1 بازدید )

این مقاله را به اشتراک بگذارید

(میزان رضایتمندی کاربران)
Call Now Button