خانه / خواب / اتاق خواب مشترک دختر و پسر و ترفندهای طراحی آن

اتاق خواب مشترک دختر و پسر و ترفندهای طراحی آن

اتاق خواب مشترک دختر و پسر و ترفندهای طراحی آن

 تفاوت چیدمان و دیزاین محیط اتاق خواب دختر و پسر

اتاق خواب و دیزاین آن برای ما بسیار حائز اهمیت است و همه‌‌ی ما دوست داریم که اتاق خواب خود را با سلیقه خود تزئین کنیم و از سپری کردن اوقات خود در آن لذت ببریم ، پس همین طور که اتاق خواب شما برای شما مهم است برای فرزندان شما نیز اهمیت دارد و بر روحیه ی فرزند شما تأثیر خواهد گذاشت، پس بهتر است والدین برای چیدمان و طراحی اتاق فرزندان خود، سلیقه فرزندان را نیز در نظر بگیرند زیرا آن‌ها بیشتر زمان خود را در اتاق خود سپری می کنند نه پدر و مادرشان.

 اگر شما از افرادی هستید که در یک آپارتمان بزرگ زندگی می‌کنید و تعداد اتاق‌ها به اندازه کافی می‌باشد، پس می‌توانید برای هر فرزند خود اتاقی اختصاص دهید و آن را مطابق با روحیات و سلیقه خودش طراحی کرده و چیدمان آن را انجام دهید. اما برای والدینی که در یک خانه کوچکی زندگی می‌کنند که تعداد اتاق‌های آن کمتر از آن است که هر کودک به طور جداگانه اتاقی داشته باشد، تنها گزینه در نظر گرفتن یک اتاق خواب مشترک است. اگر بچه‌های شما همجنس باشند، کار ساده‌تر است، ولی هنگامی که بچه‌ها یک دختر و یک پسر باشند، کار سخت‌تر شده و شما با یک چالش مواجه هستید، زیرا باید بتوانید اتاقی را طراحی کنید که با روحیات و سلایق هر دو طرف سازگار باشد. اگر شما با این موقعیت مواجه شده‌اید با خلاقیت و استفاده از ایده‌های جدید می‌توانید اتاق خواب مناسبی برای بچه‌های خود طراحی کنید.

شما را به خواندن ادامه مطلب برای یادگیری، راهنمایی و مشاوره برای چگونگی ایجاد یک اتاق خواب مشترک برای کودکانتان دعوت می‌کنیم.

چیدمان اتاق خواب مشترک

با توجه به سن کودکان، داشتن اتاق خواب مشترک می‌تواند حتی دشوارتر یا ساده‌تر شود. اگر بچه‌ها در یک گروه سنی باشند، ممکن است طراحی اتاق آسان‌تر باشد، زیرا می‌توان فقط علایق جنسیتی را در نظر گرفت. اما هنگامی که سن کودکان بسیار متفاوت است، باید زمان بیشتری صرف شود تا اطمینان حاصل گردد که اتاق خواب برای هر دو بچه راحت باشد. از آنجا که هر کودک دارای سلیقه‌های مختلف و‌ ترجیحات خاص خود است، بهتر است در طراحی، اتاق خواب را به سه فضا تقسیم کنید: دو منطقه خصوصی و یک منطقه مشترک.

مهم نیست سن فرزند شما چقدر باشد، اتاق خواب اغلب یک محیط خصوصی است که بچه‌ها می‌توانند با راحتی و آرامش در آن اوقات خود را سپری کنند. بنابراین، اگر یک پسر و یک دختر فضای مشترک دارند، مهم است که هر کودک فضای منحصر به فرد خود را نیز داشته باشد. برای آن طرف اتاق که مربوط به پسر است ، می‌توان از تصاویر ورزشی برای تزیین استفاده کرد و در قسمتی که مربوط به دختر است می‌توان از تصویر پرنسس استفاده کرد. بعد از در نظر گرفتن فضاهای شخصی شما یک فضای مشترک نیز دارید که باید بتوانید با رنگ‌های مناسب آن را تزیین کنید.

می توانید در فضایی که مربوط به دختر است از یک میز توالت نیز استفاده کنید و در فضایی که مربوط به پسر است فضایی برای یک ورزش یا بازی را در نظر بگیرید.

در گذشته زمانی که اتاق خواب‌ ها مشترک استفاده می‌شد، تنها یک فضای کمد برای نگهداری وسایل در نظر گرفته می‌شود، اما امروزه با توجه به اهمیت بیشتر حریم شخصی افراد حتما شما باید دو فضا به عنوان کمد برای بچه‌ها در نظر داشته باشید. اگر در اتاق خواب یک کمد موجود است آن را به نصف تقسیم کنید تا هر کودک به اندازه کافی فضا برای وسایل خود داشته باشد. اتاق‌هایی که بدون گنجه یا کمد هستند و یا کمد آنها به اندازه کافی بزرگ نیست، نیاز به خلاقیت بیشتری برای پیدا کردن فضای ذخیره سازی دارند. استفاده از فضای زیر تخت و یا به کار بردن قفسه‌های آماده می‌تواند یک جایگزین خوب برای کمد باشد و به شما در این خصوص کمک کند.

