خواب روشن ، واضح ، شفاف و خیلی واقعی چیست و چگونه اتفاق می افتد؟

۰
خواب روشن

خواب روشن مرز بین رویا و واقعیت را محو می کند. با کلی هیجان و اطلاعات غلطی که پیرامونتان را می گیرد ، حق دارید اگر تفاوت خواب و بیداری را نتوانید تشخیص دهید. در این یادداشت از مجله خواب داتیس اطلاعاتی علمی در مورد این نوع رویا بینی های عجیب آورده ایم.

خواب روشن ، واضح ، شفاف و خیلی واقعی چیست و چگونه اتفاق می افتد؟

چارلی مورلی نویسنده ای است که کارگاه هایی با موضوع خواب روشن برگزار می کند و در مورد این که معنی این نوع رویاها چیست و چگونه شما می توانید خودتان باعث شوید که چنین رویایی ببینید ، بحث می کند.

خواب روشن چیست؟

خواب روشن که با اصطلاح خواب هوشیارانه نیز خوانده می شود ، به معنی هوشیار بودن در درون رویا و خواب است. این حالتی است که شما از این که دارید خواب می بینید آگاه هستید با این حال به دیدن خواب خود ادامه می دهید. زمانی که شما از خواب بودن خود آگاه باشید می توانید با رویای خود ارتباط برقرار کنید و آن را برای ارتباط با ناخود آگاه خود هدایت کنید.

این ها معمولا خواب های تقریبا واضحی هستند که شما می توانید روز بعد به خاطر بیاورید. بر طبق نتایج تحقیقات انجام شده ، بیش از 50 درصد از مردم در طول زندگی خود حداقل یک بار داشتن خواب روشن را تجربه می کنند.

زمانی که خواب روشن می بینید چه اتفاقی می افتد؟

تحقیقات علمی نشان می دهند که خواب روشن در زمان خواب عمیق (REM) اتفاق می افتد که عمیق ترین مرحله از چرخه خواب است. انستیتوی مکس پلانک کشف کرده است که در طول خوابی روشن ، بخشی از مغز مجددا فعال می شود که به شما اجازه می دهد وضعیت خواب را آگاهانه و با واکنشی هوشیارانه تجربه کنید.

در نتیجه برخلاف باور رایج شما در هنگام دیدن خوابی روشن نیمه بیدار نیستید. شما کاملا خواب هستید و تنها بخشی از مغز شما مجددا فعال شده است.

چرا ما دوست داریم خواب روشن ببینیم؟

آنطور که MBCBT  (روش رفتار درمانی شناختی مبتنی بر ذهن آگاهی) به ما نشان می دهد ، بسیاری از مشکلات روانی از این ناشی می شوند که ما خودمان را به خوبی نمی شناسیم. در طول یک خواب روشن ما با توجه بیشتری بیدار هستیم.

عصب شناسانی از موسسه ماکس پلانک مشغول مطالعه ساختار ذهنی افرادی هستند که خیلی زیاد خواب روشن می بینند و آن را مقایسه می کنند با ساختار ذهنی افرادی که به ندرت چنین وضعیتی را تجربه می کنند. آن ها کشف کرده اند که بخشی از مغز که مسئول فرایندهای شناختی آگاهانه است در افرادی که زیاد خواب های روشن می بینند بزرگ تر است.

این به معنی آن است که افرادی که زیاد خواب روشن می بینند دارای ظرفیت خود واکنشی بیشتری هستند. با توجه به این که ما بیش از یک سوم عمر خود را در خواب سپری می کنیم این خود واکنشی می تواند روش خوبی برای گذراندن زمان خواب باشد. مزیت دیگر آن مربوط به استفاده روانشناسان برای درمان اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) است.

به علاوه افرادی که کسی را از دست داده اند در این حالت می توانند تصور کنند که با او صحبت می کنند و این برایشان آرامش می آورد و یا می توان از این حالت برای بدست آوردن ایده های خلاقانه استفاده کرد.

آیا دیدن خواب روشن خطرناک است؟

خواب روشن کاملا امن است و تا کنون هیچ گزارشی مبنی بر مرگ کسی به دلیل خواب دیدن ثبت نشده است. البته چند عارضه جانبی منفی می تواند در طول خواب دیدن اتفاق بیافتد. بطور مثال رویا بینی با این وضوح می تواند ترسناک باشد بخصوص که شما از واقعی بودن یا رویا بودن آن مطمئن نباشید. اگرچه به محض تشخیص این که خواب هستید می توانید از آن لذت ببرید.

همانطور که دیدن خواب روشن ممکن است ، دیدن کابوس روشن نیز ممکن است. در طول این قسمت ها کابوس شما به نظر واقعی می رسد و خیلی ترسناک تر می شود. اما در صورتی که از خواب دیدن خود آگاه باشید احتمالا می توانید موضوع خواب خود را عوض کنید.

یکی دیگر از عوارض جانبی منفی خواب روشن ، مشکل فلج خواب است. این نیز وضعیتی است که در مرحله خواب REM اتفاق می افتد و  شرایطی است که در آن مغز شما بیدار شده اما بدن شما هنوز خواب است که باعث می شود برای مدت کوتاهی حالت فلج بودن به شما دست بدهد. برخسی معتقدند در وضعیت فلج خواب می توان با تمرکز به ادامه رویای خود برگشت.

چک کردن واقعیت

عادت کردن به چک کردن واقعیت باعث می شود که شما در طول خواب نیز این کار را تکرار کنید

چگونه می توان خواب روشن دید؟

می توان ذهن خود را تربیت کرد که خواب روشن ببیند و به این ترتیب تجربه این وضعیت برای شما بیشتر اتفاق خواهد افتاد. چند تکنیک وجود دارد که با اجرای آن ها می توانید خود را بیشتر در معرض رویا بینی های اینگونه قرار دهید. چک کردن واقعیت ، یکی از این تکنیک هاست.

شما می توانید در طول روز مرتبا از خود بپرسید که آیا صحنه ای که می بینید خواب است یا واقعیت. عادت کردن به چک کردن واقعیت باعث می شود که شما در طول خواب نیز این کار را تکرار کنید و از خواب دیدن خود آگاه خواهید شد.

تکنیک دیگر بیداری و بازگشت به خواب است. در این تکنیک شما نی توانید با تنظیم یک ساعت برای بیداری مثلا روی ساعت 5 نیمه شب با زنگ ساعت بیدار شده و بلافاصله به خواب برگردید که موجب فرو رفتن سریع در مرحله خواب REM می شود و  احتمال دیدن خواب روشن را افزایش می دهد.

منبع:

https://www.dreams.co.uk/sleep-matters-club/a-beginners-guide-to-lucid-dreaming/

بازدیدها 1 زمان, 1 بازدید امروز

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.