همه چیز درباره دانستنی های رابطه معکوس درد و خواب

0
درد و خواب

درد و خواب رابطه ای متقابل و شاید بتوان گفت معکوس دارند. یعنی کسانی که درد مزمنی دارند معمولا خواب کمتری دارند و آن هایی که خواب کافی ندارند بیشتر در معرض تجربه سندرم دردهای مزمن هستند. از آنجایی که این مشکلات همدیگر را تقویت می کنند، پیدا کردن ریشه مشکل کار دشواری است. اما مطالعات نشان می دهند که کم خوابی بزرگترین کاتالیزور تحریک دردهای مزمن است.

همه چیز درباره رابطه معکوس درد و خواب

آمارها نشان می دهند که حدود 50 میلیون فرد بالغ در امریکا از درد مزمن و حدود 20 میلیون نفر از درد مزمن پر تاثیر رنج می برند. این تعجب برانگیز نخواهد بود اگر کسی که از درد مزمن رنج می برد در طول خواب شبانه اش دچار سختی و مشکل شود.

درحالی که درد و خواب دارای رابطه ای معکوس هستند، مطالعات نشان داده اند که کمبود خواب بیشتر موجب ایجاد دردهای مزمن می شود و گاهی ممکن است درد منجر به کمبود خواب نشود. به عبارت دیگر بیشتر می توان گفت که کمبود خواب علت درد است نه برعکس.

البته این که درد جلوی خوابیدن را می گیرد نگرانی صحیحی است اما داشتن عادت های خواب صحیح و رعایت بهداشت خواب می تواند به شما کمک کند که درد خود را کاهش داده و به مقدار کافی بخوابید. به علت رابطه معکوس خواب و درد، داشتن خواب کافی به کاهش دردهای شما نیز کمک خواهد کرد. در ادامه تعدادی از نکات مربوط به رعایت بهداشت خواب را که می توانند در مدیریت درد در طول شب به شما کمک کنند آورده ایم:

از این که چه مقدار خواب نیاز دارید آگاه باشید:

بزرگسالان معمولا حدود 7 الی هفت و نیم ساعت خواب شبانه نیاز دارند، البته بعضی ها به زمان بیشتری نیاز دارند.

هر شب سر زمان مشخصی به تخت خوابتان بروید:

داشتن زمانبندی منظمی برای خوابیدن می تواند به شما کمک کند که در مسیر درستی قرار بگیرید. برای این که بتوانید از رعایت این زمانبندی اطمینان پیدا کنید می توانید از ابزارهای کنترل خواب استفاده کنید یا اینکه ساعت رفتن به تخت خواب و بیدار شدنتان را یادداشت کنید.

جایی ساکت برای خوابیدن پیدا کنید:

نیازی به گفتن ندارد که صداهای مزاحم، خوابتان را خراب می کند. استفاده از دستگاه های صدای سفید می تواند به کاهش اثرات مخرب سرو صدای مزاحم شهر کمک کند.

اتاق خوابتان را خنک و تاریک نگهدارید:

دمای حدود 18 تا 21 درجه سانتیگراد می تواند دمای مناسبی برای تنظیم دمای بدن در طول خواب باشد.

تخت خواب خودتان را تنها برای خوابیدن و روابط جنسی استفاده کنید:

استفاده از تخت خواب برای منظوری غیر از خوابیدن می تواند عادت هایی را در ذهن شما پرورش دهد که به لحاظ روانی مانع خوابیدن شما می شوند. البته که داشتن تشک و تخت خوابی راحت نیز عامل بسیار مهمی است که به همین اندازه اهمیت دارد.

تماشای صفحه های نمایش را محدود کنید:

استفاده از لب تاپ و تبلت مغز شما را فریب می دهد تا گمان کند در زمان روز به سر می برد. یک ساعت قبل از زمان خوابیتان تجهیزات الکترونیکی را خاموش کنید و برنامه هایی را روی موبایلتان نصب کنید که فیلتر نور قرمز ایجاد می کنند.

عادات خواب مشخصی را پیروی کنید:

گرفتن دوش آب گرم، آروماتراپی یا به عبارتی استفاده از عطرهای آرامش بخش، تلاش برای عدم مصرف الکل، انجام مدیتیشن، می تواند یک عادت ذهنی برای زمان خواب شما ایجاد کند.

غذای خوب بخورید، ورزش کنید، در طول روز در معرض آفتاب قرار بگیرید:

مراقبت از بدنتان در طول روز به شما کمک خواهد کرد در هنگام شب استراحت مناسبی داشته باشید. قرار گرفتن در معرض نور خورشید در طول روز به تنظیم چرخه خواب بدنتان کمک می کند.

زمانی که نمی توانید بخوابید آرام باشید:

احساس ناراحتی از این که کمبود خواب خواهید داشت به شما کمکی نمی کند. از جایتان بلند شوید و سرتان را با کاری مشغول کنید. بطور مثال کتاب خواندن می تواند در این زمان ها بسیار مفید باشد و به شما کمک کند آرامش خود را بزیافته و به خواب بروید.

بی خوابی ناشی از درد

درد مزمن در برابر درد حاد

هردو شکل درد می تواند موجب دشواری خوابیدن شود. اما فرقی قابل توجه بین این دو نوع درد وجود دارد:

درد مزمن

درد مزمن با درد حاد کوتاه مدت یا بلند مدت متفاوت است. اما تفاوت های اساسی دو مورد است: یکی این که درد مزمن بیش از شش ماه طول می کشد. دوم این که این دردی است که علاوه بر درد اصلی ایجاد می شود. فارغ از این که مشکل اصلی حل شده باشد یا نه، درد مزمن ماهیت مستقلی نسبت به آسیب اصلی که موجب آغازش شده است، پیدا می کند.

درد حاد

درد حاد می تواند شدید و ناگهانی باشد. اما برخلاف درد مزمن در مدت زمان مشخصی حل می شود و نباید بیش از شش ماه به طول بیانجامد. آسیب هایی از قبیل شکستگی استخوان، سوختگی، دندان درد و دردهای ناشی از عملیات های دندان پزشکی یا جراحی، علت های معمول دردهای حادی هستند که خواب افراد را مختل می کنند. در شرایطی که شما به علت دردهای حاد، دچار کمبود خواب هستید بهتر است روز بعد با چرتی کوتاه کمبود خواب خود را جبران کنید.

منبع:

https://www.tuck.com/pain-and-sleep

امتیاز دهی

2 بازدیدهای امروز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.