خانه / خواب / انداختن تشک روی زمین و خوابیدن روی آن ، آیا برای سلامتی مضر است ؟

انداختن تشک روی زمین و خوابیدن روی آن ، آیا برای سلامتی مضر است ؟

انداختن تشک روی زمین و خوابیدن روی آن و یا حتی خوابیدن روی زمین بدون تشک، در مناطق شرقی کره زمین، بخصوص در کشور های آسیایی، بسیار رایج است. خوب حالا باور کنید یا نه، خوابیدن روی یک تخت خواب بد می تواند به بدن ما آسیب برساند و سلامتی ما را به خطر بیاندازد. آیا جایگزین آن می تواند خوابیدن روی زمین باشد؟

انداختن تشک روی زمین و خوابیدن روی آن، آیا برای سلامتی مضر است ؟

اگر به شما بگوئیم بعضی ها هرگز روی تخت خوابشان نمی خوابند، آیا از شنیدنش تعجب می کنید؟ باعث شگفتی است، نه؟ شهروندان مشخصی از تخت خواب برای استراحت استفاده نمی کنند. برخی از قبیله های باستانی حتی روی اسب های خود می خوابیدند، آن هم در حال حرکت. وقتی به گذشته نگاه می کنیم ما با تجملاتی که در دسترسمان قرار گرفته است، لوس شده ایم.

ما دلیل خوبی برای این موضوع داریم. ما دانش خودمان را توسعه داده ایم و بطور مشخص کیفیت زندگیمان را ارتقاء داده ایم. ما تمام طول روز را به سختی کار می کنیم و حق داریم از نرمی تشک مموری فوم و بالش های نرم خودمان لذت ببریم.

در یادداشت پیش رو، ما در مجله خواب داتیس در مورد مزایا و معایب انداختن تشک روی زمین و خوابیدن روی آن صحبت خواهیم کرد. در سال های اخیر بسیاری از افراد در غرب به این شیوه خوابیدن روی آورده اند. بیائید مزایا و معایب خوابیدن به روش اجدادمان را بررسی کنیم. می توانید این کار را با تغییر عادات خوابتان امتحان کنید، در حالی که هر زمان بخواهید می توانید به عادات قدیمی خودتان باز گردید.

مزایای انداختن تشک روی زمین

مهمترین امتیاز انداختن تشک روی زمین و خوابیدن روی آن افزایش گردش خون در تمام بدن شماست. میزان قابل توجهی از بهبود در گردن درد و کمر درد بخشی از فواید پهن کردن تشک روی زمین و خوابیدن روی آن است. این ها مشابه فایده هایی است که ، افرادی که بدون استفاده از یک بالش می خوابند گزارش کرده اند.

همچنین انداختن تشک روی زمین برای افرادی که روی آن می خوابند این حسن را دارد که کمتر در معرض ریسک ابتلا به بیماری کَژپُشتی یا اسکولیوز قرار می گیرند. اسکولیوز وضعیتی است که ستون فقرات دچار یک انحنای غیر طبیعی می شود. به علاوه برخی گزارش ها حاکی از کاهش درد مفاصل در افرادی است که به این صورت می خوابند.

نزدیک بودن به زمین به شما اجازه می دهد که به هوای خنک تر دسترسی بیشتری داشته باشید. این موضوع به شما کمک خواهد کرد که احساس بهتری موقع خواب داشته باشید و تاثیر شگفت اگیزی روی خواب شما خواهد گذاشت. افزایش دمای بدن دلیل اذیت شدن ها و بیدار شدن های بی هنگام از خواب است. هوای خنک تر به شما کمک می کند در طول شب کمتر عرق کنید و همچنین برای دستگاه تنفسی شما مفید بوده و باعث گردش بهتر خون در بدن شما خواهد شد.

معایب انداختن تشک روی زمین

مهمترین ایراد انداختن تشک روی زمین قرار گرفتن در معرض گرد و غباری است که روی زمین انباشته شده است. نظافت منظم برای پیش گیری از مشکلات تنفسی و واکنش های آلرژیک ضروری است. این آلودگی ها اثر سوء قابل ملاحظه ای بر سلامتی شما خواهد گذاشت.

این مشکل با کمی بالاتر آوردن ارتفاع تشک از زمین قابل حل است. اما با این حال اگر بر انداختن تشک روی زمین اصرار دارید ما توصیه می کنیم بطور مرتب سطح زمین را تمیز کنید.

انداختن تشک روی زمین

انداختن تشک روی زمین باعث می شود که جریان هوای کافی در اطراف تشک وجود نداشته باشد و این موضوع با افزایش گرما و عرق کردن بدن انسان باعث می شود که تشک تمام آن گرما و رطوبت را در خود نگه دارد و سطحی برای رشد قارچ فراهم کند. قارچ می تواند سبب واکنش های آلرژیک شدیدی بشود. ضمن این که این موضوع باعث ایجاد یک بوی بد در تشک شما خواهد شد و شما مجبور می شوید تشک خود را دور بیاندازید.

عارضه دیگر انداختن تشک روی زمین می تواند انواع حشرات بستر ازجمله مایت ها باشد که از پوست مرده بدن انسان تغذیه میکنند و بهترین مکان رشد و زندگی آنها داخل تشک است و آنجا لانه خواهند کرد. این مشکل زمانی که آن ها بتوانند داخل تشک تکثیر شوند بیشتر خواهد شد. اگر برای مدت زمان طولانی در خانه نباشید، می توانید از پوشاندن تشک با ملافه و روکش تشک از آن در برابر نفوذ حشرات محافظت کنید. روش اصولی افزایش ارتفاع تشک خواهد بود.

در زمستان انداختن تشک روی زمین باعث قرار گرفتن فرد در معرض سرمای بیشتر و خطر بیماری و سرما خوردگی خواهد شد.

مشکل اساسی و مهمی که باعث می شود خوابیدن بر روی تخت خواب را به خوابیدن بر روی زمین ترجیح دهیم،سلامت ستون فقرات است زیرا هنگام خوابیدن و بلند شدن بنا به نظر پزشکان باید از تخت خوابهایی با ارتفاع حدودا 50 سانتیمتر استفاده کرد.بلند شدن از روی زمین و خوابیدن بر روی زمین فشار بسیاری به ستون فقرات تحمیل میکند تا جائیکه بعد از انجام عمل های جراحی ستون فقرات، پزشکان توصیه میکنند که به هیچ وجه بر روی زمین نخوابید.

انداختن تشک روی زمین برای افرادی که عادت دارند به پهلو بخوابند توصیه نمی شود

افرادی که عادت دارند به پهلو بخوابند در این شرایط احساس راحتی نخواهند داشت. انداختن تشک روی زمین باعث ایجاد فشار مضاعف بر تشک شده و باعث احساس ناراحتی فرد در ناحیه لگن و شانه ها خواهد شد.

منبع :

https://www.sleepadvisor.org/sleeping-mattress-on-the-floor-bad/

5/5 ( 5 بازدید )

این مقاله را به اشتراک بگذارید

انداختن تشک روی زمین و خوابیدن روی آن ، آیا برای سلامتی مضر است ؟
5 (100%) 2 امتیاز
(میزان رضایتمندی کاربران)
Call Now Button