خانه / سلامت / حرف زدن در خواب و برخی از علل بوجود آمدن این اختلال

حرف زدن در خواب و برخی از علل بوجود آمدن این اختلال

حرف زدن در خواب مثل ماندن سبزی روی دندان می ماند ، تا وقتی که کسی به شما نگفته است از وجود آن خبر ندارید. افرادی که متوجه می شوند در حین خواب حرف می زنند ، همیشه با این نگرانی می خوابند که در حین خواب ممکن است چیزی بگویند که دوست ندارند کسی بشنود. آن ها همیشه می ترسند که مبادا چیزی بگویند که برایشان مشکل ساز بشود و یا باعث خجالت آن ها بشود.

حرف زدن در خواب و برخی از علل بوجود آمدن این اختلال

خبر خوب این است که هر چیزی که شما در حین خواب گفته باشید ، هر قدر هم که مجرمانه باشد ، به لحاظ قانونی نمی تواند در دادگاه بر علیه شما استفاده شود. اما خبر بد این است که تا زمانی که شریک خواب شما ، یا یک هم اتاقی که بطور اتفاقی حین حرف زدن در خواب پیش شما بوده است به شما چیزی نگوید ، شما هرگز از این موضوع که مسائلی را در خواب بیان کرده اید ، مطلع نخواهید شد.

هنوز دانشمندان نتوانسته اند علت اصلی حرف زدن در خواب را کشف کنند ، که این موضوع باعث می شود مقابله با این مشکل سخت تر شود. خوشبختانه برخی از عواملی که به نظر می رسد باعث بیشتر اتفاق افتادن این موضوع می شوند شناسایی شده اند. ما در ادامه این یادداشت این عوامل را معرفی کرده و نکاتی چند برای کاهش این مشکل برای هر کدام از این عوامل پیشنهاد خواهیم داد.

حرف زدن در خواب چیست ؟

حرف زدن در خواب با نام علمی سومنلیکویی نیز شناخته می شود. این بیماری همان گونه که از نامش پیداست موجب حرف زدن فرد در حین خواب می شود و در علم روانشناسی در مجموعه پارازومنیا طبقه بندی می شود که نوعی نابهنجاری خواب است. مشکلات دیگری که در این مجموعه طبقه بندی می شوند عبارتند از راه رفتن در خواب ، دندان گروچه ، خشونت ورزی در خواب و حتی اقدام به رابطه جنسی در خواب.

بعضی وقت ها صداهایی که افراد در حین حرف زدن در خواب در می آورند بیشتر شبیه به آه و ناله ، زمزمه و پچ پچ کردن یا خندیدن است. اما گاهی اوقات نیز شخص می تواند یک مکالمه کامل را با یک شخص دیگر انجام دهد ، که البته شما تنها صدای شخصی را که خواب می بیند می شنوید و صدای کسی را که با او حرف می زند را نمی توانید بشنوید.

بر اساس یک تحقیق بیشترین لغتی که در حین حرف زدن در خواب معمولا گفته می شود کلمه « نه » می باشد و  ناسزا گویی بسیار رایج می باشد. در اکثر مواقع افرادی که در خواب حرف می زنند بسیار عصبانی هستند و جملات بی ادبانه ای بر زبان می آورند.

مهم است که به یاد داشته باشیم که افراد در هنگام حرف زدن در خواب ، آگاه نیستند. حرف هایی که می زنند ممکن است بخشی از یک خواب بی معنا و مهمل باشد ، به همین دلیل ما توصیه می کنیم اگر شما می شنوید که کسی در خواب چیزهای توهین آمیز یا ناراحت کننده ای می گوید ، آن را جدی نگیرید.

چه کسانی حرف زدن در خواب را تجربه می کنند ؟

این اتفاق بین بچه خیلی مرسوم است. حدود 50 درصد از کودکان بین 3 الی 10 سال حرف زدن در خواب را تجربه می کنند. این موضوع بین دختر ها و پسر ها بطور مساوی و در کودکی برای هر دو جنس اتفاق می افتد و ممکن است یک رابطه ژنتیکی وجود داشته باشد. در نتیجه اگر یکی از والدین در کودکی چنین مشکلی داشته است ، فرزندان آن ها نیز چنین چیزی را در کودکی تجربه خواهند کرد.

با این حال در بزرگسالی حرف زدن در خواب بین مردان بیشتر از زنان رایج است.

اختلالات رفتار در خواب REM

رویا دیدن در حین مرحله REM (حرکت سریع چشم) اتفاق می افتد. در این مرحله بدن در حال استراحت است و بطور موازی مغز به شدت فعال می شود. این مرحله از خواب به مغز اجازه نمی دهد که در حین دیدن خواب اعضای بدن را حرکت دهد. اما در افرادی که دچار اختلال خواب REM هستند ارتباط مغز و بدن بطور کامل قطع نمی شود و این افراد ممکن است در حین خواب راه بروند و یا دچار مشکل حرف زدن در خواب شوند.

علل حرف زدن در خواب

اختلال خوردن در حین خواب شبانه

اگر شما تعجب می کنید از این که چیتوز های تندتان تمام می شوند و کسی در خانه خوردن آن را گردن نمی گیرد شاید باید به خودتان نگاه کنید. بخصوص اگر بی دلیل وزنتان بالا می رود. اختلال خوردن در حین خواب شبانه زمانی اتفاق می افتد که افراد در حین خواب چیزی می خورند. حتی ممکن است بلند شده و تا آشپزخانه بروند و یک وعده غذای کامل برای خود درست کنند.

همان طور که حدس می زنید ، در حین انجام این کار اگر کسی با آن ها صحبت کند ممکن است در حین خواب وارد یک مکالمه مفصل با وی شوند. به این ترتیب یکی از علل حرف زدن در خواب می تواند خود معلول اختلالی دیگر باشد.

داروها

حرف زدن در خواب می تواند به دلیل عوارض جانبی برخی از داروها نیز باشد. در اینصورت بهتر است راهنمای داروهایی را که مصرف می کنید ، مطالعه نموده و در صورتی که این عارضه جزو عوارض جانبی داروی شما باشد ، برای ادامه مصرف دارو با پزشک معالجتان مشورت کنید.

متابولیزم بدن

قرار گرفتن در معرض آفتاب به متابولیزم بدن شما کمک می کند. باعث تولید ویتامین دی در پوست شده و همچنین باعث کاهش وزن می شود. به علاوه باعث آزاد شدن نیتریک اکساید می شود که متابولیزم بدن را تنظیم می کند.

یکی از دلایل حرف زدن در خواب می تواند به هم خوردن متابولیزم بدن باشد که در نتیجه دوری از نور آفتاب اتفاق می افتد. استفاده از نور آفتاب صبحگاهی فایده های بسیاری برای شما خواهد داشت.

استرس احساسی

افرادی که الگوی خواب نامنظمی دارند به شدت در معرض اختلال حرف زدن در خواب هستند. علتش می تواند این باشد که مغز برای توقف فعالیتش در طول شب با مشکل مواجه می شود ، این هم که چرخه خواب شخص را به هم می زند.

منبع :

https://www.sleepadvisor.org/talking-in-your-sleep/

4.8/5 ( 5 بازدید )

این مقاله را به اشتراک بگذارید

حرف زدن در خواب و برخی از علل بوجود آمدن این اختلال
4.7 (93.33%) 3 امتیاز
(میزان رضایتمندی کاربران)
Call Now Button