تاثیر خواب بر کاهش وزن چقدر جدی است و رابطه آن با استرس چیست ؟

۰
تاثیر خواب بر کاهش وزن

تاثیر خواب بر کاهش وزن ، طی پژوهشی در مرکز مطالعات سلامت کایزر در پرتلند ایالات متحده امریکا مورد بررسی قرار گرفته است. این تحقیق ادعای مبنی بر کاهش وزن بیشتر در افرادی که بیش از ۸ ساعت در روز می خوابند را رد می کند.

تاثیر خواب بر کاهش وزن چقدر جدی است و رابطه آن با استرس چیست ؟

خواب خوب نسخه رویایی کاهش وزن است. این جمله ، تیتر یادداشتی است که روزنامه دیلی اکسپرس آن را منتشر کرده است و  به خوبی تاثیر خواب بر کاهش وزن را نشان می دهد. افرادی که حدود هشت ساعت در طول شب می خوابند و سطح استرس خود را کاهش می دهند ، شانس لاغر شدن خود را تا دو برابر افزایش می دهند.

این مطالعه بر رابطه بین خواب ، استرس و میزان موفقیت در پایبندی در برنامه های کاهش وزن تمرکز دارد و تاثیر خواب بر کاهش ورن را بررسی می کند. افرادی که کمتر از ۶ ساعت یا بیشتر از ۸ ساعت در روز می خوابند کمتر از افرادی که بین ۶ الی ۸ ساعت در روز می خوابند در کاهش وزن خود موفق بوده و به هدف مورد نظر خود می رسند.

به علاوه سطوح بالای استرس نیز بر کاهش وزن تاثیر می گذارد. این موضوع زمانی که با خواب کم نیز ترکیب شود ، در افراد استرسی باعث کاهش شدید موفقیت در کاهش وزن می گردد. افراد استرسی که خواب کمی دارند نصف دیگران در رسیدن به هدف مورد نظرشان در برنامه های کاهش وزن موفق می شوند.

نتایج این تحقیق از یافته های پژوهش های قبلی مبنی بر ارتباط بین بیماری چاقی و اختلالات خواب حمایت می کند و یافته های آن ها را تائید می کند. تاثیر خواب بر کاهش وزن را با مشاهدات روزمره نیز می شود دید و نتایج تحقیق شهود تجربی ما را نیز تائید می کند.

نحوه انجام تحقیق

این تحقیق در دو مرحله تاثیر خواب بر کاهش وزن بر اثر یک برنامه شش ماهه کاهش وزن را مورد بررسی قرار می دهد. محققان عوامل مختلف را برای بررسی میزان تاثیر آن ها بر موفقیت در رسیدن به اهداف برنامه مورد مشاهده قرار می دهند. این عوامل شامل : مقدار خواب ، مقدار قرار گرفتن در معرض نمایشگر (تلوزیون ، موبایل ، تبلت و …) و سطوح افسردگی و استرس می باشد.

در این تحقیق ۴۷۲ فرد بالغ در مدت شش ماه در طول یک برنامه کاهش وزن مورد مطالعه قرار گرفتند. این افراد همگی بالای ۳۰ سال سن داشتند و شاخص BMI آنها بین ۳۰ الی ۵۰ بود.

تاثیر کم خوابی بر افزایش وزن

نتایج اولیه تحقیق بر تاثیر خواب بر کاهش وزن

در طول شش ماه دوره تحقیق :

متوسط کاهش وزن افراد ۶٫۳ کیلوگرم بود و ۶۰ درصد از افراد حداقل ۴٫۵ کیلوگرم وزن کم کرده اند. بطور مشخص افرادی که گزارش داده بودند بین ۶ الی ۷ ساعت یا بین ۷ الی ۸ ساعت می خوابیدند ، موفق شده بودند حداقل ۴٫۵ کیلوگرم وزن خود را کاهش دهند.

افرادی که هم کمتر از ۶ ساعت خواب داشتند و هم تحت استرس بالایی بودند، تنها به اندازه نصف دیگران موفقیت بدست آوردند. همچنین تغییر در میزان استرس و افسردگی افراد در طول برنامه بر مقدار موفقیت آن ها در پایبندی به برنامه کاهش وزن تاثیر می گذاشت.

تاثیر خواب بر کاهش وزن در این مدت کاملا مشهود بود اما هیچگونه تاثیر معنا داری در مقدار قرار گرفتن افراد در معرض نمایشگر های تلوزیون ، موبایل و تبلت بر موفقیت افراد در کاهش وزن مشاهده نشد.

تفسیر نتایج پژوهش توسط محققان

پژوهشگران می گویند با توجه به رابطه و تاثیر خواب بر کاهش وزن ، با توجه به ارزیابی های اولیه در مورد خواب و استرس افراد می توان تشخیص داد که کدام یک نیاز به مشاوره های بیشتری دارند.

تاثیر کم خوابی بر افزایش وزن که در مطالعات قبلی نیز مشاهده شده است به علت تغییراتی است که در سطوح هورمون های بدن شکل می گیرد. خواب ، سطوح هورمون بدن را تحت تاثیر قرار می دهد که به نوبه خود می توانند بر میزان حس گرسنگی یا سیری در افراد اثر گذار باشند.

آن ها می گویند در افرادی که دارای سطوح بالای استرسی هستند تغییرات هورمونی باعث گرایش بیشتر این افراد به غذاهای با کالری بالا می شوند. در نتیجه خوردن غذا به شکل یک رفتار مقابله ای در می آید و غذاهای لذیذ به یک اعتیاد در این افراد تبدیل می شوند.

نتایج پژوهش

این پژوهش نشان داد که افرادی که بین ۶ الی ۸ ساعت خواب خوب شبانه داشته اند و همچنین افرادی که استرس کمتری داشتند در رسیدن به اهداف برنامه کاهش وزن موفق تر بودند. در نتیجه می توان به افرادی که قصد دارند وزن خود را کاهش دهند یا جلوی افزایش بیشتر وزن خود را بگیرند توصیه کرد مدت و کیفیت خواب خود را تنظیم نمایند.

به علاوه می توان استدلال نمود که تاثیر خواب بر کاهش وزن بطور غیر مستقیم با تاثیر خواب بر کاهش استرس نیز تشدید می شود. در نتیجه داشتن خوابی خوب از اهمیت خیلی زیادی در حفظ تناسب وزن بدن دارد.

در این میان تاثیر تشک مناسب بر داشتن خوابی کافی و بدون استرس قابل توجه است. ما در مجله خواب داتیس پیشتر به این موضوع پرداخته ایم و مطالعه یادداشت های قبلی را به افراد علاقه مند توصیه می کنیم. برای انتخاب تشکی مناسب نیز متخصصان خواب داتیس امکان بهره گیری از کلینیک خواب داتیس را برای مشتریان خود فراهم نموده اند.

در نهایت باید گفت که مشخص شدن تاثیر خواب بر کاهش وزن در پژوهش فوق لزوم توجه بیشتر بر حفظ مقدار و کیفیت آن را برای ما بیشتر روشن می کند.

منبع :

https://www.nhs.uk/news/obesity/sleep-affects-weight-loss/

بازدیدها 1 زمان, 1 بازدید امروز

سلامت, مجله خواب داتیس

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.