پتوی خوب برای یک خواب خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد ؟

۰
پتوی خوب

پتوی خوب کیفیاتی از قبیل نرمی ، طراوت و راحتی و ویژگی های بسیار دیگری دارد که ممکن است شما حتی به آن ها فکر هم نکرده باشید. ملحفه های شما برای پوست شما تماسی نرم و روتختی شما برای اتاق خوابتان دکوری زیبا فراهم می کند. برای بیشتر مردم پتو یعنی جایی در بین دو لایه که فضایی راحت و گرم و نرم برای خوابیدن ایجاد می کند.

پتوی خوب برای یک خواب خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد ؟

چه کسی هنگام انتخاب یک پتو خوب به چیزی بیش از رنگ و اندازه توجه می کند ؟ ما تصمیم گرفته ایم با پتو های کهنه خود خداحافظی کنیم و یکی جدید و راحتش را بخریم. اما ابتدا باید به چند سوال پاسخ دهیم :

آیا دمای خواب برای شما مهم است ؟

کارشناسان خواب توصیه می کنند در محیطی نه خیلی گرم و نه خیلی سرد بخوابید. دمای مناسب برای خوابیدن برای اغلب افراد بین 17 تا 21 درجه سانتیگراد می باشد. اگر دمای اتاق خواب شما خیلی پائین بیاید خوابتان مختل خواهد شد. از این رو استفاده از یک پتوی خوب که بتواند دمای بدن شما را حفظ کرده و در عین حال باعث گرم شدن بیش از حد شما نشود ، اهمیت زیادی دارد.

اندازه یک پتوی خوب چقدر است ؟

اگر شما قصد دارید برای تخت خواب خود یک روتختی یا پتوی نو بخرید ، باید اندازه ای را انتخاب کنید که تشک شما را بطور کامل بپوشاند و کمی نیز از طرفین چین خورده و پائین بیافتد. اما به خاطر بسپارید که اندازه های دقیق محصولات مختلف از برندی به برند دیگر و از تولید کننده ای به تولید کننده دیگر می تواند متفاوت باشد.

اندازه یک روتختی یا پتوی خوب ، باید کمی بزرگتر از اندازه تشک باشد. قبل از خرید ، تشک خود را اندازه بگیرید و با مقایسه اندازه ها از اشتباه در خرید جلوگیری نمائید.

بهترین پارچه برای یک پتو خوب کدام است ؟

انتخاب یک پارچه مناسب برای پتو کار ساده ای نیست. پارچه خوب باید مبتنی بر کارکردهای مجردی باشد که هنگام انتخاب باید در نظر بگیرید. پارچه یک پتوی خوب باید برای نیاز های منحصر به فرد شما مناسب باشد ، مثلا ضد آلرژی باشد. برخی افراد دوست دارند پتوشان کرکی باشد، این در حالی است که برخی دیگر پتوی نرم و صاف را ترجیح می دهند.

در ادامه 6 نوع پارچه مختلف را بررسی کرده ایم :

پارچه نخی :

پتو های نخی در برابر شستشوهای متعدد مقاوم هستند. امکان رشد عوامل آلرژی زا در بستر خواب کاهش می دهند. برای استفاده در طول تابستان به اندازه کافی سبک وزن و برای زمستان به قدر کافی سنگین هستند. اما بهترین ویژگی یک پتوی خوب نخی نرم بودن و قابلیت تنفس آن است که راحتی بیشتری را فراهم می کند.

پشم :

پارچه پشمی می تواند سنگین و یا سبک وزن باشد. عایق حرارتی بسیار خوبی است و در زمان لرزیدن از سرما در زمستان یک پتوی خوب و حتی عالی است. نوع سبک آن می تواند برای تابستان نیز مناسب باشد چرا که خاصیت جذب رطوبت آن جلوی عرق کردن بدن را می گیرد.

برخی از پارچه های پشمی ممکن است ایجاد خارش کنند اما انواع جدید و مدرن آن صاف هستند و مشکلی ایجاد نمی کنند. نوع سبک وزن این پتو ها می توانند گزینه های خوبی برای همه فصول سال باشند.

کرک :

یک پتوی کرک شبیه لحافی نازکی از جنس کرک است. اما نازکتر و سبک تر از لحاف است. پتوی کرکی معمولا لایه ای نازک از پر دارد که بین دو لایه پارچه (معمولا نخی) مثل ساندویچ پوشیده شده است. پتوی کرک انواع مختلفی برای تابستان و زمستان دارد. توجه داشته باشید که کرک جنس خیلی گرمی دارد و رطوبت را خیلی جذب نمی کند.

الیاف مصنوعی :

انواع گوناگونی از الیاف مصنوعی در تولید پتو استفاده می شوند. در این میان نخ آکریلیک و پلی استر از همه رایج تر هستند. الیاف مصنوعی خیلی گرم هستند اما الکتریسیته ساکن را جذب می کنند و اجازه تنفس نمی دهند و رطوبت را نیز جذب نمی کنند. این الیاف معمولا بسیار بادوام هستند و نیاز به اتو کردن ندارند.

قیمت پتوهایی که با الیاف مصنوعی تولید شده اند معمولا پائین تر است. با این حال یک پتوی خوب بهتر است از الیاف طبیعی ساخته شده باشد.

ولوکس :

این پتو ها برای هتل ها مناسب هستند. یک فوم نازک دارند که با پارچه نایلون مخملی پوشیده شده است. این پتو ها ضد آلرژی بوده و در شستشو های متعدد با دوام و خیلی گرم هستند. پتوی خوب برای افراد آلرژیک می تواند از این جنس باشد.

پتوی خوب روی تخت خواب

در کنار انواع پارچه مختلف ، پتوها انواع بافت های مختلف نیز دارند :

بافت حرارتی : معمولا در پتوهای نخی استفاده می شود. بافت ترمال یا حرارتی به جریان هوا امکان عبور از بافت پتو را می دهد.

کشبافت : گرم ، راحت و سنگین بودن از مشخصات پتوی خوب کشبافت است. این پتوها معمولا از پشم یا الیاف مصنوعی تولید می شوند.

دوخته شده : این نوع لحاف برای این که لایه داخلی درون پارچه روکش آن نلغزد و جمع نشود دور دوز می شود.

حالا پس از پاسخ دادن به سوالات فوق می توانید یک پتوی خوب یا یک لحاف مناسب برای خود بخرید و با پتوی کهنه خودتان خداحافظی کنید.

منبع :

https://restonic.com/blog/choose-best-blanket-sleep-2541

بازدیدها 3 زمان ها, 3 بازدیدهای امروز

خواب, مجله خواب داتیس

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.