کیفیت خواب یا کمیت خواب: کدام یک از اهمیت بیشتری برخوردار است؟

۲
کیفیت خواب

کیفیت خواب و کمیت خواب باید با هم تعادلی داشته باشند تا شما بتوانید از خواب خود بیشترین بهره را ببرید. برای پیدا کردن ترکیب مناسب مطالب زیر را در مجله خواب داتیس مطالعه نمائید.

کیفیت خواب یا کمیت خواب: کدام یک از اهمیت بیشتری برخوردار است؟

برای این که بدن بتواند به بهترین شکل تجدید قوا کند ، برای سال ها ، محققان و پزشکان هشت ساعت خواب در یک شبانه روز را توصیه می کردند. به شکل جالبی، رفته رفته تعداد بیشتری از کارشناسان کیفیت خواب را نیز به اندازه کمیت خواب مورد توجه قرار می دهند.

در واقع کیفیت در مقایسه با کمیت خواب، شاخص مهمتری برای سلامتی عمومی افراد است و تاثیر بیشتری بر حس و حال و رضایت فرد از زندگی دارد. اما شما چگونه می توانید اطمینان حاصل کنید که بیشترین بهره را از خواب خود می برید؟

گم کردن نشانه

چه کیفیت مهمتر باشد و چه کمیت ، اغلب افراد  نمی توانند به راهنمایی های ارائه شده عمل کنند. طبق آماری در امریکا 32% افراد از کیفیت خواب مناسبی برخوردار نیستند و کمیت خواب بزرگسالان بسیاری به مقدار خواب توصیه شده 7 الی 9 ساعت در شبانه روز نمی رسد. این در حالی است که در صورت داشتن خوابی مناسب بخصوص در سنین جوانی 6 ساعت خواب خوب نیز می تواند نیاز های بدن افراد به خواب را تامین نماید.

راه حلی ساده

بعضا ، افزایش کمیت خواب از افزایش کیفیت خواب آسان تر است. برای افزایش کمیت خواب شبانه خود کمی زودتر بخوابید و کمی دیرتر بیدار شوید. افزودن تنها نیم ساعت به ابتدا و انتهای مدت خواب می تواند راه حلی ساده باشد و این یک ساعت خواب اضافه تر تاثیر زیادی بر احساس رضایت شما از خوابتان را ایجاد خواهد کرد.

تمرکز بر کیفیت خواب

از طرف دیگر ، مدت زمان دراز کشیدن روی تخت خواب لزوما برابر با مدت خوابیدن شخص نیست. به علاوه استفاده از تجهیزات الکترونیک در اتاق خواب یا عادت های بد دیگری که به خواب آسیب می رسانند، مانند نوشیدن کافئین در قبل از خواب می تواند به پریشانی خواب و بیدار شدن در نیمه  شب منجر شود.

آیا از کیفیت خواب خود مطمئن نیستید؟ خواب با کیفیت بالا باید شامل موارد زیر باشد:

حداقل 85 درصد از زمانی را که در تخت خواب هستید خوابیده باشید.

در 30 دقیقه یا کمتر خوابتان ببرد.

بیش از یک بار در طول شب از خواب بیدار نشوید.

پیش از آن که دوباره خوابتان ببرد بیش از 20 دقیقه بیدار نمانید.

ارتقاء آسان کیفیت خواب

برای افزایش کیفیت خواب، خودتان را به یک برنامه منظم خواب در هنگام شب عادت دهید و همه چیز هایی را که می توانند خواب شما را مختل کنند حذف کنید. بطور مثال حمام یا دوش آب گرم بگیرید، کتاب یا مجله ای چیزی بخوانید، دمنوش های گیاهی بنوشید، یا قبل از این که بخواهید چراغ ها را خاموش کنید و به آرامی مدیتیت کنید.

همزمان، نوشیدن کافئین قبل از خواب را ترک کنید ، و همه وسائل الکترونیکی را از اتاق خواب خود بیرون بریزید. با این عادت های سالم در جای خود، شما می توانید کیفیت خواب خود را ارتقاء دهید. کاهش مزاحمت ها و اختلالات خواب می تواند کمیت خواب شما را هم افزایش دهد.

گوشی موبایل کیفیت خواب را کاهش می دهد

ترکیب کامل

برای این که بهترین احساس را نسبت به خوابتان داشته باشید ، شما باید همانقدر که بر کمیت خواب خود تمرکز می کنید به کیفیت آن نیز توجه نشان دهید. همانطور که کم خوابیدن می تواند عملکرد بدن شما را مختل کند، خواب بی کیفیت نیز می تواند در روز بعد باعث احساس خستگی و نداشتن تمرکز در روز بعد شود و حتی چهارچوب ذهن شما را تحت تاثیر قرار دهد.

از سوی دیگر، خواب با کیفیت خوب ، می تواند بیش از کمیت خواب حس و حال شما را در روز بعدی بهبود ببخشد. البته که کیفیت خواب را سخت تر از کمیت خواب می توان اندازه گرفت. با این حال اگر در مورد کیفیت خوابتان نگرانی هایی دارید بهتر است از یک پزشک مشاوره بگیرید.

احتمالا پزشک شما توصیه هایی در مورد تغییر سبک زندگی به شما خواهد داد، از قبیل ورزش بیشتر، کاهش مصرف الکل، تغییر محیط اتاق خواب یا عوض کردن تشک و سرویس خوابتان ، که می تواند کیفیت خواب شما را بهبود ببخشد.

انتخاب تشک مناسب بر کیفیت خواب شما اثر می گذارد

در صورتی که تشک شما نیازهای خواب شما را تامین نکند ، رسیدن به خوابی با کیفیت بالا بسیار دشوار خواهد بود. بستری که روی آن می خوابید باید از کمر و ستون فقرات شما محافظت کند. در غیر اینصورت آسیب هایی که در طول خواب بر بدن شما وارد می شود ، سلامتی شما را به خطر خواهد انداخت.

تشک خوب می تواند فشار را از روی مفاصل بردارد و استراحت بیشتری برای بدن شما فراهم کند. در غیر این صورت درد ناشی از فشار وارده بر مفاصل و استخوان ها کیفیت خواب شما را کاهش خواهد داد. در روز بعد نیز شما با احساس خستگی و درد در بدن خود از خواب بیدار خواهید شد.

کارشناسان خواب داتیس توصیه می کنند، که برای انتخاب تشکی مناسب ، خرید خود را از فروشگاه ها و تولید کننده های معتبر انجام دهید و حتما قبل از خرید، تشک مورد نظر خود را امتحان کنید. در این میان ، تکنولوژی های جدید امکان پیدا کردن گزینه مناسب با شرایط جسمی هر فرد را فراهم آورده است. انتخاب تشک مناسب نسبت به شرایط جسمی و عادات خواب هر فرد نیز کمک زیادی بر افزایش کیفیت خواب وی خواهد داشت.

منبع:

https://www.sleep.org/articles/quality-quantity-matters-sleep/

بازدیدها 4 زمان ها, 4 بازدیدهای امروز

خواب, مجله خواب داتیس

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.