خانه / سلامت / تشک سفت ، معجزه ی درمان کمردرد و بهبود سلامت خواب

تشک سفت ، معجزه ی درمان کمردرد و بهبود سلامت خواب

 تشک سفت چه مزایایی دارد؟ آیا در مورد جنون تشک آبی دهه های 70 و 80 میلادی در غرب چیزی شنیده اید؟ باورکردنش سخت است که بسیاری از مردم ترجیح می دادند یک سوم زندگی خود را در حال ولو شدن ، تکان تکان خوردن و غلطیدن بر امواج آب سپری کنند.

تشک سفت با سفتی مطابق آناتومی بدن باعث سلامت خواب می شود

اما مانند تمام مدهای زود گذر، آن روزها نیز سپری شدند و ورق به نفع تشک سفت و مد قدیم خواب برگشت. به نظر می رسد که این روزها مردم بیشتر به سلامتی خود توجه نشان می دهند و کمتر به داشتن آخرین مدل مبلمان و اثاث منزل اهمیت می دهند. بخصوص اگر آن مبلمان موجب کمر درد و شب های متمادی بد خوابی شود. جای شگفتی ندارد که همه روزه آمریکایی های بیشتری به خریدن تشک سفت تر و داشتن خوابی بهتر تمایل نشان می دهند.

در گذشته عادت داشتیم که اگر کسی تشک سفت می خواست باید به سراغ تشک های فنری با باکس یا پایه ای سفت و محکم می رفت. بنا به نوع تشک، معمولا لازم بود شما در مقابل بدست آوردن حمایت و پشتیبانی محکم، راحتی و آسایش را فدا کنید. اما با وجود تکنولوژی های پیشرفته امروزی در تولید کالای خواب ، انواع باکس ها و مدل های گوناگونی از تشک های سفت وجود دارند که سفتی و راحتی را توامان برای شما ایجاد میکنند. این تشک ها شامل مموری فوم ، لاتکس و تشک های ترکیبی هستند.

تشک سفت چقدر برای سلامت موثر است

آیا تشک سفت برای شما خوب است؟

افرادی که تشک خود را با تشک سفت عوض کرده اند، اغلب دلایل بسیاری را برای شما ردیف می کنند. اما چیروپرکتورها (جراحان ستون فقرات)، پزشک ها و دیگر متخصصان پزشکی، بر مزایای هفت الی هشت ساعت خوابیدن بر روی تشک سفت در طول شبانه روز تاکید دارند که شامل موارد زیر می باشد :

  • راحتی فوق العاده

تشک سفت درکنار ایجاد پشتیبانی مناسب، راحتی فوق العاده ای نیز فراهم می کند. این موضوع بخصوص درمورد افراد مسن تر و یا اشخاصی که درد پشت، گردن و مفاصل دارند صادق است.  

  • جهت دهی مناسب ستون فقرات

در صورتی که ستون فقرات شما در طول شب ضربه بخورد هنگام صبح و در حین انجام وظیفه به خوبی عمل نمی کند. تشک سفت بهتر می تواند از ستون فقرات محافظت و پشتیبانی کند.

  •  استراحت عمیق تر

بدن انسان نمی تواند روی یک تشک نرم بطور کامل استراحت کند. چراکه بدن همواره در تلاش است آسیب های ناشی از خوابیدن به اشکال نامتعارف را جبران کند. اما در یک تشک سفت این موضوع متفاوت است.

  • توزیع وزن مناسب

نبود پشتیبانی کافی به این معنی است که وزن شما به یک سمت لنگر می اندازد که موجب جهت گرفتن غلط مفاصل و عضلات می شود.

  • مزایای بهداشتی 

فرض اولیه ای در صنعت تولید تشک وجود دارد که می گوید استراحت مناسب مساوی سلامتی مناسب است. در طول خواب بدن شما هزاران کار برای انجام دادن دارد تا شما را بازسازی کرده و جوان تر نماید. سلول ها بازسازی می شوند، هورمون رشد انسان فعال می شود و سطوح انسولین کاهش پیدا می کند. بدون یک تشک سفت برای تامین خوابی عمیق، شما بخش مهمی از این مزایای خواب را از دست می دهید.

