کشمیر و ویژگی های فوق العاده آن در تشک

کشمیر و ویژگی های فوق العاده آن در تشک

کشمیر و ویژگی های فوق العاده آن در تشک

کشمیر پارچه ای فوق العاده نرم و بسیار تجملی محسوب می شود که معمولا در تولید انواع شال، جلیقه و ژاکت بکار می رود. از آنجایی که اولین بار این پارچه در منطقه کشمیر هند تولید شد و به سبب قرار داشتن این منطقه بر روی جاده ابریشم به نقاط دیگر جهان گسترش پیدا کرد، نام این الیاف از نام این منطقه اخذ شده است.

کرک کشمیر از پشم بزی به همین نام و بزهای دیگر که در کشورهای آسیایی مانند مغولستان، تبت، شمال هند، افغانستان، ایران و جنوب چین و ترکیه پیدا می شوند بدست می آید و خاصیت عایق حرارت بودن آن، نسبت به پشم گوسفند سه برابر بیشتر است. همچنین نسبت به پشم گوسفند نرم تر و شفاف تر است.

بز کشمیر لایه ای محافظ از پشم به طول 4 الی 20 سانتیمتر دارد، که لایه بالایی پشم بز را شکل میدهد. لایه پائینی اما نرم تر و شفاف تر است و الیاف کشمیر از آن تهیه می شوند. در اغلب کشورها پشم بز در فصل مو ریختن بز ها جمع آوری می شود اما در ایران بیشتر پشم بز را مشابه پشم گوسفند، می چینند. برای بافتن یک پولیور از این الیاف به پشم 4 الی 6 بز نیاز داریم.

پارچه بافته شده از کشمیر بسیار گرم و راحت بوده ، دارای کیفیتی عالی و بافتی نرم است. این پارچه خاصیت جذب رطوبت بالایی دارد، اما از نظر دوام از پشم گوسفند و پارچه موهار ضعیف تر است. به همین سبب برای بالا بردن مقاومت، آن را با مواد دیگری ترکیب می کنند. البته ترکیب این الیاف با مواد دیگر به منظور کاهش قیمت آن نیز انجام می شود. در نهایت هرچه پارچه بدست آمده خالص تر باشد قیمت بالاتری خواهد داشت.

درجه ظرافت الیاف کشمیر به طور معمول، بین 7 الی 19 میکرون می باشد. این عدد را با پشم گوسفند که دارای درجه ظرافتی حدود 36 میکرون است ، مقایسه نمائید تا به میزان ظرافت آن پی ببرید. این ظرافت فوق العاده باعث می شود الیاف کشمیر ، حسی شبیه به نرمی ابریشم داشته باشند.

به دلیل کمیابی پشم بز ، پارچه تولید شده از این الیاف قیمت بالایی دارد و کالایی لوکس محسوب می شود. اصلی ترین مشتریان کشمیر دردنیا ایالات متحده آمریکا، انگلستان و ژاپن می باشند. در سال های اخیر گله داران آمریکایی نیز به تولید کنندگان این الیاف پرطرفدار اضافه شده اند.

کشمیر

الیاف فوق العاده نرم و ظریف کشمیر دارای خاصیت جذب رطوبت خیلی خوبی است که آن را برای استفاده به عنوان پارچه تشک بسیار مناسب می کند.

همانطور که گفته شد، الیاف کشمیر به سبب طبیعی بودن و کمیابی، قیمت نسبتا بالایی دارند، با این حال، بدلیل ویژگی های منحصر به فردی که دارند، اخیرا از آن در تولید کالای خواب نیز استفاده شده است. اما آیا واقعا تشکی که با این الیاف تولید شده است با تشک های سنتی متفاوت است؟ ما در ادامه مقاله توضیح خواهیم داد که چرا یک تشک کشمیر، خوابی به نرمی ابریشم فراهم می کند.

کشمیر فوق العاده نرم است

کشمیر را خیلی وقت ها با پشم اشتباه می گیرند. هردوی آن ها الیاف حیوانی هستند، اما پشم از موهای بالایی گوسفند گرفته می شود، درحالی که کشمیر، از موهای زیرین بز گرفته می شود که نرمی فوق العاده ای دارد. این بدان معنی است که استفاده از این الیاف هزینه بالایی داشته و تنها برای استفاده در لباس مقرون به صرفه است. البته پیشرفت تکنولوژی استفاده از آن را در تولید تشک و کالای خواب نیز امکان پذیر کرده است.

به این ترتیب نرمی فوق العاده الیاف کشمیر توسط تشک هایی لوکس به تجربه ای آرامش بخش تبدیل می گردد.

دلایلی برای بکار گرفتن کشمیر در تولید تشک خواب

تشک های ساخته شده از الیاف طبیعی نظیر کشمیر ، برای استفاده در تمام طول سال مناسب هستند. بر خلاف تشک های ساخته شده از الیاف مصنوعی، تشک های طبیعی دارای قابلیت کنترل تعادل دما حتی در طول تابستان هستند.

تنها دلیل استفاده از پارچه کشمیر در تولید کالای خواب، نرمی و شفافیت آن نیست. یکی دیگر از ویژگی های مهم این پارچه، خاصیت تنظیم دمای آن است.

استفاده از این پارچه زیبا در تولید تشک راهی است برای جلوگیری از گرم شدن بیش از اندازه بدن در هنگام شب. مطالعات نشان می دهند که این الیاف، سه برابر فوم و پنبه قابلیت خنک کنندگی دارد. این بدان معنی است که برخلاف دیگر تشک های مموری فوم که هنگام تابستان می توانند خیلی گرم باشند، با تشک کشمیر شما دغدغه گرمای آزار دهنده تشک خود را نخواهید داشت.

الیاف فوق العاده نرم و ظریف کشمیر ، دارای خاصیت جذب رطوبت خیلی خوبی است که آن را برای استفاده به عنوان پارچه تشک بسیار مناسب می کند. انعطاف پذیری عالی ، صافی و سبکی وزن آن نیز، محیط تنفسی خوبی را برای تشک فراهم می کند، که در تولید تشک های لوکس از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

مواد خوب تنها زمانی خوب کار می کنند که طراحی شما نیز بی نقص باشد. تیم تحقیق و توسعه و طراحی شرکت داتیس موفق به طراحی پارچه ای منحصر به فرد گردیده است که در آن از الیاف شفاف و نرم کشمیر استفاده شده است. تشک های طبی داتیس ظرافت و اشرافیت شاهانه پارچه کشمیر را با تکنولوژی روز دنیا آمیخته است و خوابی عمیق و لطیف را به شما هدیه می دهند. توصیه کارشناسان شرکت داتیس این است که حتما این تشک های فوق العاده را امتحان کنید. تفاوت آن را با تشک های دیگر احساس خواهید کرد.

 

منابع :

www.dreamcloudsleep.com/posts/makes-cashmere-special-beds/

www.britannica.com/topic/cashmere

www.glencraft.luxury/pages/cashmere-mattress

کشمیر و ویژگی های فوق العاده آن برای استفاده در تشک ⇑

4.7/5 ( 6 بازدید )

این مقاله را به اشتراک بگذارید

5 (100%) 3 امتیاز
(امتیاز دهید امتیاز بگیرید)

دسته بندی مقالات

آخرین نظرات