چرت های کوتاه داشته باشید و از مزایای آن بهره مند شوید

۰
چرت زدن

چرت زدن مختص کودکان نیست. در این یادداشت به مزایا و معایب خواب نیمروزی خواهیم پرداخت و بهترین راه برای بهره بردن از آن را بررسی خواهیم کرد. اگر شما دچار کمبود خواب هستید و یا نیاز به رفع خستگی دارید، چرتی کوتاه بزنید. اما توجه داشته باشید که چرت زدن در زمان نامناسبی از روز و یا برای مدتی طولانی می تواند اثری معکوس داشته باشد.

در بسیاری از کشورهای آمریکای لاتین و کشورهای مدیترانه ای، چرت بعد از ظهر یکی از عادت های روزمره مردم است. به این ترتیب که مردم به مدت سه ساعت به خانه برمی گردند، ناهار می خورند و کمی می خوابند. اما در کشورهایی مانند کانادا، زمان مانند طلا است و هر نوع توقفی اگر به طول بیانجامد قابل پذیرش نیست. با این حال بر طبق آمارهای جهانی حدود ۶۰ درصد افراد بزرگسال هر هفته حداقل یک بار نشسته روی صندلی کار، مترو یا حین تماشای تلویزیون چرتی کوتاه می زنند.

چرت نیمروزی برای شما خوب است یا بد؟

 خواب نیمروزی فواید بسیاری برای افراد سالم دارد، که ما برخی از آن ها را برای شما فهرست کرده ایم:

 • آرامش بخشی
 • کاهش بی حالی
 • افزایش هشیاری
 • بهبود خلق و خو
 • بهبود عملکرد شامل واکنش سریع تر و حافظه بهتر

به عقیده متخصصان افرادی که در بین روز چرت می زنند کمتر از دیگران از اثرات استرس آسیب می بینند. نتایج پژوهش هایی که در دانشگاه کالیفرنیای ساندیگو انجام شده است نشان می دهند هر چه زودتر کم خوابی و بیخوابی شبانه جبران شود، به همان سرعت سیستم ایمنی بدن به حالت نرمال برمی گردد.

اشکالات چرت زدن

چرت زدن برای همه خوب نیست. برخی افراد نمی توانند به راحتی در طول روز بخوابند و یا در مورد خوابیدن در هرجایی به غیر از تخت خواب خودشان مشکل دارند. همچنین خواب نیمروزی می تواند اثرات منفی نیز داشته باشد :

اینرسی خواب : شما ممکن است پس از یک خواب نیمروزی طولانی احساس ضعف و گیجی داشته باشید. این حالت معمولا هنگامی ایجاد می شود که مدت طولانی خوابیده باشید.

مرکز آموزش خواب آلاسکا هشدار می دهد که خواب نیمروزی بیش از 30 دقیقه می تواند منجر به اختلال اینرسی خواب در افراد شود. با توجه به مطالعات دیگری که این موضوع را تائید می کنند کارشناسان داتیس به شما توصیه می کنند از خواب نیمروزی بیش از 30 دقیقه پرهیز نمائید.

مشکلات خواب شبانه :  در اکثریت افراد، خواب های کوتاه نیمروزی تاثیری بر کیفیت خواب شبانه ندارند، اما به هر حال اگر شما دچار بی خوابی یا کم خوابی هستید، چرت زدن در طول روز می تواند این مشکلات را تشدید کند. روش های از بین بردن بی خوابی یا کم خوابی نیز وجود دارند که با رعایت این نکات ساده می توانید مشکل خود را حل کرده و از یک چرت نیمروزی لذت کافی را ببرید.

سایت مرکز بنیاد خواب نوشته است براساس یک تحقیق چرت زدن در افرادی که دچار مشکلات قلبی هستند با ایست قلبی مرتبط است.

چرت

چه زمانی نیاز به چرت زدن داریم؟

شما باید زمانی را برای چرت زدن اختصاص دهید اگر :

 • اگر احساس خستگی می کنید یا احساس خواب آلودگی ناگهانی به شما دست می دهد
 • بدلیل کار سخت حس کم خوابی به شما دست داده است
 • چرت های برنامه ریزی شده را به بخشی از زندگی روزانه خود تبدیل کنید

آیا احساس نیاز ناگهانی به خواب در طول روز نشانه ای از یک بیماری است؟

درصورتی که شما احساس نیاز فزاینده به خواب نیمروزی دارید، بدون اینکه علت مشخصی داشته باشد، بهتر است با پزشک خود مشورت نمائید. ممکن است این احساس خستگی ناگهانی ناشی از مصرف دارویی خاص یا اختلالات خواب شبانه باشد.

بهترین روش برای چرت زدن

برای استفاده حداکثری از خواب نیمروزی خود به موارد زیر توجه کنید :

 • چرت های کوتاه داشته باشید : سعی کنید خواب نیمروزی شما بین 10 تا 30 دقیقه باشد. خواب بیشتر می تواند موجب احساس ضعف و گیجی شود.
 • بعد از ظهر چرت بزنید : بهترین زمان برای خواب نیمروزی بین ساعت 2 تا 3 بعد از ظهر است. این زمانی است که کم خوابی بعد از خوردن ناهار بروز می کند و سطح هوشیاری شما کاهش یافته است. به علاوه خوابیدن در این ساعت کمترین میزان اثر بر خواب شبانه را دارد. البته در نظر داشته باشید که عوامل فردی مانند زمان نیاز به خواب می تواند نقش مهمی در تعیین بهترین زمان برای خوابیدن داشته باشد و قانونی کلی مبنی بر اینکه خواب نیمروزی حتما باید در ساعت مشخصی اتفاق بی افتد، وجود ندارد.
 • محیطی آرامش بخش فراهم نمائید : در یک محیط تاریک و ساکت و محلی راحت و با کمترین مزاحمت بخوابید.

پس از یک چرت نیمروزی برای بیدار شدن به خود زمان دهید و بلافاصله به سراغ فعالیت هایی که به واکنش سریع نیاز دارند نروید.

منبع :

https://www.mayoclinic.org

چرت نیمروزی برای شما خوب است یا بد؟ ⇑

بازدیدها 3 زمان ها, 3 بازدیدهای امروز

سلامت, مجله خواب داتیس

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.