چرخه خواب چیست و چگونه بر زندگی ما تاثیر می گذارد؟

0
چرخه خواب

چرخه خواب چیست و چگونه بر زندگی ما تاثیر می گذارد؟

چرخه خواب به نوسان مغز و بدن انسان بین فازهای مختلف خواب می گویند. قبل از 1950 دانشمندان تصور می کردند، زمانیکه مردم به خواب فرو می روند، مغز و بدن آن ها خاموش می شود. آن ها تصور می کردند این خاموشی برای افراد امکان بازیابی نیروی از دست رفته در زمان بیداری را فراهم می کند. اما از آن زمان دانشمندان یاد گرفتند که خواب ، دوره خیلی پیچیده ای است.

زمانی که شما به خواب می روید، مغز شما الگوهای مختلفی از فعالیت را پیگیری می کند. این الگوها که چرخه خواب خوانده می شوند، قابل پیش بینی بوده و شامل فاز REM یا دوره حرکت سریع چشم و فاز خواب Non-REM یا NREM می شود. در ادامه در مورد فازهای خواب توضیحات بیشتری خواهیم داد.

مراحل چرخه خواب

مرحله اول چرخه خواب : در چند دقیقه (حتی بعضی وقت ها در چند ثانیه!) بعد از به خواب رفتن ؛ مغز شما شروع به تولید امواج آلفا و تتا می کند و حرکت چشم های شما رو به کندی می گذارد. این مقدمه بسیار مختصر است و تا 7 دقیقه بعد وارد مرحله دیگری می شوید. حالا شما در مرحله خواب سبک هستید. خواب سبک یعنی به آسانی و با اشاره ای می توانید از خواب بیدار شوید. این مرحله از خواب را مردم ، چرت زدن می نامند.

مرحله دوم چرخه خواب : در طول این مرحله که همچنان خواب شما سبک است، افزایشی ناگهانی در تولید امواج مغزی اتفاق می افتد که دوکهای خواب نامیده می شوند. سپس امواج مغز آرام می شوند. اگر شما قصد چرت زدن دارید بهتر است بعد از این مرحله از خواب بیدار شوید.

مرحله سوم و چهارم : این مرحله از چرخه خواب ، آغاز خوابی عمیق است و مغز شروع به تولید امواج کندتر دلتا می کند. در این مرحله بدن شما هیچ گونه حرکت چشم یا عضله ندارد. در این مرحله برای شما کمی سخت خواهد بود که از خواب بیدار شوید، چراکه بدن شما نسبت به محرک های بیرونی واکنش کمتری نشان می دهد. مغز امواج دلتای بیشتری تولید می کند و شما به خواب عمیق تری فرو می روید که قوای شما را بهتر تجدید می کند. در این مرحله که بیدار شدن از آن خیلی سخت است بدن عضلات و بافت ها را ترمیم می کند، رشد و توسعه را هماهنگ می کند ، سیستم ایمنی را فعال می کند و انرژی کافی برای روز بعد را فراهم می کند.

خواب فعال یا متناقض : افراد عموما پس از 90 دقیقه از به خواب رفتن وارد خواب REM می شوند و هر مرحله از REM می تواند یک ساعت طول بکشد. یک فرد بالغ بطور متوسط 5 یا 6 بار چرخه REM را در طول شب تجربه می کند. در طول این آخرین مرحله از چرخه خواب، مغز شما بسیار فعال می شود. بیشتر خواب دیدن ها در این مرحله اتفاق می افتد و چشم های شما به جهات مختلف مدام در حال حرکت است. ضربان قلب و فشار خون افزایش پیدا می کند، و سرعت نفس کشیدن افزایش پیدا می کند. خواب REM نقش مهمی در قابلیت یادگیری و عملکرد حافظه دارد. اطلاعات جمع آوری شده در طول روز در این مرحله از چرخه خواب ، پردازش شده و در حافظه بلند مدت ذخیره می شود.

