آپنه خواب چیست و چه درمان هایی برای آن وجود دارد؟

۰
آپنه خواب

آپنه خواب انسدادی ، اختلال خوابی است که در آن تنفس فرد در طول خواب بطور مختصر اما مکررا قطع می شود. کلمه آپنه در نام این اختلال به توقف نفس کشیدنی اشاره دارد که حداقل 10 ثانیه طول می کشد. این اختلال زمانی رخ می دهد که برخلاف تلاش شخص برای نفس کشیدن ، عضلات انتهای گلو نمی توانند راه تنفس را باز نگه دارند.

آپنه خواب چیست و چه درمان هایی برای آن وجود دارد؟

آپنه خواب انسدادی خیلی بیشتر از آپنه مرکزی رخ می دهد. این اختلال یاعث می شود که فرد خواب غیر مداوم داشته و سطح اکسیژن در خون او کاهش پیدا می کند. وجود همزمان کمبود خواب و اکسیژن در خون باعث می شود که فرد دچار افزایش فشار خون، اختلالات قلبی، خلقی و مشکلات حافظه شود. به علاوه خطر رانندگی در حالت خواب آلودگی افزایش پیدا می کند.

چه کسی دچار آپنه خواب است؟

بیش از 18 میلیون فرد بالغ در امریکا دچار آپنه خواب هستند. در حال حاضر به دلیل گستردگی تکنیک های بررسی مورد استفاده ، برآورد دقیق شیوع آپنه انسدادی خواب دربین کودکان دشوار است. اما به نظر می رسد حداقل بین 2 تا 3 درصد شیوع داشته باشد و در کودکانی که بطور دائم خروپف می کنند بین 10 الی 20 درصد ابتلا به این عارضه قابل مشاهده است.

این اختلال تنفسی در بین گروه های مختلف سنی و در هر دو جنس (زن و مرد) دیده می شود.

چه چیزی باعث آپنه خواب می شود؟

عوامل متعددی وجود دارند که خطر ابتلا را افزایش می دهند که شامل:

تنگی مجاری تنفسی بالایی (یا زبان بزرگ ، لوزه ها و یا زبان کوچک) ، اضافه وزن بالا ، داشتن چانه محکم ، فک کوچک و یا یک اوربایت بزرگ (به تداخل دندان پائین با دندان بالایی گفته می شود) ، گردن بزرگ (بیش از 43 سانتیمتر در مردان و بیش از 40 سانتیمتر در زنان) ، مصرف الکل و دخانیات ، داشتن سن بیش از 40 ، و عوامل نژادی.

همچنین آپنه خواب در بین خانواده ها بطور ارثی منتقل می شود که نشان می دهد ریشه های ژنتیکی نیز دارد.

علائم آپنه خواب

خروپف مزمن شاخصی قوی برای آپنه خواب است و قابل ارزیابی توسط یک متخصص است. از آنجایی که افراد مبتلا به این اختلال دچار کمبود خواب هستند، از بی خوابی رنج می برند و همچنین از طیف گسترده ای از عوارض مختلف از قبیل مشکل تمرکز، افسردگی، کج خلقی،  اختلال در عملکرد جنسی، دشواری یادگیری و حافظه، خوابیدن سر کار و در حین رانندگی در رنج هستند.

اما اگر آپنه خواب درمان نشود می تواند به مشکلات جدی تری منجر شود. خواب آلودگی شدید در طول روز ، فشار خون بالا، حمله قلبی ، نارسایی احتقانی قلب ، آریتمی قلبی ، سکته مغزی و یا افسردگی می تواند در طول زمان فرد را تهدید کند.

درمان آپنه خواب

در صورتی که مشکوک به آپنه خواب هستید اولین کاری که باید انجام دهید مراجعه به پزشک است. اطلاعات مربوط به وضعیت خواب خود ، سطوح خستگی در طول روز و هرگونه نشانه دیگری را ثبت کرده و هنگام مراجعه به پزشک با خودتان داشته باشید.

از شریک خوابتان بپرسید که آیا شاهد خروپف سنگین ، نفس نفس زدن یا توقف تنفس در طول خواب از شما بوده است. همچنین لیست همه داروهایی را که در حال حاضر مصرف می کنید یا اخیرا مصرف می کرده اید همراه خود داشته باشید.

یکی از رایج ترین روش های درمان آپنه خواب روش مطالعه خواب است ، که برای انجام آن لازم است شبی را در مرکز خواب سپری کنید. مطالعه خواب عملکردهای مختلف شما در طول خواب را می سنجد. این عملکردها شامل وضعیت خواب ، حرکات چشم ، تحرکات عضلات ، ضربان قلب ، تلاش تنفسی ، جریان هوا و سطوح اکسیژن خون می باشد.

دستگاه فشار جریان هوای مثبت

این تست هم برای تشخیص آپنه خواب و هم برای تعیین شدت آن به کار می رود. بعضی وقت ها درمان از همان شب اول در مرکز مطالعه خواب شروع می شود. بهترین درمان برای این اختلال استفاده از دستگاه فشار جریان هوای مثبت (CPAP) است. این دستگاه ماسکی است که روی بینی و دهان قرار می گیرد و به نرمی هوا را داخل مجاری تنفسی پمپ می کند.

روش های دیگر درمان آپنه خواب شامل : عملیات های دندانپزشکی که محل فک پائین و زبان را تغییر می دهد ، جراحی بالای مجاری تنفسی برای حذف بافت های مسدود کننده ، درمان با استفاده از شبیه ساز عصب هیپوگلوسال که حرکات زبان را کنترل می کند.

و تغییر در سبک زندگی که شامل موارد زیر می شود:

کاهش وزن: در صورتی که اضافه وزن دارید ، این مهمترین عملی است که برای درمان آپنه خواب می توانید انجام دهید.

اجتناب از مصرف الکل: الکل باعث بیدار شدن های متعدد در طول شب می شود و عضلات بالای مجاری تنفسی را که باید فعال بمانند، آرام می کند.

متوقف کردن استعمال دخانیات: سیگار کشیدن باعث تشدید ورم بالای مجاری تنفسی می شود، که آپنه خواب را بدتر می کند.

اصلاح وضعیت خواب: برخی افراد مبتلا به آپنه خواب هنگامی که به جای خوابیدن به پشت به طرفین می خوابند کمتر دچار انسداد مجاری تنفسی می شوند.

استفاده از کالای خواب مناسب: استفاده از بالشی که سر را در وضعیت مناسبی قرار داده و مجاری تنفسی را باز نگه دارد و یا کمک گرفتن از تکنولوژی های تشک جدیدی که با بهره گیری از مواد طبیعی در پارچه خود به باز شدن مسیر تنفس افراد کمک می کنند. استفاده از کالای خواب نامناسب می تواند موجب تشدید آپنه خواب انسدادی در افراد شود.

منبع:

https://www.sleepfoundation.org/articles/sleep-apnea

بازدیدها 2 زمان ها, 2 بازدیدهای امروز

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.