خانه / سلامت / بهترین مسکن ضد درد، خواب خوب است نه داروهای شیمیایی

بهترین مسکن ضد درد، خواب خوب است نه داروهای شیمیایی

بهترین مسکن برای کاهش درد طبق پژوهش های جدید خوابیدن است. تحقیقات جدید منتشر شده در ژورنال نوروساینس ، نشان می دهد که کم خوابی با بی حس کردن پاسخگوهای ضد درد طبیعی مغز، باعث افزایش حساسیت نسبت به درد می شود.

بهترین مسکن ضد درد، خواب خوب است نه داروهای شیمیایی

از هر سه فرد بالغ در ایالات متحده امریکا یک نفر یا به عبارتی 35 درصد از جمعیت بالغ امریکا به اندازه کافی نمی خوابند. اثرات کم خوابی در مغز پر شمار است، و از القاء وضعیت ناخوشایندی از اختلالات شناختی تا جلوگیری از توانایی ما برای یادگیری و شکل دادن خاطرات جدید را شامل می شود.

اما یکی دیگر از عوارض کم خوابی که این تحقیق جدید مشخص کرده است افزایش حساسیت نسبت به درد است. نداشتن خوابی خوب و با کیفیت، مکانیزم طبیعی مغز برای رهایی از درد را تضعیف می کند. این کشف جدید ارتباط بالقوه بین کم خوابی و بحران های سلامت عمومی، درد مزمن و افزایش گرایش به مواد مخدر را بیش از قبل در کانون توجه قرار می دهد و نشان می دهد که بهترین مسکن ضد درد، خواب است.

بر اساس برآورد های جدید در ایالات متحده امریکا بیش از 20 درصد از جمعیت، یعنی در حدود 50 میلیون فرد بالغ با درد مزمن زندگی می کنند. بعلاوه طبق گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، بطور میانگین در امریکا 130 نفر در روز بر اثر مصرف بیش از اندازه مواد مخدر جان خود را از دست می دهند.

پژوهش ذکر شده را متیو واکر ، استاد علوم عصبی و روانشناسی در دانشگاه برکلی کالیفرنیا به همراه دانشجوی دکتری، آدام کراووز انجام داده اند. این تحقیق اثر کمبود خواب را مورد بررسی قرار داده و ما در این یادداشت از نتایج این بررسی چنین استنتاج کرده ایم که بهترین مسکن طبیعی برای کاهش درد، داشتن یک خواب با کیفیت است.

چگونه کم خوابی، حساسیت به درد را افزایش می دهد ؟

افراد کم خواب حتی با بهترین مسکن ها نیز نمی توانند شرایط طبیعی خود را بدست بیاورند، چرا که اغلب مسکن ها در فرد حالت گیجی و خواب آلودگی ایجاد خواهند کرد. اما تحقیق یاد شده نشان می دهد که خواب کافی حساسیت فرد به درد را کاهش می دهد.

واکر و کراووز با اعمال حرارت به پاهای 24 جوان سالم که داوطلب شرکت در آزمایش شده بودند، درد را القا کردند. در حین انجام این کار دانشمندان مغز داوطلبین را اسکن کردند و چرخه هایی را که درد را پردازش می کنند مورد مطالعه قرار دادند.

در آغاز مطالعه داوطلبین هیچگونه کم خوابی یا اختلالات مربوط به خواب و درد ناشی از بیماری نداشتند. دانشمندان شروع به ثبت آستانه درد هر کدام از داوطلبینی که شب قبل خوابی کامل و خوب داشتند با گرفتن اسکن ام آر آی در حال القاء درد از طریق ایجاد حرارت در پاها کردند.

پس از اندازه گیری و ثبت آستانه درد هر داوطلب، دانشمندان همین فرایند را پس از گذراندن یک شب بی خوابی دوباره تکرار کردند. مشاهده شد که گروه داوطلبین در درجه های پائین تری از گرما احساس درد می کردند. این نشان می دهد که حساسیت آن ها نسبت به درد در شرایط محرومیت از خواب افزایش یافته است. شاید بتوان نتیجه گرفت که با داشتن خواب کافی حساسیت فرد نسبت به درد را بتوان کاهش داد و همین بهترین مسکن برای فرد باشد.

کراووز می گوید: در این آزمایش زخم همان است اما واکنش افراد و میزان دردی که حس می کنند در حالت کم خوابی و داشتن خواب کافی کاملا متفاوت است. در واقع خواب کافی فرد را در برابر بسیاری از درد ها واکسینه می کند. شاید این بهترین مسکن برای درد های مزمن باشد.

بهترین مسکن طبیعی

خواب بهترین مسکن طبیعی است

محققان دریافتند که قشر انسدادی مغز انسان، بخشی که با احساس درد در ارتباط است، زمانی که داوطلبین خواب کافی نداشتند بیش از اندازه فعال بود. این موضوع فرضیاتی را  که می گفتند: کم خوابی با چرخه های عصبی پردازش درد در ارتباط است و خواب خوب می تواند بهترین مسکن برای کاهش درد باشد را تائید می کند.

به علاوه، کشف حیرت انگیز دیگری که در این تحقیق صورت گرفت این بود که در افرادی که دچار کم خوابی هستند میزان ترشح ترانسپورترهای دوپامین که باعث ایجاد نشاط در مغز شده و درد را کاهش می دهند، به شدت کاهش می یابد. بهترین مسکن که این هورمون ها را به حالت طبیعی باز می گرداند همان خواب است.

محققان برای تکرار نتایج آزمایش خود، آن را بر بیش از 230 کاربر بالغ وبسایت آمازون تست کردند. مشارکت کننده ها الگو های خواب و حساسیتشان نسبت به درد را گزارش کردند. نتایج بدست آمده نشان می داد که تغییرات کوچکی در خواب مشارکت کننده ها بر میزان حساسیت آن ها در برابر درد اثر داشت.

واکر توضیح می دهد که طبق یافته های این تحقیق می توان گفت خواب خوب و کافی می تواند بهترین مسکن طبیعی برای کاهش درد باشد.

منبع :

https://www.medicalnewstoday.com/articles/324316.php

5/5 ( 2 بازدید )

این مقاله را به اشتراک بگذارید

(میزان رضایتمندی کاربران)
Call Now Button