باور کنید یا نه ! تشک خیلی خیلی سفت نیز می تواند مشکلاتی برای سلامتی و خواب به همراه داشته باشد. تشک سفت باید بدن شما را در حالت خنثی نگه دارد، که در آن ستون فقرات شما دارای انحنای خوبی است و باسن، پاشنه، شانه ها و سر شما در زاویه ای مناسب پشتیبانی می شود. اما اگر تشک شما خیلی سفت باشد روی نقاط پر فشار بدن فشار بیشتری می آورد و آسیب های ناشی از آن را تشدید می کند. همچنین نرمی زیاد از حد تشک نیز آسیب وارد می کند. به همین جهت بهتر است برای خرید تشک با سفتی و نرمی مناسب بدنتان از کارشناسان کلینیک خواب داتیس کمک بگیرید.

اما کلینیک خواب چیست و چه کمکی به ما می کند؟

خوب خوابیدن در طول شب مهمترین عامل نشاط و سلامتی در طول روز است، در تحقیقات متعددی که توسط موسسات پژوهشی مختلف در سراسر دنیا انجام شده است بارها بر نقش پراهمیت تشک و بستر خواب تأکید شده است. خرید تشکی نامناسب خوابی بد و روزی همراه با خستگی و دردهای کمر و عضلات را در پی خواهد داشت. از این رو انتخاب تشک مناسب از اهمیت بسیاری برخوردار است. اینجاست که تکنولوژی تشک هوشمند به کمک شما می آید.

اما از میان انواع مختلف تشک های موجود در بازار که هرکدام دارای ویژگی های بسیار متفاوتی بوده و همگی توسط فروشندگان به عنوان بهترین بستر خواب معرفی می شوند، چگونه می توان تشک مناسب را تشخیص داد؟

سنسورهای پارچه ای بادی ترک (BODITRAK)، تکنولوژی جدیدی است که شیوه ای جدید در زندگی مدرن محسوب می شود. این تکنولوژی که در کشور کانادا توسعه داده شده است، در ایالات متحده پس از تست های استاندارد به ثبت رسیده است.

تشخیص تشک سفت

باید دقت کنیم که هر تشکی برای هر فرد مناسب نیست. وضعیت بدن ما و عادت های ما با همدیگر متفاوت است

این پارچه هوشمند دارای سنسورهایی است که به هنگام دراز کشیدن روی سطح آن فشار وارد شده را اندازه گرفته آن را به نرم افزاری منتقل می کند که پس از تجزیه و تحلیل اطلاعات وارده، نواحی تحت فشار بدن را در صفحه ای نمایش می دهد و میزان فشار وارده را مشخص می کند. متخصصان آموزش دیده می توانند با توجه به این اطلاعات ، پیشنهادی مناسب به شما ارائه دهند. گروه تشک و کالای خواب داتیس با تهیه این سنسورهای هوشمند و بکارگیری آن در طراحی تشک های خود این امکان را برای مشتریان خود فراهم آورده است تا با تعیین وقت قبلی و مراجعه به کلینیک خواب داتیس ، تشکی کاملأ مطابق با آناتومی بدن هر شخص پیشنهاد داده و پاسخگوی سلامت خواب آنان باشد. با این فن آوری جدید که برای کمک به زندگی مدرن توسعه یافته است، حالا دیگر میتوانید آسوده بخوابید .

بر طبق اظهار متخصصان، تشکی که انعطاب پذیری بیشتری درطول شب داشته باشد، کمتر می تواند از ستون فقرات پشتیبانی کند. زمانی که شما بر روی یک تشک سفت با انعطاف حداقل بخوابید ، استخوان های شما بیشتر فشار را تحمل می کنند. این مساله عضلات شما را آزاد می کند و اجازه می دهد شریان ها و رگ ها استراحت کنند. همچنین زمانی که بر روی تشکی مناسب با آناتومی بدنتان می خوابید ازایجاد فشار اضافه بر روی کمر جلوگیری می شود. این موضوع باعث می شود مسیر تنفس و جریان هوا باز بماند و شش ها اکسیژن بیشتری استنشاق کنند که عامل مهم دیگری در خوب خوابیدن به هنگام شب است.

معایب تشک سفت

تغییر تشک نرم به یک تشک سفت ، در ابتدا می تواند بسیار ناراحت کننده باشد. این مشکل به عادات شما بر می گردد و معمولا با گذر زمان حل می شود.

برای افراد مبتلا به مشکلات ستون فقرات و کمر مانند آرتروز و اسکولیوز، یک تشک سفت تر می تواند در واقع درد را تشدید کند. به همین جهت قبل از خرید تشک باید در مورد آن به اندازه کافی تحقیق نمود.

منبع :

5/5 ( 6 بازدید )

این مقاله را به اشتراک بگذارید

  • برچسب:

تشک سفت ، معجزه ی درمان کمردرد و بهبود سلامت خواب
5 (100%) 4 امتیاز
(میزان رضایتمندی کاربران)
Call Now Button