خواب با سوتین چه تأثیری بر سرطان سینه دارد

۰
خواب با سوتین

خواب با سوتین چه تأثیری بر سرطان سینه دارد

خواب با سوتین در افسانه هایی که زنان مسن به آن اعتقاد داشتند باعث آویزان شدن سینه ها می شد. بر عکس مرلین مونرو عادت داشت برای جلوگیری از افتادگی سینه هایش هر شب با سینه بند بخوابد.

طبق بررسی تیم تولید محتوای داتیس ، در سایت های مختلف فارسی زبان ، مطالب متناقضی در مورد فایده ها و خطرات ناشی از خواب با سوتین منتشر شده است. در برخی از آن ها خوابیدن با سوتین به عنوان یکی ازعلل ایجاد سرطان سینه عنوان شده است و در سایت های دیگری با استناد به پژوهش های دیگر ، این موضوع تکذیب شده است.

کارشناسان داتیس با بررسی سایت های معتبر انگلیسی زبان در این یادداشت به سوالات بانوان محترم در ارتباط با این موضوع پاسخ خواهند داد.

تأثیر خوابیدن با سوتین برروی اندازه و شکل سینه 

کدام پاسخ صحیح است؟ مجله آنلاین کوزموپولیتن این موضوع را از دکتر ست رانکین بنیانگذار کلینیک پزشکان لندن، پرسیده است. وی درپاسخ می گوید: «افتادگی سینه همراه با بالا رفتن سن ، واقعیتی غیرقابل اجتناب در زندگی زنان می باشد». دکتر رانکین در ادامه می افزاید : «این پدیده به این علت اتفاق می افتد که بافت همبند که سینه ها را در محل خود نگه می دارد، خاصیت ارتجاعی خود را به مرور زمان از دست می دهد».

دکتر رانکین تاکید می کند که عواملی وجود دارند که به تشدید افتادگی سینه در زنان کمک می کنند. از جمله این عوامل بارداری، شیردادن، افزایش یا کاهش شدید وزن، مصرف دخانیات ، عوامل ژنتیک و فعالیت خیلی شدید را می توان عنوان کرد. به همین دلیل است که ارزیابی تاثیر خواب با سوتین با وجود این تعداد از عوامل موثر دیگری که اثر مهمتری دارند، بسیار دشوار است.

دکتر رانکین می گوید بر اساس منطق جاذبه درازکشیدن برای مدت طولانی بدون در نظر گرفتن اینکه سینه بند پوشیده شده است یا خیر می تواند از افتادگی سینه ها در طولانی مدت جلوگیری کند. اما برای اثر بخشی این موضوع لازم است که بیش از حد میانگین خواب طبیعی افراد که حدود 7 الی 8 ساعت در روز است ، دراز بکشید. و البته چه کسی می خواهد یا می تواند 20 ساعت در روز دراز بکشد؟

با توجه به گفته های دکتر رانکین می توان نتیجه گرفت که خواب با سوتین اثر قابل توجهی بر افتادگی سینه ندارد.

به علاوه اگر سوتین شما به دلیل تنگی زیاد بر روی پوست شما فشار بیاورد، پوشیدن و خواب با سوتین تنگ برای مدت طولانی مثلا پوشیدن 24 ساعت در روز به مدت یک هفته به پوست اجازه بازیابی و بهبود مجدد نمی دهد و منجر به تورفتگی طولانی مدت در بافت ها می شود.

خواب با سوتین

دکتر رانکین می گوید خواب با سوتین تنگ می تواند در کنار خود سینه ها، بر آناتومی بدن پیرامون قفسه سینه از عضلات و مفاصل گرفته تا غدد لنفاوی و سلول های عصبی اثر گذار باشد. خواب با سوتین تنگ ممکن است جریان لنف را به بسیاری از گره های مهم لنفاوی اطراف سینه و زیر بغل محدود کرده، و مانع از سم زدایی مواد زائد سمی از بدن شود.

آیا خواب با سوتین احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد؟

مطالب زیادی در صفحات مجازی در مورد تاثر خواب با سوتین بر ابتلا به سرطان سینه منتشر شده است. اما هیچ پژوهش علمی دقیقی وجود ندارد که این موضوع را تائید کند که پوشیدن بیست و چهار ساعته سوتین می تواند فرد را در معرض سرطان سینه قرار دهد.

دکتر هالی پترسون، رئیس بخش خدمات پزشکی مربوط به سینه کلینیک کلیولند، به مجله سلامت زنان می گوید: «هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد پوشیدن هر نوع از سینه بند ، حتی نوع تنگ آن می تواند برای زنان خطر ساز باشد».

تحقیقاتی که در سال 2014 در مرکز مطالعات سرطان فرد هاچینسون تگزاس صورت پذیرفت، نشان داد که هیچ گونه رابطه معنا داری بین پوشیدن سوتین و ابتلا به سرطان وجود ندارد.

دکتر پترسون در ادامه صحبت های خود اضافه می کند که خواب با سوتین نیز نمی تواند فایده ای برای حفظ شکل و ظاهر سینه زنان داشته باشد. او تاکید می کند پوشیدن سینه بند نمی تواند جلوی افتادگی پستان را بگیرد.

با توجه به مطالبی که ذکر شد خواب با سوتین اثر مهمی بر سلامتی افراد ندارد. اگر شما بدون سینه بند احساس بهتری دارید پس اجازه دهید سینه هایتان آزاد باشند. اما در صورتیکه بدلیل داشتن سینه های بزرگ ترجیح می دهید که از سینه بند استفاده نمائید توصیه کارشناسان داتیس به شما استفاده از سینه بند های مخصوص خواب است که نرم تر بوده و روی پوست شما فرورفتگی ایجاد نمی کنند ، در هر حال برای خوابیدن راحت تر و احساس فشار کمتر به سینه ها چه با سوتین و چه بدون سوتین میتوانید از انواع تشک های داتیس که دارای پدهای ژله ای مخصوص هستند و بدن برروی آنها هیچ گونه فشاری را احساس نمیکند استفاده نمایید.

بازدیدها 4 زمان ها, 4 بازدیدهای امروز

سلامت, مجله خواب داتیس

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.