خوراکی مفید ، یک استراتژی خوشمزه برای داشتن خوابی آرامش بخش

۰
خوراکی مفید

استراتژی های فراوانی برای بدست آوردن یک خواب خوب وجود دارد که شما می توانید با استفاده از آن ها از مزایای یک خواب خوب بهره مند شوید. استفاده از یک رژیم خوراکی مفید یکی از این استراتژی هاست و شاید خوشمزه ترین آن ها.

9 خوراکی مفید ، یک استراتژی خوشمزه برای داشتن خوابی آرامش بخش

اینجا لیستی از 9 خوراکی مفید که قبل از خواب می توانید بخورید آورده ایم. تیم تولید محتوای داتیس امیدوار است با بهره گرفتن از این یادداشت ها خوابی آرام و لذت بخش برای خود بسازید.

بادام ها

بادام نوعی دانه درختی است و با فواید فراوانی که دارد یک خوراکی مفید برای خوردن قبل از خواب است. بادام ها منبعی عالی از مواد مغذی هستند، زیرا یک اونس بادام، حاوی 14٪  فسفر، 32٪ از منگنز و 17٪ از ریبوفلاوین مورد نیاز بدن شما را دارد.

خوردن منظم بادام ریسک ابتلا به دیابت نوع دوم و بیماری های قلبی را کاهش می دهد. این خوراکی مفید حاوی چربی اشباع شده سالم، فیبر و آنتی اکسیدان است.

بادام ها همانند دیگر دانه های روغنی برای خواب ما نیز یک خوراکی مفید محسوب می شوند، چراکه منبع هورمون تنظیم خواب یا همان ملاتونین هستند.

هر اونس بادام حاوی 19% از منیزیم مورد نیاز روزانه بدن ماست. مصرف مقدار کافی از منیزیم به افزایش کیفیت خواب کمک می کند. بخصوص برای کسانی که دچار بی خوابی هستند بادام یک خوراکی مفید است. به نظر می رسد نقش منیزیم در خواب ما، بدلیل کاهش التهاب است و همچنین می تواند به کاهش سطح هورمون استرس یا همان کورتیزول نیز کمک کند.

بوقلمون

بوقلمون غذایی خوشمزه و مغذی است. بسیاری از مردم معتقدند که بوقلمون برای قبل از خواب یک خوراکی مفید است و  می تواند موجب خواب آلودگی شود. با این حال هیچ مطالعه علمی در این مورد انجام نگرفته است. البته ایجاد خواب آلودگی بعد از خوردن آن می تواند به دلیل پروتئین موجود در آن باشد. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد خوردن مقادیری از پروتئین قبل از خواب باعث احساس خستگی و خواب آلودگی در فرد می شود و می تواند به افزایش کیفیت خواب و کاهش دفعات بیدار شدن از خواب در نیمه شب کمک کند.

چای بابونه

چای بابونه دمنوش گیاهی خیلی محبوبی است که فایده های زیادی دارد. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد این نوشیدنی گیاهی سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند، اضطراب و افسردگی را کاهش می دهد و برای سلامتی پوست یک خوراکی مفید است. به علاوه این نوشیدنی فواید بسیاری نیز برای افزایش کیفیت خواب دارد.

این خوراکی مفید حاوی آنتی اکسیدانی به نام آپیجنین است که به گیرنده های مشخصی در مغز شما می چسبد که می تواند باعث ایجاد خواب آلودگی شده و مشکل بی خوابی را حل کند.

کیوی

این خوراکی مفید کالری بسیار کمی دارد با این حال بسیار مغذی است. بنا بر مطالعاتی که در باب اثر میوه ها بر کیفیت خواب انجام شده است، ممکن است کیوی بهترین میوه برای خوردن قبل از رفتن به رختخواب باشد. در یک مطالعه برای یک دوره چهار هفته ای، یک گروه 24 نفره از افراد بالغ یک ساعت قبل از اینکه بخوابند دو کیوی خوردند. در انتهای مطالعه شرکت کنندگان نسبت به زمانی که قبل از خواب کیوی نمی خوردند، 42% زودتر به خواب می رفتند.

