نحوه چرخاندن تشک ، جابجایی و پشت و رو کردن صحیح آن

نحوه چرخاندن تشک ، جابجایی و پشت و رو کردن صحیح آن

نحوه چرخاندن تشک ، جابجایی و پشت و رو کردن صحیح آن

چرخاندن تشک و پشت و رو کردن آن راهی است که در گذشته برای پیش گیری از شکم دادن و گود افتادن بخش هایی از تشک که شما بیشتر روی آن می خوابید به کار می رفت. تشک های امروزی اغلب نیازی به پشت و رو کردن ندارند، تمامی مدل های تشک داتیس نیز از این ویژگی برخوردار بوده و نیازی به چرخاندن ندارند ،اما همچنان چرخاندن آن ها می تواند برای افزایش طول عمر تشک مفید باشد.

در صورتی که تشک شما نیاز به پشت و رو کردن داشته باشد بهتر است پشت و رو کردن آن همراه با چرخاندن تشک باشد. با گرداندن تشک به پشت و چرخاندن آن می توانید حداکثر استفاده بهینه را از تشک خود داشته باشید.

منظور از چرخاندن تشک ، گردش 180 درجه ای آن است. یعنی بعد از چرخاندن بالای تشک که قبلا سرتان را روی آن قرار می دادید حالا باید در قسمت پائین قرار گرفته باشد. منظور از این کار تعویض قسمت های تحت فشار تشک می باشد تا فشاری که بدن ما به تشک وارد می کند در بین قسمت های مختلف آن توزیع شود. به این ترتیب از گود افتادن تدریجی در یک قسمت مشخص از تشک جلوگیری می شود.

اما جابجایی و چرخاندن تشک به تنهایی می تواند کار پر زحمت و سختی باشد، اما با چند ترفند و تکنیک دیگر نیازی به نگرانی نیست. شما می توانید با رعایت نکات زیر به سادگی تشک خود را جابجا نمائید.

برای چرخاندن تشک و پشت رو کردن آن طبق راهنمای شکل زیر می توانید عمل نمائید

چرخاندن تشک و پشت و رو کردن آن

از تشک خود بطور مداوم و ایمن مراقبت کنید

راهنما یا دستورالعمل استفاده از تشک خود را مطالعه کنید. تشک شما بخصوص اگر از تشک های جدید باشد، احتمالا نیاز به پشت و رو کردن ندارد. در این صورت معمولا یک برچسب روی تشک یا راهنمای آن وجود دارد که روی آن نوشته شده است «پشت و رو نکنید» یا «نیازی به پشت و رو کردن ندارد» . اما تشکی که این برچسب ها را نداشته باشد برای مراقبت بهتر، باید آن را پشت و رو کرد و چرخاندن این تشک ها طول عمر مفید آن ها را افزایش می دهد.

برخی از تشک ها در یک سمت خود روکش دارند. معمولا این تشک ها نیازی به پشت و رو کردن ندارند اما چرخاندن تشک لازم است. بعضی وقت ها روکش تشک یک دست نیست و نمی توان آن را چرخاند. در این موارد در راهنمای استفاده از تشک نوشته می شود که نیازی به چرخاندن ندارد.

در صورتی که راهنما یا دستور العمل تشک همراه آن نبود و یا به شکل برچسب به آن الصاق نشده یاشد ممکن است راهنمای آن در وبسایت شرکت تولید کننده منتشر شده باشد و شما می توانید سایت آن تولید کننده را کنترل کنید. چرخاندن تشک و پشت و رو کردن آن بدون توجه به دستور العمل شرکت تولید کننده ، در صورتی که تشک طوری طراحی شده باشد که تنها در یک وضعیت قابل استفاده باشد، می تواند کارایی آن را با مشکل مواجه کند.

در صورت لزوم ، برای زمان های پشت و رو کردن و چرخاندن تشک خود یادداشت یادآوری تهیه کنید. دفعات چرخاندن تشک در طول سال بسته به نوع تشک و تولید کننده آن می تواند 2 بار درسال یا هر سه ماه یکبار باشد. اما ممکن است به یاد آوردن اینکه به کدام جهت باید تشک خود را بچرخانید دشوار باشد. یک قلم و کاغذ بردارید و نام ماه هایی که تصمیم دارید تشک خود را جابجا کنید در آن بنویسید. جهت های آن را نیز مشخص کنید. سپس یک سنجاق قفلی بردارید و این یادداشت را به بالای تشک خود سنجاق کنید.

قبل از پشت و رو کردن تشک خود از دوطرفه بودن آن اطمینان حاصل کنید. بعضی از تشک ها دوطرفه نیستند و نمی توانید آن ها را پشت و رو کنید. برخی نیز دارای روکش هستند و برای پشت و رو کردن ابتدا باید روکش آن را از تشک جدا کنید و پس از پشت و رو کردن به سمت دیگر تشک که بالا قرار گرفته است جا بیاندازید. این موضوع در مورد چرخاندن تشک نیز صادق است.

قبل از چرخاندن تشک و یا هرگونه جابجایی وسایل اطراف تخت خواب خود را جابجا کنید تا فضای کافی برای حرکت دادن تشک فراهم شود. هرگونه اشیاء شکستنی را از اطراف تخت خواب خود و مسیر جابجایی آن دور کنید. عدم توجه به این موضوع ساده معمولا باعث وقوع حوادثی می شود و خساراتی در پی دارد.

برای چرخاندن تشک خود بخصوص اگر تشک شما دو نفره است بهتر است از کمک دوست یا همسر خود استفاده کنید. انجام این کار به تنهایی می تواند دشوار و برای سلامتی شما خطرناک باشد.

توجه داشته باشید که پایه یا بیس تشک شما نیز نقش مهمی در حفاظت از تشک شما خواهد داشت. بیس تشک می تواند باکس یا پایه تخت خواب معمولی باشد. برخی از باکس ها به دلیل طراحی مهندسی شده آن بهتر از پایه تخت خواب معمولی می توانند از تشک شما محافظت کنند. بخصوص اگر تشک شما از نوع لاتکس می باشد، باکس هتلی داتیس به عنوان یک پایه تشک می تواند فشارهای وارد بر تشک را بطور متوازن در بخش های مختلف آن توزیع کند. شاید نقش پایه تشک در افزایش طول عمر آن از چرخاندن تشک و پشت و رو کردن آن مهمتر باشد.

منابع:

https://www.wikihow.com/Rotate-a-Mattress

https://www.europeanbedding.sg/blogs/articles/102505350-do-i-need-to-rotate-or-flip-my-mattress

4.7/5 ( 9 بازدید )

این مقاله را به اشتراک بگذارید

4.5 (90%) 2 امتیاز
(امتیاز دهید امتیاز بگیرید)

دسته بندی مقالات

آخرین نظرات