کمک به خواب کودکان با رعایت نکاتی که کارشناسان خواب می گویند

۰
کمک به خواب کودکان

کمک به خواب کودکان در طول دوران رشد از اهمیت زیادی برخوردار است. بسیاری از عوامل سلامتی و رشد مناسب کودک مانند افزایش قد و افزایش نیروی تمرکز کودک به کیفیت و میزان خواب او بستگی دارد.

کمک به خواب کودکان با رعایت نکاتی که کارشناسان خواب می گویند

نکته آغاز خوب برای کمک به خواب کودکان این است که برنامه استراحت معینی برای آن ها ایجاد کنیم. این موضوع بخصوص برای کودکان کم سن و سال تر اهمیت زیادی دارد. برنامه استراحت بهتر است شامل حمام آب گرم ، پوشاندن لباس خواب محبوبشان ، مسواک زدن دندان ها و احتمالا خواندن یک داستان بعد از این که آن ها زیر لحاف رفته باشند.

اغلب کودکان تا زمانی که از اتفاقی که می افتد آگاه هستند ، با یک برنامه خواب خوب احساس راحتی و آرامش خواهند داشت. خیلی طول نخواهد کشید که کودک بطور خودکار در زمان خواب برنامه احساس خواب آلودگی خواهد کرد. در ادامه نکات بیشتری برای کمک به خواب کودکان آورده ایم که شما را به مطالعه آن ها دعوت می کنیم.

ابزارهای الکترونیکی را حداقل یک ساعت قبل از خواب خاموش کنید

نور آبی منتشر شونده توسط یک نمایشگر تلویزیون یا تبلت و یا گوشی هوشمند ، با سیستم تولید ملاتونین در بدن تداخل ایجاد می کند. ملاتونین ماده ای است که بطور طبیعی در بدن برای تنظیم چرخه خواب ترشح می شود. اغلب مردم زمانی که سطح ملاتونین در بدنشان افزایش پیدا می کند خواب آلوده می شوند.

تماشای نیم ساعت تلویزیون قبل از خواب باعث می شود که کودک شما حداقل دو ساعت دیرتر بخوابد. برای کمک به خواب کودکان باید ابزارهایی از قبیل موبایل ، تبلت و کامپیوتر را یک ساعت قبل از خواب کودک از دسترس او دور کنید.

محیطی مرتبط با خواب ایجاد کنید

کورتیزول نیز هورمون دیگری است که مانند ملاتونین بطور طبیعی در بدن تولید می شود ، اما اثری معکوس دارد. نام دیگر آن ، هورمون استرس است و وظیفه اش افزایش هوشیاری در مواقع احساس خطر می باشد. زمانی که سطح کورتیزول در بدن بالا باشد ذهن در حالت آماده باش می ماند و کودک شما نمی تواند به راحتی بخوابد.

برای کمک به خواب کودکان باید مطمئین شوید که فعالیت های قبل از خواب آن ها آرامش بخش باشد ، نور اتاف ملایم باشد و صداهای ناجور مزاحم خواب کودک نشود.

اتاق خواب کودک را راحت اما خنک نگه دارید

همانطور که نور شدید و سر و صدای مزاحم در اتاق خواب کودک باعث بیدار ماندن او می شود ، هوای بیش از اندازه گرم نیز خواب او را مختل می کند. روی کودک را با پتوهای زیاد نپوشانید و برای کمک به خوابیدن کودک درجه ترموستات را قبل از خواب کمی پائین تر بیاورید تا اتاق خواب کمی خنک تر شود.

از این که کودک شما به شکل مناسبی غذا می خورد اطمینان حاصل کنید

کودکان باید شب ها موادی مغذی و رضایت بخش میل کنند ، اما باید غذا خوردن آن ها سر ساعت درستی باشد. زود خوردن غذا باعث می شود کودک شما شب احساس گرسنگی کند و هوشیاری او هنگامی که می خواهد بخوابد افزایش پیدا کند. دیر خوردن غذا نیز باعث می شود شب احساس ناراحتی کرده و نتواند خوب بخوابد.

برای کمک به خوابیدن کودکان باید قبل از خواب مواد غذایی کافئین دار را از دسترس آن ها دور کنید. خوردن قهوه ، نوشابه یا شکلات می تواند خواب کودکان را مختل کند. در ضمن یک صبحانه کامل و خوش مزه انرژی کودک را برای فعالیت های روزانه تجدید خواهد کرد و به راه اندازی مجدد ساعت خواب طبیعی کودک کمک خواهد کرد.

حیوان عروسکی و خواب خوب

ترس های شبانه را از بین ببرید

برخی از کودکان کم سن و سال تر از تاریکی و تنهایی می ترسند که باعث می شود از رفتن به تخت خواب و خوابیدن امتناع کنند. در حالی که برای آن ها توضیح می دهید که اتاق خوابشان امن ترین جای دنیاست ، برای کمک به خواب کودکان از جسارت آن ها ستایش کنید.

کودکان خود را از بازی های کامپیوتری ، برنامه های تلویزیونی و فیلم هایی که صحنه های ترسناکی دارند دور کنید. یک حیوان عروسکی که مورد علاقه کودکتان باشد به او کمک خواهد کرد تا احساس راحتی و جسارت بیشتری داشته باشد. البته اسباب بازی های زیاد باعث حواس پرتی و مختل شدن خواب کودک می شود.

برای کمک به خواب کودکان می توانید از یک چراغ خواب با نور خیلی کم استفاده کنید تا اتاق کودک بطور کامل تاریک نشود و کمی روشنایی ترس کودک را کمتر کند.

نسبت به اختلالات خواب محتمل هوشیار باشید

اگر کودک شما همچنان نمی تواند بخوابد ، شب ها از خواب بیدار می شود و یا بطور مداوم کابوس می بیند ، احتمال دارد که نوعی اختلال خواب کودک شما را بیدار نگه می دارد و بهتر است برای معاینه به پزشک مراجعه کنید. اگر مشکلات کودکان شما بیش از چند هفته ادامه داشت برای کمک به خواب کودکان خود با متخصص کودکان مشورت کنید.

تشک مناسب برای کودک

خوابیدن روی یک تشک بزرگ می تواند به ترس کودک از تنهایی و تاریکی اضافه کند. برای کمک به خواب کودکان بهتر است از تشک های کوچک مخصوص کودک استفاده شود. همچنین استفاده از لحاف و ملحفه های رنگی و نرم با طرح های شاد و بالشی راحت ، می تواند بستر خواب کودک را به محلی دلپذیر برای او تبدیل می کند.

منبع:

https://www.sitnsleep.com/blog/tips-for-helping-children-fall-asleep-and-stay-asleep/

بازدیدها 1 زمان, 1 بازدید امروز

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.