داشتن پوست خوب چگونه می تواند با ارتقای کیفیت خواب محقق شود؟

۰
داشتن پوست خوب

داشتن پوست خوب با رعایت این چند گام ساده قبل از خواب می تواند محقق شود. متن زیر را در مجله خواب داتیس مطالعه نمائید و با رعایت نکاتی که در آن آمده است ، از جادویی که به «خواب زیبایی» معروف است لذت ببرید.

داشتن پوست خوب چگونه می تواند با ارتقای کیفیت خواب محقق شود؟

دلیلی دارد که انگلیسی زبان ها به خواب کوتاهی که به اندازه 40 بار پلک زدن طول می کشد می گویند «خواب زیبایی». این موضوع به آن بر می گردد که افراد برای این که با پوست به ظاهر سالمی از خواب بیدار شوند باید خواب کافی داشته باشند. بر اساس آنچه که متخصصین پوست می گویند ، نداشتن خواب مناسب علت و ریشه بسیاری از مشکلات پوستی است.

جودی هلمن ، متخصص پوست ، می گوید « خواب برای عملکرد همه سیستم های بدن اهمیت دارد. تا آنجایی که به پوست مربوط می شود ، کمبود خواب باعث افزایش میزان ترشح هورمون کورتیزول می شود که به نوبه خود باعث التهابات پوستی می گردد ، یعنی باعث شعله ور شدن جوش های پوستی ، پسوریازیس و حتی اگزما می شود.»

بنیاد ملی خواب امریکا به اغلب افراد بزرگسال توصیه می کند که برای داشتن پوست خوب ، حدود نه ساعت در یک شبانه روز بخوابند. خوابیدن کمتر از این مقدار می تواند موجب ایجاد چین و چروک ، افتادگی پوست و ایجاد حلقه های سیاه زیر چشم ها شود. اما چرا ؟

چرا خواب کافی برای داشتن پوست خوب ضروری است؟

در طول خواب بدن شما مایعاتی را به ارگان های و بافت هایی که نیاز به ترمیم و آبرسانی دارند می رساند و مایعات اضافی را از مناطق دیگر خارج می کند. این فرایند برای داشتن پوست خوب ضروری است. کوتاه شدن این فرآیند باعث می شود که زیر چشم افراد باد کند و حلقه هایی زیر چشم هایشان ایجاد شود.

همچنین کمبود خواب باعث افزایش سطح التهابات و هورمون های استرس می شود که می تواند تعادل سیستم ایمنی بدن شما را به هم بزند و مشکلات پوستی از قبیل جوش ، پسوریازیس و اگزما را افزایش دهد.

به علاوه ، توسعه یک برنامه مراقبت از پوست شبانه می تواند بر سلامتی ظاهری پوست شما هنگام صبح اثر گذار باشد. پس برای داشتن پوست خوب نکات مربوط به مراقبت از پوست هنگام خواب را که در ادامه آورده ایم مطالعه نمائید.

برای داشتن پوست خوب

همیشه قبل از خواب صورت خود را بشوئید

احساس خستگی نمی تواند بهانه ای برای رعایت نکردن عادات ابتدایی مراقبت از سلامتی پوست ، از جمله پاک کردن پوست قبل از خواب باشد. زنان باید همه آرایش خود را قبل از خواب پاک کنند ، چرا که پوشیده شدن پرزهای پوست با مواد آرایشی مانع تنفس سلول های پوستی در طول شب می شود.

برای داشتن پوست خوب ، شب ها دو دقیقه وقت گذاشته و با آب گرم و یک شوینده ملایم صورت خود را بشوئید ، و سپس با یک حوله نرم خشک کنید.

استفاده از مرطوب کننده

محصولاتی که باید در طول شب استفاده شوند ، بسته به این که پوست شخص خشک ، چرب یا حساس باشد تفاوت می کنند. یک متخصص پوست می تواند تشخیص دهد که پوست مراجعه کننده از چه نوعی است. رابین ایوانز می گوید برای داشتن پوست خوب و سالم معمولا استفاده از یک مرطوب کننده بعد از شستن صورت با مواد شوینده لازم است.

این متخصص پوست اضافه می کند : «برای بیشتر افراد بعد از شست و شوی پویت ، یک لوسیون مرطوب کننده باید قبل از خواب استفاده شود. به دنبال مرطوب کننده ای باشید که خاصیت آبرسانی و نرم کنندگی داشته ولی خیلی سنگین نباشد.» برای افرادی که مشکل جوش دارند باید از محصولات مخصوص پوست های حساس استفاده شود.

محصولات مخصوص پوست های حساس بدون مواد افزودنی جوش زا (comedogenic) که در برخی از مرطوب کننده ها یافت می شوند ساخته شده اند. این مواد همچنین می توانند پوست را تحریک کنند ، در نتیجه برای افرادی که حساسیت های پوستی دارند نیز توصیه می شود برای داشتن پوست خوب از محصولات غیر کومدون زا استفاده کنند.

دنبال آنتی اکسیدان ها باشید

افرادی که با وجود داشتن خواب کافی در طول شب و شستن پوست و استفاده از مرطوب کننده قبل از خواب ، همچنان صبح ها با پوستی خسته بیدار می شوند ، برای داشتن پوست خوب باید از آنتی اکسیدان ها استفاده کنند. بطور مثال ویتامین ث و چای سبز حاوی مواد آنتی اکسیدان هستند.

از محصولات ضد پیری استفاده کنید

هیچ محصولی چین و چروک ها را کاملا از بین نمی برد ، اما استفاده از محصولات ضد پیری می تواند چین و چروک ها را ملایم تر کرده و سرعت افزایش آن ها را کاهش دهد. برای داشتن پوست خوب باید از پیشرفت های پزشکی و تکنولوژی های دیگر استفاده کرد.

امروزه در کالاهای خواب نیز از مزایای محصولات ضد پیری استفاده می شود. بطوری که پارچه برخی تشک ها حاوی موادی هستند که خواص ضد پیری داشته و در طول خواب پوست فرد را تحت تاثیر قرار می دهند.

نکته: اگر برای داشتن پوست خوب از مرطوب کننده ها و یا محصولات ضد پیری استفاده می کنید بین اعمال آن ها بر پوست و خوابیدن فاصله ای حداقل 15 دقیقه ای قرار دهید و بلافاصله به تخت خوابتان نروید. این کار فرصت می دهد تا این مواد جذب پوست شوند و بر روی ملافه ها و بالش شما مالیده نشوند.

منبع:

https://www.sleep.org/articles/how-sleep-improves-your-skin/

بازدیدها 2 زمان ها, 2 بازدیدهای امروز

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.