به علاوه توانایی آن ها برای خوابیدن در طول شب بدون بیداری در نیمه شب 5% بهبود پیدا کرد. مدت خواب این افراد نیز زیر سایه این خوراکی مفید در کل 13% افزایش یافت. اثرات مفید خوردن کیوی بر کیفیت خواب به دلیل وجود سراتونین در آن است. این ماده به تنظیم چرخه خواب در مغز کمک می کند.

آب گیلاس ترش

آب گیلاس ترش در کنار فواید فراوانی که به دلیل آنتی اکسیدان های فراوان، برای سلامتی انسان دارد، به علت تاثیری که بر حل مشکل بی خوابی دارد نیز به عنوان یک خوراکی مفید شناخته می شود. نوشیدن یک لیوان از این آب میوه قبل از رفتن به تخت خواب می تواند کیفیت خواب شما را ارتقا دهد. اثر مفید آن بر خواب، به دلیل وجود ملاتونین در آن است.

ماهی های روغنی

ماهی های روغنی مانند ماهی سالمون و ماهی تن می توانند برای خواب ما یک خوراکی مفید محسوب شوند. ترکیب اسیدهای چرب امگا 3 و ویتامین دی در این ماهی ها می تواند بطور بالقوه اثر خوبی بر کیفیت خواب داشته باشد. هر دوی این مواد باعث افزایش تولید سراتونین در مغز می شوند که برای تنظیم خواب ما بسیار موثر است.

یک مطالعه نشان می دهد که افرادی که سه بار در هفته، 300 گرم ماهی سالمون می خورند ، نسبت به افرادی که گوشت مرغ یا گوساله می خورند، 10 دقیقه زودتر به خواب می روند. این مطالعه نشان می دهد که ماهی سالمون برای داشتن خوابی خوب یک خوراکی مفید است.

گردو

گردو نیز یک خوراکی مفید است که در کنار فواید زیاد دیگری که دارد برای افزایش کیفیت خواب نیز مفید است. گردو منبعی سرشار از ملاتونین است. اسیدهای چرب موجود در آن نیز به داشتن خوابی بهتر کمک می کند. آلفا لینولنیک اسید (ALA) که نوعی از اسیدهای امگا3 است در بدن تبدیل به DHA می شود که موجب افزایش سطح سراتونین در بدن می شود.

اگر شما در در تخت خواب خود برای به خواب رفتن کلنجار می روید خوردن چند گردو می تواند مفید باشد. این خوراکی مفید با داشتن ملاتونین و اسیدهای چرب برای بهبود خواب شما می تواند مفید باشد.

خوراکی مفید

چای گل ساعتی (سرده)

این خوراکی مفید حاوی آنتی اکسیدانی به نام زردینه است که خواص آن برای کاهش التهاب و افزایش فعالیت سیستم ایمنی بدن شناخته شده است. مطالعات انجام شده اثر آن را بر کاهش اضطراب تائید می کنند. اثرات آرام بخش چای گل ساعتی می تواند برای بهبود کیفیت خواب نیز مفید باشد. ا

برنج سفید

برنج سفید در بسیاری از کشورها از جمله ایران به عنوان غذای اصلی مصرف می شود. برنج سفید شاخص گلیسمی بالایی دارد که نشان می دهد یک ماده غذایی با چه سرعتی قند خون شما را افزایش می دهد. خوردن مواد غذایی با شاخص گلیسمی بالا قبل از خواب توصیه شده است. یک مطالعه نشان می دهد که خوردن برنج قبل از خواب می تواند به داشتن خوابی عمیق کمک کند. به این ترتیب برنج سفید نیز به عنوان یک خوراکی مفید برای خواب توصیه می شود.

منبع:

https://www.healthline.com/nutrition/9-foods-to-help-you-sleep#section9

بازدیدها 6 زمان ها, 6 بازدیدهای امروز

سلامت, مجله خواب داتیس

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.