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که مدت مراحل مختلف چرخه خواب در سنین مختلف ، متفاوت است. بیشترین مدت خواب NREM ، اوایل شب و در مراحل ابتدایی خواب اتفاق می افتد و  طول مدت REM هر قدر که خواب بیشتر طول بکشد طولانی تر می شود. به همین دلیل است که بسیار اتفاق می افتد که شما در حال دیدن خواب و رویا از خواب بیدار شوید در این صورت ممکن است که بخشی و یا کل خواب خود را فراموش کنید در این مورد نیز راهکارهایی برای یادآوری رویاهای فراموش شده وجود دارد.

خواب بعد از ظهر

چرت نیمروزی برای افراد مختلف معمولا حدود 30 الی 60 دقیقه طول می کشد. در صورتی که فرد زمان بیشتری بخوابد خطر این وجود دارد که چرخه خواب وی وارد مرحله خواب عمیق شود و در نتیجه مدت طولانی بخوابد. خواب نیمروزی طولانی باعث می شود انباشت خواب در بدن از بین برود و افراد بتوانند هنگام شب تا دیروقت بیدار بمانند. به این ترتیب مدت خواب شبانه این افراد کاهش پیدا می کند.

کارشناسان خواب نیمروزی را برای افرادی که شب را خوب نخوابیده اند مفید می دانند اما به افرادی که دچار بی خوابی در هنگام شب هستند هشدار می دهند که خواب نیمروزی می تواند مشکلات خواب آن ها را بدتر کند. کارشناسان برای کامل شدن چرخه خواب شبانه اهمیت بسیاری قائل هستند.

چرخه خواب

شب است و بدن بیدار

کامل شدن چرخه خواب شبانه اهمیت بسیاری در حفظ سلامتی ما دارد. از ساعت ۲۱ الی ۲۳ آنتی اکسیدان ها شروع به از بین بردن مواد سمی و غیر ضروری بدن می کنند به همین دلیل است که پزشکان تاکید دارند در این ساعات بدن در حالت آرامش قرار بگیرد تا تاثیر منفی بر سلامت بدن نگذارد. از ساعت ۲۳ تا ۱ بامداد هم باید در یک خواب عمیق باشید زیرا کبد شما مشغول ادامه عملیات از بین بردن مواد سمی بدن است. ساعت ۱ تا ۳ بامداد اگر در حالت خواب عمیق باشید عملیات سم زدایی در کیسه صفرا با کیفیت بهتری صورت می پذیرد حتما دیده اید که بعضی از افراد در حین خواب دچار سرفه های شدید یا عطسه می شوند. از ساعت ۳ تا ۵ بامداد نوبت به پاکسازی و سم زدایی ریه است. از نیمه های شب تا ساعت ۴ صبح عملیات خون رسانی به مغز استخوان صورت می گیرد که با وجود این، دفع سموم مهمترین کاربدن طی ساعات خواب شبانه به حساب می آید.

فواید سحرخیزی

با کامل شدن چرخه خواب در هنگام شب می توانید صبح نیز زودتر از خواب بیدار شوید و صبحانه خود را در زمانی مناسب میل نمائید. ساعت۷:۳۰ بهترین ساعت صبحانه برای افرادی است که می خواهند اندامی مناسب داشته باشند.

بنابراین برای تکمیل فرآیند چرخه خواب باید نکات مهمی را در نظر بگیریم تا بدن ما در سلامت کامل به سر ببرد. همچنین برای بهبود این چرخه نیازمند بستر خوابی مناسب می باشیم که با استفاده از تشک های طبی داتیس می توان فضایی مناسب برای این چرخه فراهم نمود.

منبع :

https://sleep.org/articles/what-happens-during-sleep/

چرخه خواب چیست و چگونه بر زندگی ما تاثیر می گذارد؟
4 (80%) 2 امتیاز

بازدیدها 28 زمان ها, 1 بازدید امروز

خواب, مجله خواب داتیس

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.