خروپف و 7 روش موثر برای رهایی از آن

خروپف و 7 روش موثر برای رهایی از آن

خروپف و 7 روش موثر برای رهایی از آن

خروپف تنها مزاحمت صوتی نیست. حدود 75 درصد از کسانی که خروپف می کنند، دچار آپنه انسدادی خواب ( اختلال تنفس در هنگام خواب برای دوره های کوتاه ) هستند، که خطر بیماری های قلبی را افزایش می دهد.

حدود 45 درصد از بزرگسالان حداقل هر از گاهی خروپف می کنند. شاید شما هم یکی از این افراد باشید یا شاید کسی را بشناسید که با این مشکل درگیر است. شاید شخصی که خروپف می کند موضوع جک ها و متلک هایی باشد که در جمع های خانوادگی مطرح می شود، اما خروپف مسئله ای جدی است.

همسری که خروپف می کند می تواند زوج خود را از خواب شبانه محروم کند. این مشکل می تواند موجب جدا کردن اتاق خواب های زوجین شود. حتی می تواند مشکلات جدی در ازدواج ایجاد کند.

خروپف

اگر از اسپری ها و قرص ها برای درمان خروپف، بدون تجویز پزشک استفاده می کنید، احتیاط کنید. بسیاری از داروهای مخصوص خروپف بدون بررسی های علمی به بازار عرضه شده اند و عوارض آن ها نامشخص است.

به جای این داروها می توانید از روش های طبیعی و تغییر سبک زندگی برای متوقف کردن خروپف استفاده کنید.

خواب کافی داشته باشید، به پهلو بخوابید، قبل از خواب از نوشیدنی های الکلی اجتناب کنید و یک دوش آب گرم بگیرید. این کار های ساده می تواند تفاوت بزرگی در کاهش خروپف ایجاد کند

روش های متوقف کردن خروپف :

  1. پوزیشن و وضعیت خواب خود را تغییر دهید

خوابیدن به پشت باعث می شود پایه زبان و نرم کام شما به دیواره پشتی دهان شما بچسبد و در هنگام خواب صدای خروپف ایجاد کند. خوابیدن به پهلو می تواند از این اتفاق پیشگیری کند.

بالشی که تمام طول بدن را پوشش دهد، می تواند این مشکل را حل کند. یک بالش بدن (Body pillow) می تواند شما را در حالت خواب به پهلو نگه دارد و خیلی مفید باشد.

قراردادن توپ های تنیس در پشت پیژامه نیز می تواند مانع خوابیدن به پشت شود. یا شما می توانید بالای تخت خواب خود را به بالا خم کنید. به این شکل خوابیدن باعث می شود مجاری عبور هوای بینی باز شود که می تواند خروپف را متوقف کند. البته این شیوه ممکن است موجب درد در ناحیه گردن شود. اگر با تغییر وضعیت خوابیدن، خروپف ادامه پیدا کرد ممکن است مشکل آپنه انسدادی خواب وجود داشته باشد که بهتر است در این صورت به پزشک مراجعه نمائید.

  1. کاهش وزن

کاهش وزن می تواند به برخی از افراد کمک کند. توجه داشته باشید که افراد لاغر نیز ممکن است خروپف کنند که مشکل این افراد به دلیل اضافه وزن نمی باشد. اگر وزن شما افزایش داشته است و شما با این مشکل مواجه شده اید در حالی که پیش تر این مشکل را نداشته اید، کاهش وزن می تواند به شما کمک کند. در صورتی که اطراف گردن شما چاق شده باشد، به قطر داخلی گلو فشار می آید که باعث انسداد آن در هنگام خواب شده و موجب خروپف می شود.

  1. اجتناب از الکل

الکل و مواد آرام بخش باعث کاهش استراحت ماهیچه ها در پشت گلو شده و باعث خروپف می شود. نوشیدن الکل 4 الی 5 ساعت قبل از خوابیدن این مشکل را بدتر می کند. افرادی که قبل از نوشیدن الکل دارای خوابی طبیعی هستند، پس از نوشیدن الکل خروپف می کنند.