این را به یاد داشته باشید که زمانی که از یک اتاق خواب مشترک استفاده می‌شود، فضای ذخیره سازی باید به طور مساوی تقسیم شده باشد، به طوری که کودکان احساس تبعیض نداشته باشند. در فضای مشترک اتاق می‌توانید یک میز تحریر قرار دهید که بچه‌ها برای انجام تکالیفشان از آن استفاده کنند یا فضایی برای مطالعه با قرار دادن یک مبل یا راحتی در نظر بگیرید.

با توجه به سن کودکان، داشتن اتاق خواب مشترک می‌تواند حتی دشوارتر یا ساده‌تر شود. اگر بچه‌ها در یک گروه سنی باشند، ممکن است طراحی اتاق آسان‌تر باشد، زیرا می‌توان فقط علایق جنسیتی را در نظر گرفت. اما هنگامی که سن کودکان بسیار متفاوت است، باید زمان بیشتری صرف شود تا اطمینان حاصل گردد که اتاق برای هر دو بچه راحت باشد. 

طراحی اتاق خواب

از لحاظ زیبایی شناختن اولویت‌ها و سبک‌های طراحی پسران و دختران سخت است. بنابراین، اتاق خواب مشترک باید کاملا در هماهنگی و تطبیق باشد؛ با این حال، هر عنصر در اتاق نیاز به همزیستی و تعادل دارد. یک راه برای به دست آوردن تعادل در زیبایی شناسی این است که یک تم رنگی را برای اتاق خواب انتخاب کنید. رنگی را انتخاب کنید که هر دو پسر و دختر از آن لذت ببرند و سعی کنید هر عنصر در اتاق را با رنگ انتخابی مطابقت دهید. برای‌ ترکیب رنگ‌ها می‌توانید از رنگ‌های خنثی مانند سفید یا سفید و سیاه برای فضای مشترک استفاده کنید و بعد متناسب با آنها از رنگ‌های دیگر برای فضای شخصی هر فرد استفاده کنید. با توجه به سن بچه‌ها و در صورت تمایل آنها می‌توانید از پارتیشن برای تفکیک فضا استفاده کنید.

داشتن اتاق مشترک ممکن است یک وضعیت ایده آل نباشد؛ با این حال، پسران و دختران می‌توانند در همان فضا همکاری کنند. اگر این نکات و دستور العمل‌های گفته شده در این متن را رعایت کنید، می‌توانید به بهترین شکل یک اتاق خواب را برای دختر و پسر خود طراحی کنید.

یک راه برای به دست آوردن تعادل در زیبایی شناسی این است که یک تم رنگی را برای اتاق انتخاب کنید. رنگی را انتخاب کنید که هر دو پسر و دختر از آن لذت ببرند و سعی کنید هر عنصر در اتاق را با رنگ انتخابی مطابقت دهید. برای‌ ترکیب رنگ‌ها می‌توانید از رنگ‌های خنثی مانند سفید یا سفید و سیاه برای فضای مشترک استفاده کنید و بعد متناسب با آنها از رنگ‌های دیگر برای فضای شخصی هر فرد استفاده کنید.

در یک تحقیق صورت گرفته در خصوص تفاوت‌های جنسیتی در ترجیحات و فعالیت‌های دختر و پسر که در میان 238 پسر و دختر 8 و 9 ساله انجام شده از یک پرسشنامه برای اندازه‌گیری محتوای واقعی و ترجیحی اتاق خواب، نحوه طراحی اتاق خواب و سطح تاثیر ادراک شده از خانواده، دوستان و نهادهای اجتماعی استفاده شده است. تفاوت‌های جنسیتی برای ترجیحات در خصوص طراحی اتاق خواب معنادار بوده و دختران و پسران در نوع اقلام موجود در اتاق خوابشان متفاوت بودند. اتاق‌های دختران حاوی تصاویری از حیوانات و انسان‌ها از جمله خودشان بوده ، در مقابل، اتاق‌های پسران شامل اقلامی مربوط به وسایل ورزشی و تجهیزات ساخت و ساز بوده است.

تیم تحقیق و توسعه داتیس با طراحی پیشرفته و استفاده از روانشناسی رنگ ها، منابع با کیفیت را به کار گرفته تا اتاق رویایی کودکانتان را آماده سازد. به همین منظور مجموعه کاملی از سرویس لحاف نوجوان را برای تمامی سلیقه ها فراهم نموده است.

منبع:

http://decoholic.org/2013/09/10/best-girl-boy-shared-bedroom-design-ideas

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18047237

4.6/5 ( 7 بازدید )

این مقاله را به اشتراک بگذارید

اتاق خواب مشترک دختر و پسر و ترفندهای طراحی آن
4 (80%) 2 امتیاز
(میزان رضایتمندی کاربران)
Call Now Button