بیخوابی چیست و چرا در میان زنان رایج تر است ؟

بیخوابی چیست و چرا در میان زنان رایج تر است ؟

بیخوابی (insomnia) یکی از رایج ترین اختلالات خواب است.  از هر چهار زن یکی علائم آن را از قبیل مشکل به خواب رفتن، مشکل خوابیدن و یا هر دو را دارد. حدودا از هر هفت فرد بالغ یک نفر به بیخوابی مزمن مبتلا است. این اختلال می تواند توانایی شما در انجام فعالیت های روزانه از قبیل کار، رفتن به مدرسه، یا مراقبت از خود را تحت تاثیر قرار دهد. این مشکل در میان زنان ، بخصوص زنان مسن تر، بیش تر از مردان رایج است.

بیخوابی مزمن می تواند به مشکلات دیگری برای سلامتی افراد منتهی شود. تیم تولید محتوای داتیس امیدوار است مطالب زیر برای آگاهی از این اختلال رایج مفید باشد.

بیخوابی چیست و چرا در میان زنان رایج تر است ؟

بیخوابی اولیه : خود یک اختلال است و عوارض جانبی یک معضل طبی دیگر نیست. پزشک شما ممکن است پس از کنار گذاشتن عوامل دیگری که ممکن است خواب شما را مختل کرده باشند ، مشکل شما را به عنوان بیماری اصلی مورد توجه قرار دهد.

بیخوابی ثانویه : این اختلال در کنار بیماری ها و اختلالات دیگر بروز می کند و یا به عنوان عوارض یک دارو خود را نشان می دهد. ممکن است کوتاه مدت و یا مزمن باشد. اغلب افرادی که دچار بیخوابی مزمن هستند از نوع دوم آن رنج می برند.

علل بیخوابی اولیه

علت اصلی آن ناشناخته است. ممکن است در تمام طول زندگی وجود داشته باشد و یا به علت تغییری در روال عادی زندگی شما مثلا سفر و یا حادثه ای استرس زا ایجاد شود.

علل بیخوابی ثانویه

شرایطی که ممکن است موجب بیخوابی ثانویه در افراد شود شامل موارد زیر است :

 • شرایط سلامت ذهنی، افسردگی، اضطراب و یا اختلال استرس پس از حادثه
 • آسیب مغزی تروماتیک
 • بیماری های عصبی (مغزی)، مانند آلزایمر و یا پارکینسون
 • شرایطی که موجب ایجاد درد های مزمن می شود مانند آرتروز
 • شرایطی که نفس کشیدن را سخت می کند مانند آسم و آپنه خواب
 • مشکلات هورمونی شامل اختلال تیروئید
 • اختلالات دستگاه گوارش مانند سوزش معده
 • سکته مغزی
 • دیگر اختلالات خواب مانند سندرم پاهای بی قرار
 • علائم یائسگی، مانند گرگرفتگی
 • سرطان
 • عوارض جانبی داروها

در صورتیکه فکر می کنید علت بیخوابی شما چیز دیگری است به پزشک معالج خود اطلاع دهید.

چیزهای دیگری که ممکن است مانع خوابیدن شما شوند می توانند شامل موارد زیر باشند :

کافئین، تنباکو و الکل : کافئین و نیکوتین موجود در دخانیات می تواند خواب شما را مختل کند، بخصوص اگر در ساعاتی مصرف شوند که در حال آماده شدن برای خواب هستید. الکل می تواند در ابتدا باعث شود که زودتر بخوابید اما در ادامه باعث خواهد شد خیلی زود از خواب بیدار شوید و نتوانید دوباره بخوابید.

یک حادثه تروماتیک : افرادی که شاهد و یا قربانی یک حادثه تروماتیک بوده اند، مانند تصادف، حوادث طبیعی، حمله فیزیکی و یا جنگ، ممکن است در به خواب رفتن و یا خوابیدن دچار مشکل شوند. درمان اضطراب یا اختلال استرس پس از حادثه می تواند به این افراد کمک کند مشکلات خواب خود را حل کنند.

محیط خوابی نامناسب : داشتن تخت خواب یا تشکی ناراحت، اتاق خوابی پر سر و صدا و یا خوابیدن در محلی با روشنایی شدید می تواند منجر به بیخوابی شود.

داشتن شریک خوابی با مشکلات خواب : اگر شما با کسی می خوابید که خروپف می کند و یا دچار آپنه خواب است، خواب شما دچار اختلال خواهد شد. برای برطرف کردن خروپف روش های گوناگونی وجود دارد که از رایج ترین آن ها می توان به استفاده از بالش های ضد خروپف و نیز همچنین تشک های ضد خروپف اشاره کرد.

بارداری : در طول دوره حاملگی بخصوص در سه ماهگی، شما ممکن است به دلیل ناراحتی یا لگد نوزاد و یا نیاز به استفاده از سرویس بهداشتی ، بیش تر از معمول از خواب بیدار شوید. بر اساس گزارشات پزشکی بسیاری از زنان در دوران بارداری با اختلالات خواب بیشتری مواجه می شوند.

داشتن بچه تازه متولد شده : تغییرات هورمونی پس از تولد نوزاد می تواند خواب شما را مختل نماید. در ضمن نوزادان معمولا مدت های طولانی نمی خوابند و بطور متناوب نیاز به غذا دادن دارند. مشکلات ناشی از نگهداری و مراقبت از نوزاد می تواند موجب بیخوابی مادر شود.

بیخوابی در زنان

دلایلی که زنان بیش از مردان دچار بیخوابی می شوند

زنان به دلیل تجربه تغییرات هورمونی بیشتر، بطور طبیعی بیش از مردان با معضل بیخوابی درگیر هستند. این تغییرات هورمونی شامل موارد زیر هستند :

چرخه قاعدگی : مشکل بیخوابی در دوره های قاعدگی زنان بسیار رایج است، بخصوص در زنانی که از اختلال افسردگی قبل از قاعدگی رنج می برند، این مشکل بیشتر دیده می شود.

پیش یائسگی و یائسگی : عوارضی مانند گرگرفتگی در این دوره موجب اختلال خواب در زنان می شود.

افسردگی و اضطراب : تحقیقات نتوانسته است نشان دهد که آیا افسردگی و اضطراب موجب بیخوابی می شوند و یا برعکس نداشتن خواب منظم منجر به عوارض روانی می گردد. اما مشخص است که اختلال در خواب مشکلات روانی بسیاری در پی دارد.

فیبرومیالژیا : درد ناشی از فیبرومیالژیا می تواند مانع از خوابیدن شود.

در طولانی مدت کمبود خواب می تواند منجر به بروز مشکلات جدی دیگری شود. در صورتی که از بیخوابی مزمن رنج می برید تیم تولید محتوای داتیس به شما توصیه می کنند به یک پزشک مراجعه نمائید.

منبع:

https://www.womenshealth.gov/a-z-topics/insomnia

4.8/5 ( 6 بازدید )

این مقاله را به اشتراک بگذارید

5 (100%) 4 امتیاز
(امتیاز دهید امتیاز بگیرید)

دسته بندی مقالات

آخرین نظرات