آیا ریزش مو می تواند به علت کمبود خواب شدید باشد؟

0
ریزش مو

ریزش مو در مردان معمولا به دلیل طاسی الگوی مردانه است و معمولا از 21 سالگی شروع می شود اما در زنان علت اصلی ریزش موی شدید مشخص نیست. استرس و کم خوابی می توانند علت هایی باشند که در هر دو جنس موجب ریختن موی سر شوند. خوشبختانه در اغلب مواقع می توان مشکلات خواب افراد را رفع کرد.

آیا ریزش مو می تواند به علت کمبود خواب شدید باشد؟

نداشتن خواب کافی یا محرومیت طولانی مدت از خواب می تواند به مشکلات زیادی در سلامتی جسمانی شما منجر شود. افزایش سطح استرس ناشی از کمبود خواب و کاهش ظرفیت عملکردهای سلولی می تواند منجر به ریزش مو و یا نازک شدن تار مو شود. البته دلایل زیادی وجود دارد که یک فرد خواب مناسبی نداشته باشد که  بسیاری از آن ها می توانند رفع شوند.

رشد مو می تواند تحت تاثیر عوامل دیگر مانند تروما، استرس و اضطراب، سابقه خانوادگی، تغییرات هورمونی و استفاده از داروهای خاص نیز قرار بگیرد. بطور مثال در مردان ریزش مو اغلب از الگوهای موروثی و خانوادگی پیروی می کند.

در صورتی که شما از کمبود خواب در رنج هستید باید علت های آن را شناسایی و تا جای ممکن رفع کنید یا قدم هایی در جهت بهبود آن بردارید. بعضی وقت ها ممکن است این موضوع مستلزم مشاوره گرفتن از پزشکتان باشد. گاها نیز تنها با ایجاد تغییراتی در محیط خواب مثلا با تعویض تشک یا حتی تنظیم حرارت یا نور اتاق خواب مشکل شما حل می شود.

تاثیر کمبود خواب بر بدن

بر اساس یافته های موسسه ملی قلب، شش و خون، خواب نقش مهمی در داشتن سلامتی مناسب و خوب بودن کلی بدن بازی می کند. در طول چرخه های خواب ، بدن می تواند عملکردهای مهم مغز و همینطور نگهداری از بدن و سلامتی فیزیکی را پشتیبانی و حمایت کند. همچنین خواب می تواند برای سلامتی هیجانات مغزی و عملکرد روزانه و ایمنی بدن اهمیت داشته باشد.

عموما تحقیقات نشان می دهند که کم خوابی عوارض بسیاری بر سلامتی بدن دارد و حتی می تواند به معضلاتی نا مرتبط نیز منجر شود. از جمله ریزش مو که بطور مستقیم و غیر مستقیم با خواب ارتباط پیدا می کند و تغییرات هورمونی ناشی از کم خوابی می تواند آغاز کننده آن باشد.

ریزش مو با خواب ارتباط پیدا می کند

چگونه کمبود خواب موجب ریزش مو می شود؟

خواب ناکافی می تواند معضلات بسیاری را در بدن ایجاد کند. از جمله این معضلات ریزش مو و نازک شدن مو می باشد که بطور مستقیم و غیر مستقیم به دلیل کم خوابی می تواند اتفاق افتد. کم خوابی می تواند موجب افزایش استرس شود که آن نیز موجب ریختن موی سر در افرادی می شود که خواب خوبی ندارند.

با افزایش تنش پوستی، پاسخ احتمالی پوست طاسی الگوی مردانه خواهد بود. در صورتی که استرس و تنش با هم در بدن وجود داشته باشند اثر مستقیمی بر آن می گذارند. همچنین بدن در طول خواب وارد چرخه های خواب متعددی می شود که فعالیت های سلول های بنیادی که سلول های اپیتلیال را برای رشد مو تولید می کنند را تشویق و ترویج می کند.

خواب، استرس و ریزش مو

پژوهش منتشر شده در مجله امریکایی پاتولوژی در مورد رابطه بین استرس و فرایند رشد مو بحث می کند. استرس طولانی مدت می تواند اثر منفی بر پوست داشته باشد و عملکرد مناسب آن را مختل کند که آن هم بطور مستقیم بر فولیکول های مو اثر می گذارد. این مطالعه همچنین نشان می دهد که آزاد سازی هورمون ها، انتقال دهنده های عصبی و سیتوکین ها در پاسخ به استرس می تواند به طور قابل توجهی بر رشد یا ریزش مو اثر داشته باشد.

خواب، استرس و ریزش مو

پژوهش منتشر شده در مجله امریکایی پاتولوژی در مورد رابطه بین استرس و فرایند رشد مو بحث می کند. استرس طولانی مدت می تواند اثر منفی بر پوست داشته باشد و عملکرد مناسب آن را مختل کند که آن هم بطور مستقیم بر فولیکول های مو اثر می گذارد. این مطالعه همچنین نشان می دهد که آزاد سازی هورمون ها، انتقال دهنده های عصبی و سیتوکین ها در پاسخ به استرس می تواند به طور قابل توجهی بر رشد یا ریزش مو اثر داشته باشد.

همچنین شواهدی وجود دارند که نشان می دهند فولیکول های مو و چرخه رشد مو بطور قابل توجهی تحت تاثیر استرس قرار دارند که منجر به رشد ناسالم مو و ریزش مو می شود. مقاله ای منتشر شده از طرف بنیاد ملی سلامتی نشان می دهد که خواب در رشد مو نقشی اساسی دارد و فعالیت سلول های بنیادی بالغ برای افزایش سرعت چرخه رشد مو بر ساعت داخلی شبانه روزی بدن متکی است.

همچنین این مقاله نشان می دهد که اختلالات وارد شده در چرخه خواب یک ارگانیزم اثر مهمی بر عملکردهای بیولوژیک یا زیست شناختی دارد که در فولیکول مو جایگاه مهمی دارند. ناتوانی بدن در عملکرد طبیعی به علت عدم خواب باعث کاهش سلامت جسمانی و روانی می شود.

بهترین راه ها برای بهتر شدن خواب

همانطور که در یادداشت های قبلی نیز ذکر شد رعایت بهداشت خواب و عادت های زندگی سالم می تواند به شما در بهبود کمیت و کیفیت خوابتان کمک کند. از جمله کارهایی که می توانید انجام دهید تا خواب بهتری داشته باشید  از خطر ریزش مو نیز جان سالم بدر ببرید در ادامه یادداشت آمده است :

  • مقدار ورزش روزانه خود را افزایش دهید
  • در محل کارتان از یک میز ایستاده استفاده کنید
  • سی دقیقه قبل از رفتن به تخت خوابتان ، حدود 5 دقیقه نفس عمیق بکشید
  • مونیتورهای تلویزیون و لب تاپ و تبلت یا گوشی خود را خاموش کنید.
  • به محض این که از خواب بیدار شدید از جایتان بلند شوید

فراموش نکنید که خواب خوب جلوی ریزش مو را خواهد گرفت همانطور که نخوابیدن شما را مریض می کند.

منبع:

https://sleepjunkies.com/sleep-hair-loss/

امتیاز دهی

2 بازدیدهای امروز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.