فلج خواب چیست و روش های مقابله موثر با آن کدام است؟

۰
فلج خواب

فلج خواب حالتی است که شما بطور موقتی بین خواب و بیداری معلق مانده اید و نمی توانید حرکت کنید یا حرف بزنید. اگر چه این حالت خیلی ترسناک است اما تهدیدی برای سلامتی شما محسوب نمی شود.

فلج خواب چیست و روش های مقابله موثر با آن کدام است؟

برای بررسی عمیق تر این پدیده که حدود 8 درصد از جمعیت جهان را با خود درگیر کرده است ، ما به پرسش های رایجی که در مورد فلج خواب وجود دارد پاسخ خواهیم داد. از جمله این که چگونه بوجود می آید و چگونه می شود با آن مقابله کرد.

به علاوه ما بطور عمیقی به تعریف فلج خواب خواهیم پرداخت چرا که آگاهی از علم پشت آن از اهمیت زیادی برخوردار است. در طول شب مغز ما وارد چرخه های مختلف خواب می شود که همگی مراحل مهمی از خواب هستند که به مغز ما کمک می کنند تجدید قوا و استراحت کرده و برای روز بعد آماده شود.

REM یا خواب عمیق چیست؟

یکی از این مراحل خواب عمیق است و با نام REM شناخته می شود که مخفف اصطلاح حرکات سریع چشم می باشد. در این مرحله مغز ما بدن را به حالت فلج کامل در می آورد تا بتواند بطور کامل استراحت کند. اما ممکن است در این مرحله بعضی چیزها وفق مراد پیش نرود.

ممکن است ناگهان از خواب بیدار شوید در حالی که بدن شما در حالت فلج مربوط به این مرحله از خواب گیر کرده است. این یعنی شما دور و اطراف خود را می بینید اما هیچکدام از عضلاتتان را نمی توانید حرکت دهید. ممکن است فردی که در این وضعیت گیر کرده است بدلیل شرایط هراس آوری که دارد ، دچار اوهام نیز شود.

این توهمات می تواند شرایط فلج خواب را به وضعیتی هولناک تبدیل کند. دکتر مایکل بروس می گوید: اغلب بیماران شرایط این بیماری را مانند بیدار شدن در حالت مرگ توصیف می کنند. شما می دانید که مغزتان بیدار شده اما درون بدنتان گیر افتاده اید. البته هر بار که این اتفاق می افتد چند ثانیه بیشتر طول نمی کشد و در چند دقیقه بدنتان بطور کامل بیدار می شود.

نشانه های فلج خواب

فلج خواب می تواند برای کسی که دچارش شده است عواقبی در بر داشته باشد. بیشتر افرادی که دچار این عارضه شده اند احساسات و تجربیات زیر را گزارش کرده اند:

 • عدم توان حرکت
 • دشواری در نفس عمیق کشیدن
 • احساس ترس
 • بعضی ها ناتوانی در حرکت دادن چشمانشان را گزارش کرده اند
 • توهم حضور موجودی دیگر در اتاق خواب
 • احساس سنگینی روی سینه

فلج خواب و دیدن اوهام

رویاهای رایجی که در هنگام فلج خواب دیده شده اند

همانطور که گفته شد فلج خواب می تواند منجر به دیدن اوهام یا کابوس شود. اغلب افراد شکل تاریکی از شخصی دیگر یا تابشی روشن را در اتاق خود می بینند.  بعضی ها مشاهده حیوانات یا رنگ هایی را گزارش داده اند برخی حتی نسخه ای از خود را روبرویشان دیده اند.

این اتفاق به دلیل اضطراب شدیدی است که تحمل می کنید و مغزتان قادر به منطقی سازی تجربیاتش نیست. به همین دلیل ذهن شما اشکال یا تصویری از خودتان را در فضای پیرامونتان تصور می کند که تنها به افزایش پانیک و هراس می انجامد.

علت فلج خواب چیست؟

این سوالی رایج با تئوری هایی چندگانه است. پس دلایل مختلفی برای تجربه فلج خواب وجود دارد ، اما هنوز علت کاملا روشنی وجود ندارد که بتوان آن را به عنوان مقصر این پدیده دانست. عوامل گوناگون شامل موارد زیر می شود:

 • الگوهای بد خوابیدن ، مانند رنج کشیدن از بی خوابی و نداشتن برنامه خواب کافی
 • برنامه خوابی نامنظم مانند داشتن شب کاری یا مشکل نارکولپسی
 • سلامت ذهنی ضعیف ، از قبیل استرس زیاد ، اضطراب ، افسردگی و نسخه های دارویی مشخص
 • خوابیدن به پشت می تواند زمینه فلج خواب را فراهم کند
 • اگر شما بطور خاص و نا امید کننده ای درگیر فلج خواب هستید ، ممکن است شما بطور ژنتیکی مستعد آن باشید

آیا تاکنون کسی به دلیل فلج خواب مرده است؟

خیر. فلج خواب معمولا به عنوان بیداری در مرگ توصیف می شود و به همین دلیل ترس از مردن در این وضعیت خیلی رواج دارد.  با این حال این عارضه مشکلی آسیب رسان نیست. تحقیقات علمی نشان می دهند که خطرناک نیست و آسیب فیزیکی به بدن وارد نمی کند و تاکنون نیز هیچگونه مرگ و میر ناشی از آن گزارش نشده است.

روش های مقابله با فلج خواب

البته که توصیه داشتن خواب خوب برای مقابله با فلج خواب برای کسانی که بطور مرتب دچار این عارضه بوده و بدلیل آن نمی توانند خواب خوبی داشته باشند ، سخت است. در مقابل برداشتن گام هایی برای کاهش دفعاتی که آن را تجربه می کنید می تواند شامل نظارت بر زمان های خواب و بیداریتان باشد و اطمینان یافتن از این که به مقدار کافی می خوابید.

توصیه دیگری که می تواند ریسک فلج خواب را کاهش دهد ، نخوابیدن به پشت یا جلو است. این موضوع به کاهش وزن وارده بر قفسه سینه مربوط می شود. همچنین کاهش مصرف داروهایی که عوارضی از این قبیل دارند و کاهش مصرف الکل می تواند مفید باشد.

داشتن ذهنی روشن نیز می تواند از دیدن توهمات جلوگیری کند ، بنابرین برداشتن چند قدن برای بهبود سلامتی ذهنی می تواند خیلی مفید باشد. این قدم ها می تواند شامل مدیتیشن ، آروماتراپی و یا آرامش بخشی حرفه ای عضلات باشد که اثرات آرامش بخش آنها می تواند بر کاهش دفعات و شدت فلج خواب موثر واقع شود.

منبع:

https://www.dreams.co.uk/sleep-matters-club/waking-up-dead-what-is-sleep-paralysis/

بازدیدها 2 زمان ها, 2 بازدیدهای امروز

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.