خانه / سلامت / نحوه خوابیدن زوج ها و ارتباط آن با کیفیت روابط زناشویی

نحوه خوابیدن زوج ها و ارتباط آن با کیفیت روابط زناشویی

نحوه خوابیدن زوج ها چه ارتباطی با میزان رضایت زوجین از روابط زناشویی آن ها دارد؟ آیا تشکی که روی آن می خوابید بر روابط زناشویی شما تاثیر دارد؟ پوزیشن های مختلف خوابیدن چه چیزی درباره رابطه ما بیان می کند؟

نحوه خوابیدن زوج ها و ارتباط آن با کیفیت روابط زناشویی

از میان همه چیزهایی که زوجین با هم شریک می شوند، از قبیل امیدها، رویاها، امیال و آرزوها، در این میان تخت خوابشان مهمترین عنصر همزیستی است و نحوه خوابیدن زوج ها اهمیت زیادی پیدا می کند.

در حالی که اغلب لحظات صمیمانه ما در تخت خواب اتفاق می افتد، اینجا محلی است که ما می توانیم به شدت دچار سرخوردگی شویم: خروپف ، عرق کردن ، وول خوردن و چرخیدن. خبر خوب این است که با تکنولوژی های جدید در کالای خواب بسیاری از این مشکلات را می توان به حداقل رساند.

بعضی وقت ها نحوه خوابیدن زوج ها و شیوه شراکت آن ها در تخت خواب می تواند انعکاس دهنده روابط آن ها باشد. صمیمیت ، استقلال ، خودخواهی ، فداکاری همگی همینجا زیر لحاف مخفی شده است. در یک پژوهش علمی از مردان و زنان امریکایی در مورد وضعیت خواب مورد علاقه آن ها سوال شد.

در ادامه این یادداشت به نتایج این تحقیق خواهیم پرداخت و نحوه خوابیدن زوج ها را از زوایای مختلف بررسی خواهیم کرد.

نتایج پرسش درباره نحوه خوابیدن زوج ها و پوزیشن های محبوبشان

محبوب ترین وضعیت خوابیدن هم بین مردها و هم بین زن ها شکل خوابیدن به پهلو و پشت به یکدیگر در خلاف جهت هم با فاصله کمی بین زوجین بود. متخصصان خواب نحوه خوابیدن زوج ها به این شکل را به لحاظ کاهش درد کمر و قابلیت استفاده از فضای تنفس جداگانه دارای مزیت می دانند.

دومین و سومین محبوبترین وضعیت خوابیدن نیز بین زوج های امریکایی شامل خوابیدن به پهلو بودند که مانند پوزیشن اول از مزیت کاهش درد کمر برخوردار بود. شکل پوزیشن ها و رتبه بندی آن ها به لحاظ محبوبیت بین زوجین در تصاویر زیر آمده است.

نحوه خوابیدن زوج ها و پوزیشن های محبوبشان

جابجایی در حالت خوابیدن در طول شب

همانطور که احتمالا شما هم تجربه کرده اید، اغلب افراد در طول شب ثابت و بی حرکت نمی مانند. در واقع ، نتایج این تحقیق نشان می دهد که نحوه خوابیدن زوج ها در حدود 76.5 درصد از مدت خواب تغییر می کند.

افرادی که ابتدا پشت به هم و با فاصله کمی از هم می خوابند ، تنها در 37.5 درصد از موارد به همین شکل می مانند. در یک چهارم از وضعیت های مختلف خواب در طول شب به تدریج فاصله بین زوجین افزایش می یابد.  اما 13 درصد از افراد می گویند فاصله بینشان کاهش پیدا می کند.

حدود 16.3 درصد گفته اند که صبح در حالی بیدار می شوند که مرد به پشت خوابیده است و زن روی شکم مرد جا لمیده است. اما افرادی که در وضعیتی که به عشق بازی معروف است خوابیده اند کمتر از بقیه موقعیت خود را حفظ می کنند و اغلب پس از مدتی پشت به هم می خوابند.

