خانه / سلامت / تشک مناسب برای آلرژی کدام است و چه تاثیری بر کنترل آن دارد؟

تشک مناسب برای آلرژی کدام است و چه تاثیری بر کنترل آن دارد؟

تشک مناسب برای آلرژی باید از مواد طبیعی ساخته شده باشد. تشک ها می توانند بدون استفاده از مواد شیمیایی مضر نیز تولید شوند. زمانی که قصد خرید یک تشک جدید دارید یکی از نکاتی که می توانید به آن توجه کنید این است که مواد بکار رفته در آن کاملا طبیعی باشند.

تشک مناسب برای آلرژی کدام است و چه تاثیری بر کنترل آن دارد؟

آلرژی بیش از 21 میلیون فرد بالغ را در انگلستان مبتلا کرده است و 59 درصد از افرادی که داخل منزل از آلرژی رنج می برند اذعان می کنند که حساسیت آن ها درون تخت خواب شدت می گیرد. به این ترتیب خرید یک تشک مناسب برای آلرژی کاری بیهوده و بی تاثیر نخواهد بود.

کنه غبار خانگی یکی از مهمترین عوامل آلرژی

شاید یکی از رایج ترین تحریک کننده های آلرژی در منزل کنه غبار خانگی باشد. مرکز تجمع و یکی از مکان های مورد علاقه این نوع از کنه درون بستر خواب و روی تشک شماست.

یک تشک معمولی حدود 100000 تا ده میلیون کنه درون خود دارد. تعجبی ندارد که این مقدار کنه درون یک تشک باشد وقتی بدن انسان بیش از 450 گرم پوست مرده از خود می ریزد و بیشتر آن درون تخت خواب ریخته می شود. به علاوه هر فرد در طول شب حدود نصف لیوان عرق می ریزد. همه این ها فضای مناسبی برای رشد کنه ها فراهم می آورد.

تشک مناسب برای آلرژی باید فضای رشد این محرک های آلرژی را محدود کند. برای تشک های نو جارو کشیدن و هوا دادن تشک می تواند کمک کند تا مقدار این کنه کاهش پیدا کند اما نظافت و جارو کشیدن نمی تواند در طولانی مدت جلوی افزایش عوامل آلرژی زا را بگیرد. از این رو بهتر است تشک خود را هر هشت سال یک بار با یک تشک نو تعویض کنید.

یک تشک مناسب برای آلرژی

تشک های تمام فوم و بدون فنر فضای کمتری برای رشد این کنه ها فراهم می کنند. تشک مموری فوم و لاتکس بدون فنر از این جهت می تواند یک تشک مناسب برای آلرژی باشد. به علاوه قابلیت تنفس تشک نیز با خشک نگه داشتن بستر خواب از شکل گیری محیط رشد انواع کنه و قارچ جلوگیری می کند.

تحریک آلرژی توسط مواد شیمیایی بکار رفته در تشک

آیا می دانید تشک شما از چه چیزی ساخته شده است ؟ مواد تشکیل دهنده تشک می توانند بر شدت گرفتن آلرژی شما اثر گذار باشند. تشک مناسب برای آلرژی باید از پارچه و فوم کاملا طبیعی ساخته شده باشد و در عین حال که اجازه شکل گیری محیطی گرم و مرطوب برای رشد کنه و قارچ را نمی دهد ، از مواد شیمیایی محرک آلرژی نیز در آن استفاده نشده باشد.

انواع الیاف و پارچه های طبیعی مانند نخ پنبه ، بامبو ، تنسل ، کشمیر و ژاکارد الیاف طبیعی ضد آلرژی با قابلیت تنفس بالا هستند که می توانند به کاهش تماس بدن با انواع مواد آلرژی زا کمک کنند. به علاوه فوم لاتکس طبیعی نیز خاصیت ضد آلرژی دارد و به این ترتیب می توان نتیجه گرفت که تشک مناسب برای آلرژی تشکی است که از پارچه ای طبیعی و فوم لاتکس ساخته شده باشد.

علاوه بر تهیه یک تشک مناسب برای آلرژی می توانید از نکات زیر برای بهبود شرایط اتاق خواب استفاده نمائید :

رعایت نکات مربوط به نظافت اتاق خواب که بر آلرژی موثر است

 • روتختی خود را در طول روز برعکس پهن کنید تا رطوبت بخش داخلی خشک شود. حتی اگر تشک مناسب برای آلرژی تهیه کرده اید که قابلیت تنفس خوبی دارد این کار می تواند همچنان مفید باشد.
 • لباس هایتان را روی رادیاتور داخل اتاق خواب خشک نکنید.
 • در آغاز فصل بهار اتاق خواب و بسترتان را بطور کامل تمیز کنید. تشک خود را بیرون ببرید یا پنجره ها را باز کنید تا سرویس خوابتان در معرض هوای تازه قرار بگیرد. کسانی که نسبت به ورود گرده های گیاهان حساسیت دارند و از باز کردن پنجره ها اجتناب می کنند باید بدانند که تاثیر کنه ها بر تشدید آلرژی بیشتر از گرده های گیاهان است.
 • تشکتان را جابجا کنید و زیر آن را بطور کامل جارو بزنید.
 • روی سطوح را با یک دستمال مرطوب بدون پرز گرد گیری نمائید.
 • بطور منظمی ملحفه ها و بالش های خود را با آب گرم بشوئید. حتی یک تشک مناسب برای آلرژی نیز نیاز به شستشو و نظافت دارد.

نکاتی کاربردی برای کاهش عوامل آلرژی زا

 • دمای اتاق خواب را پائین نگه دارید. حتی تشک مناسب برای آلرژی نیز در محیطی خیلی گرم می تواند با عوامل آلرژی زا آلوده شود.
 • در اتاق خواب خود از گل های مناسب استفاده کنید و گل های آلرژی زا را در اتاق خواب خود نگذارید.
 • درب کمد های لباس خود را بسته نگه دارید تا از انتشار پرزها ، غبار و دیگر عوامل آلرژی زای روی لباس ها در اتاق خواب جلوگیری شود.
 • داشتن تهویه مناسب در اتاق خواب به کاهش رطوبت سرویس خواب کمک می کند.
 • از محافظ تشک ضد آلرژی استفاده کنید. محافظ تشک در عین محافظت از تشک ، از تماس مواد آلرژی زای تشک با پوست نیز جلوگیری می کند.
 • نه تنها از یک تشک مناسب برای آلرژی استفاده می کنید بلکه باید تمام سرویس خواب اعم از روتختی و ملحفه ها و بالش های شما ضد آلرژی باشند.

منابع :

5/5 ( 1 بازدید )

این مقاله را به اشتراک بگذارید

(میزان رضایتمندی کاربران)
Call Now Button