خوابیدن در هواپیما درطول سفرهای هوایی و نکاتی خاص در مورد آن

۰
خوابیدن در هواپیما

خوابیدن در هواپیما درطول سفرهای هوایی و نکاتی خاص در مورد آن

خوابیدن در هواپیما در طول سفر اگرچه برای برخی خیلی راحت است، اما برای بسیاری دیگر چالشی خسته کننده محسوب می شود که تمام انرژی آن ها را در طول پرواز می گیرد.

علاوه بر کارهایی از قبیل استفاده از هدفون، چشم بند، همراه داشتن یک بالش، پوشیدن لباسی راحت و رزرو کردن بلیط فرست کلاس با صندلی تخت شو که خودتان می دانید، کارهایی نیز وجود دارند که انجام آن ها برای خوابیدن در هواپیما می تواند به شما کمک کند. تیم تولید محتوای داتیس در ادامه این یادداشت مواردی از این کارها را آورده است که خواندن آن پاره ای از لطف نیست.

صندلی کنار پنجره را بگیرید

اگر می توانید یک صندلی در کنار پنجره بگیرید و موقع خوابیدن در هواپیما سرتان را به کناره آن تکیه دهید (این کار خیلی ساده تر از خوابیدن با یک بالش دور گردن است). مزیت ویژه دیگر آن داشتن کنترل بر نور ورودی از پنجره است که شما در معرض آن قرار دارید. داشتن جای پا برای این که بتوانید پای خود را در طول پرواز بکشید نیز خیلی مهم است. این موضوع نه تنها بر راحتی شما در طول سفر اثر دارد بلکه برای گردش خون در بدن شما نیز ضروری است.

وسایل راحتی همراه خود داشته باشید

عروسک خرسی محبوب خود را بخاطر دارید؟ به نسخه بزرگسالان این عروسک فکر کنید. همراه داشتن یک شال یا یک جفت جوراب خوب و البته یک پخش کننده موزیک برای رسیدن به آرامش کمک زیادی می کند. یک تی شرت راحت بپوشید و فهرستی از آهنگ های دلخواه خود را تهیه کنید. خوابیدن در هواپیما بین 200 نفر و در ارتفاع 38000 پایی تنها زمانی میسر خواهد بود که فضا را برای خود طوری تغییر دهید که احساس آرامشی شبیه حس در خانه بودن داشته باشید.

پاهایتان را روی هم نندازید

وقتی که پاهایتان را روی هم می اندازید ، شما به یک طرف بدن فشار می آورید. این کار می تواند جریان خون را مسدود کند و اگر پرواز شما بیش از یک ساعت  باشد ممکن است باعث لخته شدن خون شود. چون نیمه پائین بدن شما کمی پیچیده است و نیمه بالایی بدن شما صاف به روبرو قرار گرفته است به مهره پشت فشار اضافه تری وارد می شود. خوابیدن در هواپیما به این صورت باعث خواهد شد که پس از مدت کوتاهی از خواب بیدار شوید و بطور ناخود آگاه به سمت مخالف بپیچید و پاهای خود را عوض کنید چرا که بدن در تلاش است از وضعیت پیچیده شدن خارج شود.

خوابیدن در هواپیما

تکیه به پشت هنگام خوابیدن در هواپیما

لم دادن به صندلی هنگام خوابیدن در هواپیما ، فشار را بر قسمت پائین ستون فقرات کم می کند. با فشار کمتر به پشت ، راحت تر می توانید بخوابید. دومین حالت مناسب ، صاف نشستن است. اما اگر عضلات شکم شما به اندازه کافی قوی نباشد می تواند فشار کمی بر پائین کمر شما وارد شود. استفاده از یک بالش پشت کمر می تواند از پائین کمر شما حمایت کند و فشار را از روی آن بردارد. شما می توانید از یک بالش مسافرتی یا یک جلیقه لوله شده نیز استفاده کنید.

اما هنگام خوابیدن در هواپیما بدترین کاری که شما می توانید انجام دهید این است که به جلو تکیه دهید. در این وضعیت شما بیشترین فشار را بر دیسک های ستون فقرات خود می آورید.

ال سی دی ها را خاموش کنید

همه می دانیم که قرار گرفتن در معرض نور اتفاق بدی است اگر قصد داریم بخوابیم. این موضوع در مورد مونیتورهای پشت صندلی ها نیز صدق می کند. قرار گرفتن در معرض نور این مونیتورها هنگام خوابیدن در هواپیما می تواند همان تأثیری را داشته باشد که قرار گرفتن در معرض نور آفتاب دارد. یک متخصص روانشناسی می گوید: « نگاه کردن به صفحه های نمایش از قبیل موبایل ، تبلت یا دیگر مونیتورها باعث کاهش ترشح ملاتونین می شود» ملاتونین هورمونی است که بدن شما برای خوابیدن به آن نیاز دارد.

از داروهای خواب آور به جز ملاتونین اجتناب کنید

در صورتی که تنها سفر می کنید از مصرف هر گونه داروی خوابی که تأثیر آن را بر بدن خود نمی دانید اجتناب کنید. بسیاری از این داروها دارای آنتی هیستامین هستند که اثر طولانی مدتی دارد و باعث باقی ماندن احساس سستی در شما می شود. اگر برای خوابیدن در هواپیما در طول پرواز نیاز جدی به کمک دارید، بهتر است از ملاتونین استفاده کنید. یک مقاله توصیه می کند که اگر شما صبح زود پرواز دارید بهتر است قرص ملاتونین را قبل از حرکت بخورید.

از پرخوری خودداری کنید

پرخوری قبل از پرواز امکان راحت خوابیدن در هواپیما را عملا از شما سلب می کند. سعی کنید تا دوساعت قبل از پرواز زیاد غذا نخورید و به چیزی که می خورید دقت کنید. خوردن غذاهای چرب یا پرخوری کردن می تواند در طول سفر شما را اذیت کند و اجازه ندهد که خواب راحتی داشته باشید. زمانی که غذای زیادی می خورید قلب شما مجبور است سخت تر کار کند و خون بیشتری را به شکم شما پمپاژ کند. به علاوه خوردن غذاهای چرب باعث ایجاد تغییراتی در خون می شود که احتمال لخته شدن خون در طول پرواز را افزایش می دهد.

جلوگیری از به هم خوردن ساعت خواب

در صورتی که به مناطقی در شرق یا غرب سفر می کنید که ساعت آن ها با ساعت مبدا شما متفاوت است ، احتمالا در مقصد با مشکل به هم خوردن ساعت خواب مواجه خواهید شد. این مشکل علاوه بر مساله خوابیدن در هواپیما است. بهتر است با تغییر ساعت خواب خود در روزهای قبل از پرواز ، بدن خود را به تغییر ساعت  ناشی از سفر عادت دهید. به این ترتیب در مقصد با مشکل کمتری مواجه خواهید شد.

منبع :

https://greatist.com/grow/guide-to-sleeping-on-plane

خوابیدن در هواپیما در طول پرواز⇑

بازدیدها 3 زمان ها, 3 بازدیدهای امروز

خواب, مجله خواب داتیس

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.