فراموش کردن خواب و راهکاری برای یادآوری رویاهای فراموش شده

فراموش کردن خواب و راهکاری برای یادآوری رویاهای فراموش شده

فراموش کردن خواب بعد از بیدار شدن و راهکاری برای یادآوری رویاهای فراموش شده

فراموش کردن خواب و رویاهای فانتزی تنها لحظاتی پس از بیدار شدن از خواب اتفاق رایجی است که برای اغلب ما می افتد. اما چرا رویاهایمان را فراموش می کنیم؟

فراموش کردن خواب در مردان نسبت به زنان بیشتر است. یعنی زنان بیشتر از مردان قادر هستند خواب های خود را بخاطر بیاورند. همچنین کودکان ظرفیت بالایی در یادآوری رویاهایشان نشان می دهند.

ما هر شب هشت ساعت می خوابیم. این یعنی یک سوم عمر خود را در خواب می گذرانیم. با در نظر گرفتن این موضوع ، به نظر خیلی عجیب می رسد که ما تقریبا هیچ چیز از این مدت را به خاطر نمی آوریم. در حالی که بیشتر شب را در حال دیدن خواب و رویا گذرانده ایم. برخی مطالعات نشان می دهند که حدود یک چهارم از مدتی را که خواب هستیم رویا می بینیم. اما چرا این اتفاق می افتد؟

رویا پردازی

ما خاطراتمان را در هنگام خواب تنظیم می کنیم. به همین دلیل خواب کافی از اهمیت بسیاری برخوردار است. ما هر آن چه که در طول روز یاد گرفته ایم را در طول شب در حافظه بلند مدت خود ذخیره و تثبیت می کنیم. این فرایند تنها در زمان خواب عمیق اتفاق می افتد. ما شب را در حال انتقال از مرحله های مختلف چرخه خواب سپری می کنیم. این بدان معنی است که ما در مواقعی از شب بیدارتر و در مواقعی دیگر در خواب عمیق تری هستیم.

در مرحله REM که به معنی مرحله حرکت سریع چشم است، ما رویا پردازی می کنیم و خواب می بینیم. حرکت چشم های ما در این مرحله از خواب در واقع واکنش آن ها به رویاهایی است که می بینیم. اما فراموش کردن خواب باعث می شود که بعد از بیداری آن ها را به یاد نیاوریم.

علت فراموش کردن خواب

علل فراموش کردن خواب

علت فراموش کردن خواب هنوز روشن نیست، اما فرضیه های متعددی برای آن وجود دارد. یکی از این فرضیه ها می گوید ما تمایل داریم اطلاعات مهم را حفظ کنیم و به مسائلی که اهمیت کمتری دارند توجه نمی کنیم. یعنی ما تمایل داریم رویاهایمان را فراموش کنیم چراکه ذهن ناخودآگاه ما آن ها را بعنوان اطلاعات نامرتبط و کم اهمیت شناسایی می کند.

فرضیه دیگری در مورد علل فراموش کردن خواب وجود دارد که نتیجه تحقیقی در سال 2013 است. هدف این تحقیق این بود که نشان دهد بین افرادی که بیشتر خواب هایشان را بیاد می آورند و افرادی که فراموش می کنند تفاوت نورولوژیک وجود دارد. محققان برای تحریک جذابیت و بیداری ، سطوح و فرکانس های مختلفی از صدا را برای پخش نام های کوچک تصادفی برای بیماران در هنگام خواب استفاده کردند.

آن ها کشف کردند که بیمارانی که دفعات بیشتری در طول شب از خواب بیدار می شوند بیشتر خواب خود را بازخوانی می کنند. ضمن این که آن ها کشف کردند افرادی که بیشتر قادر به بازخوانی خواب خود هستند، در هنگام بیداری اسامی بیشتری را می توانستند پردازش کنند. زمانی که افراد در مرحله REM بودند ، تفاوتی بین آن ها وجود نداشت. در این مرحله امواج آلفا افزایش پیدا می کنند و باعث می شوند افراد از خواب بیدار شوند. به عبارت دیگر تفاوت اصلی بین گروه هایی که خواب خود را بیشتر بازخوانی می کردند به دفعات بیدار شدن آن ها در طول شب مربوط می شد. این افراد بطور میانگین نیم ساعت از شب را بیدار بودند در حالی که افرادی که بیشتر دچار فراموش کردن خواب خود بودند تنها 14 دقیقه از شب را بیدار بودند.

چگونه خواب خود را به یاد بیاوریم؟

این موضوع نشان می دهد که اگر شما می خواهید خواب و رویای خود را به یاد بیاورید باید در طول شب بیشتر از خواب بیدار شوید. این مطالعه نشان می دهد که مدت زمانی که ما بیدار هستیم باید عاملی باشد که اجازه می دهد رویای ما وارد حافظه بلند مدت ما شود. فراموش کردن خواب به معنای وارد نشدن اطلاعات آن به حافظه بلند مدت است.

البته هدف مجله خواب داتیس کمک به افراد برای بهتر خوابیدن است و فراموش کردن خواب یا بیاد آوردن آن اهمیت چندانی ندارد. اما اگر شما خیلی برای بیاد آوردن رویاهایتان مشتاق هستید ، می توانید برخی از عادت های بد خوابیدن را امتحان کنید. به این ترتیب دفعات بیشتری در طول شب از خواب بیدار خواهید شد.

مصرف بیشتر نوشیدنی ها قبل از خواب، یا محیط خوابی نا مناسب می تواند باعث شود در طول شب چندین بار از خواب بیدار شوید و اگرچه این موضوع باعث خواهد شد نتوانید به خوبی استراحت کنید، اما کمک خواهد کرد بجای فراموش کردن خواب ، اطلاعات آن را به حافظه بلند مدت خود بسپارید و در نتیجه فردا صبح که از خواب بیدار می شوید بیشتر از قبل رویاهای خود را به یاد آورید.

منبع :

https://www.dreams.co.uk/sleep-matters-club/why-do-we-forget-our-dreams/

فراموش کردن خواب و رویا بعد از بیدار شدن⇑

4.4/5 ( 7 بازدید )

این مقاله را به اشتراک بگذارید

4.3 (85%) 4 امتیاز
(امتیاز دهید امتیاز بگیرید)

دسته بندی مقالات

آخرین نظرات