عشق بازی

وضعیتی که به نام «عشق بازی» معروف است، نشان دهنده حالت حمایت گرانه مرد و تمایل جنسی بالا بین زوجین است 

نحوه خوابیدن زوج ها در طول زمان

آیا هر چه شعله های عشق فرو کش می کنند زوج ها وضعیت خواب ترجیحی خود را تغییر می دهند؟ مطالعات دانشگاه هاروارد نشان می دهند که هر قدر که رابطه ها سال خورده تر می شوند نحوه خوابیدن زوج ها تغییر یافته و آن ها ترجیح می دهند با فاصله بیشتری از هم بخوابند.

تنها خوابیدن

برخی از پاسخ دهندگان گفته اند، هیچکدام از پوزیشن ها به نظرشان مطبوع نیست. چنین شرایطی رایج تر از آن است که تصور می کنید. بر اساس اطلاعات بدست آمده از هر 4 زوج امریکایی یکی شب ها جدا از هم می خوایند. این افراد برای حفاظت از زمان استراحت ارزشمندشان جدا خوابیدن را ترجیح داده اند.

نحوه خوابیدن زوج ها بصورت جدا از هم اگرچه راه حلی سریع برای حل مشکلات خواب با زوج است ، اما مشکلاتی را برای روابط زناشویی ما به همراه خواهد داشت. از جمله سردی تدریجی در رابطه با همسر می تواند یکی از عوارض جدا خوابیدن باشد.

محرومیت از هم صحبتی های لذت بخش تخت خواب و حس حمایت آرامش بخشی که خوابیدن در کنار همسر به زوجین می دهد، و بسیاری مزایای دیگری که نحوه خوابیدن زوج ها در کنار هم برایشان ایجاد می کند به این ترتیب از دست می رود.

کمک به نحوه خوابیدن زوج ها در کنار یکدیگر

در آغاز رابطه افراد نمی دانند که کدام وضعیت برایشان مناسب تر است اما هر چه تجربه زوجین در کنار یکدیگر افزایش پیدا می کند نحوه خوابیدن زوج ها نیز تغییر یافته و به تدریج هر کدام فضای مناسب برای داشتن خوابی با کیفیت را پیدا می کند.

با این حال در صورت بی کیفیت بودن تشک ، هیچ بهبودی در نحوه خوابیدن زوج ها نخواهد توانست کیفیت خواب آن ها را بهبود بدهد.

راهنمای انتخاب تشک برای زوجین

معمولا قد و وزن ، شکل بدن ، و نحوه خوابیدن زوج ها با یکدیگر متفاوت است. به همین دلیل پیدا کردن تشکی که هر دو نفر را راضی کند ، کار چالش برانگیزی است. ما با پیشنهاد چند نکته سعی خواهیم کرد کار انتخاب بین گزینه های مختلف را برای شما آسان تر کنیم.

نکته اساسی در انتخاب تشک این است که از کمر و ستون فقرات شما حمایت لازم را به عمل بیاورد. حمایت مناسب برای هر فرد ممکن است در ساختار تشک متفاوتی فراهم شود. لازم است که زوجین با تست کردن تشک های مختلف گزینه ای را انتخاب کنند که برای هر دو پشتیبانی کافی فراهم کند.

بر اساس نتایج پژوهشی که پیشتر به آن اشاره کردیم ، نحوه خوابیدن زوج ها هر چه که باشد در طول شب تغییر می کند و هیچ کس تمام شب را بدون حرکت نمی ماند. همین جابجایی ها و چرخیدن ها یکی از اتفاقاتی است که خواب طرف دیگر را مختل می کند.

این که تشک زوجین فشار وارد شده بر اثر جابجایی را به سمت دیگر انتقال ندهد یکی از مهمترین نکاتی است که هنگام انتخاب تشک باید به آن توجه کنید. تشک های فنر منفصل (پاکتی) از این لحاظ گزینه مناسب تری محسوب می شوند و به نحوه خوابیدن زوج ها کنار هم کمک می کنند.

منبع:

https://www.mattressadvisor.com/sleep-relationship-satisfaction/

0/5 ( 0 بازدید )

این مقاله را به اشتراک بگذارید

(میزان رضایتمندی کاربران)
Call Now Button