خانه / سلامت / نحوه خوابیدن صحیح و تاثیر 4 حالت مختلف آن بر سلامتی

نحوه خوابیدن صحیح و تاثیر 4 حالت مختلف آن بر سلامتی

نحوه خوابیدن صحیح و تاثیر آن بر سلامتی

نحوه خوابیدن شما اثر مهمی بر کیفیت خواب و سلامتی شما دارد. اگر به شکل بدی بخوابید این موضوع می تواند موجب مشکلاتی از قبیل درد کمر و گردن ، خستگی ، آپنه خواب ، گرفتگی عضلات ، گردش خون ضعیف ، سردرد ، سوزش معده ، مشکلات شکم و حتی چین و چروک قبل از پیری شود.

بهترین حالت خوابیدن کدام است؟

خوابیدن به پشت

با این که این شکل از خوابیدن محبوبیت کمی دارد و در حدود 8% از افراد به پشت می خوابند، همچنان بهترین نحوه خوابیدن است. بهترین حالت خوابیدن برای اغلب مردم، خوابیدن به پشت است که کمک می کند سر، گردن و ستون فقرات شما درحالتی طبیعی قرار گرفته و استراحت کنند. این به آن معنی است که در این وضعیت ، هیچگونه فشار اضافی بر ناحیه های مختلف بدن وارد نمی شود. خوابیدن رو به سقف برای جلوگیری از برگشت اسید معده نیز خوب است.

البته اگر می خواهید غذا یا اسید معده شما به مری بر نگردد، بهتر است از بالش طبی مموری فوم استفاده کنید که ارتفاع سر شما را در سطح مناسبی قرار داده و از آن پشتیبانی کند. به هر حال، این نحوه خوابیدن ، می تواند باعث شود که زبان شما راه تنفس شما را مسدود کند و موجب خروپف شود. این موضوع خوابیدن به پشت را برای افراد مبتلا به آپنه خواب خطرناک می کند. این شکل از خوابیدن خروپف را افزایش می دهد.

خوابیدن به پهلو

این نحوه خوابیدن نیز به کاهش بازگشت اسید معده به مری کمک می کند. در ضمن از آن جایی که این طرز خوابیدن باعث می شود ستون فقرات کشیده شود، درد کمر و گردن را متوقف می کند. به علاوه، شما در این حالت کمتر خروپف می کنید، چراکه در این وضعیت راه تنفس باز می ماند.

به این دلیل این نحوه خوابیدن برای افرادی که آپنه خواب دارند بهترین شکل خواب است. 15% از افراد بالغ ترجیح می دهند به طرفین بخوابند. اما این وضعیت یک نکته منفی دارد. به دلیل این که نیمی از صورت به روی بالش فشرده می شود می تواند باعث به وجود آمدن چین و چوروک شود.

خوابیدن به پهلوی راست می تواند باعث سوزش معده شود. در مقابل خوابیدن به پهلوی چپ ، بخصوص برای زنان باردار توصیه می شود چرا که این نحوه خوابیدن فشار را از روی ارگان های داخلی بدن کم می کند.

نحوه خوابیدن

با قرار دادن یک بالش کوچک بین زانوهای خود ، از فشار بین مفاصل جلوگیری کنید

خوابیدن به شکل جنین

41% از افراد این نحوه خوابیدن را ترجیح می دهند. موقعیت جنین که در آن وضعیت، فرد به حالت قوز کرده با پاهای تا شده می خوابد، بخصوص در حالت خوابیدن به پهلوی چپ ، برای زنان باردار خیلی خوب است. این حالت گردش خون را در بدن مادر و جنین ، افزایش می دهد و از فشار آوردن رحم به کبد که در پهلوی راست شما قرار دارد جلوگیری می کند.

این نحوه خوابیدن برای افرادی که خروپف می کنند نیز خوب است. اما خوابیدن به شکل جنین به دلیل این که فرد به حالت پیچ خورده قرار می گیرد ، می تواند در عملکرد دیافراگم اختلال ایجاد کند. و می تواند باعث شود صبح موقع بیدار شدن کمی احساس درد داشته باشید، بخصوص اگر شما مبتلا به آرتروز در مفاصل یا پشت خود باشید.

بجای جمع شدن و چسباندن سینه به شکم و جمع کردن پاها، با کشیدن بدن خود می توانید از این دردها خلاص شوید. اگر به این نحوه خوابیدن عادت دارید با قرار دادن یک بالش کوچک بین زانوهای خود ، از فشار بین مفاصل جلوگیری کنید.

خوابیدن روی شکم

درحالی که این نحوه خوابیدن برای جلوگیری از خروپف خیلی مفید است اما برای همه چیزهای دیگر مضر است. 7% از افراد بالغ به این شکل می خوابند، اما این وضعیت می تواند موجب کمردرد و گردن درد شود. در این وضعیت خیلی سخت است که ستون فقرات شما به حالت طبیعی قرار بگیرد. به علاوه خوابیدن در این حالت فشار زیادی به عضلات و مفاصل می آورد و همچنین سلول های عصبی را تحریک می کند که می تواند در قسمت های مختلف بدن ایجاد درد کند.

بهتر است نحوه خوابیدن خود را تغییر دهید اما اگر مجبور هستید به این شکل بخوابید برای باز ماندن مسیر تنفس ، سعی کنید صورتتان رو به پائین قرار بگیرد و گردن خود را به طرفین خم نکنید. برای این کار می توانید پیشانی خود را روی یک بالش قرار دهید تا فضای کافی برای تنفس داشته باشید.

حدود 45 درصد از بزرگسالان حداقل هر از گاهی خروپف می کنند. شاید شما هم یکی از این افراد باشید یا شاید کسی را بشناسید که با این مشکل درگیر است. اما خروپف مسئله ای جدی است که با استفاده از روش های طبیعی و تغییر سبک زندگی و استفاده از تشک های ضد خروپف برای متوقف کردن خروپف می توان نتایج مطلوبی گرفت.

منبع :

https://sleep.org/articles/best-sleep-position/

4.7/5 ( 6 بازدید )

این مقاله را به اشتراک بگذارید

  • برچسب:

  • 19 ژانویه 2019

    توضیحاتتون عالی بود

  • داتیس

    30 ژانویه 2019

    امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع گردیده باشد. مرسی از انتخاب داتیس

نحوه خوابیدن صحیح و تاثیر 4 حالت مختلف آن بر سلامتی
5 (100%) 2 امتیاز
(میزان رضایتمندی کاربران)
Call Now Button