  1. تلاش برای حفظ نظم خواب

عادت های خواب نامناسب می توانند اثراتی مشابه نوشیدن الکل داشته باشند. به عنوان مثال، کار کردن برای ساعت های طولانی، بدون خواب کافی. در این حال شما به خوابی سخت و عمیق فرو می روید و عضلات شما شل شده باعث خروپف می شود.

  1. باز کردن مجاری بینی

اگر خروپف از بینی شما باشد، باز نگه داشتن مجاری بینی می تواند مفید باشد. این موضوع باعث می شود هوا به آرامی حرکت کند. شلنگ باریکی را تصور کنید با آبی که از درون آن می گذرد. هر قدر که شلنگ باریک تر باشد آب با سرعت و فشار بیشتری جاری می شود.

مجاری بینی شما به همین شکل عمل می کند. اگر بینی شما بر اثر سرماخوردگی یا به دلایل دیگری مسدود یا گرفته شود، جریان هوا با فشار زیاد باعث خروپف می شود.

دوش آب گرم قبل از خواب می تواند به باز شدن مجاری بینی کمک کند. همچنین قرقره آب نمک زیر دوش نیز مفید خواهد بود.

درصورتی که مشکل خروپف ناشی از نرم کام نباشد، نوار بینی نیز می تواند برای کشیدن و باز نگه داشتن مجاری بینی مورد استفاده قرار بگیرد.

  1. بالش و بستر خود را تغییر دهید

مواد و موجودات آلرژی زا در اتاق خواب، تشک و بالش شما نیز می تواند باعث خروپف باشد. آخرین بار چه زمانی روی پره های پنکه سقفی یا دریچه های کولر را گرد گیری کرده اید؟ آخرین بار کی بالش خود را عوض کرده اید؟

کنه های غبار که در بالش و تشک شما تجمع کرده اند می توانند موجب واکنش های آلرژیک شوند. این موضوع می تواند یکی از علل خروپف باشد. خوابیدن حیوانات خانگی در تخت خواب شما نیز می تواند موجب ریختن شوره و موی بدن حیوانات روی تشک شما شود. به هنگام خواب ، ورود آن شوره ها و موهای بدن حیوانات به مجاری تنفسی موجب تحریک و ایجاد حساسیت می شود.

اگر در طول روز مشکلی ندارید اما هنگام خوابیدن در هنگام شب دچار مشکل خروپف می شوید موارد فوق می تواند علت مشکل شما باشند.

بالش خود را هر دو هفته یکبار بتکانید و در معرض جریان هوای آزاد قرار دهید و هر شش ماه یک بار  آن را تعویض کنید. به این ترتیب، کنه های غبار و دیگر مواد آلرژی زا به حداقل ممکن کاهش می یابند. در ضمن حیوانات خانگی را بیرون از اتاق خواب خود نگه دارید.

قبل از هزینه کردن برای خرید بالش های ویژه بدانید که آن ها سر شما را بالاتر نگه می دارند که باعث قطع شدن خروپف می شود اما ممکن است در ناحیه گردن ایجاد درد کنند.

بستر و تشک مورد استفاده شما نیز می تواند بر کیفیت خواب شما موثر باشد. امروزه تولید کننده های تشک های طبی توانسته اند از برخی فن آوری های جدید برای حل مشکلات خواب افراد استفاده کنند. از جمله با استفاده از عصاره های گیاهانی مانند اکالیپتوس و نعناع در بافت پارچه، موفق شده اند از خروپف در هنگام خواب جلوگیری کنند. ما استفاده از تشک بانجوپد ضدخروپف را که توسط شرکت داتیس تولید شده است به شما توصیه می کنیم. در پارچه تشک بانجوپد از عصاره اکالیپتوس استفاده شده است که به باز شدن مجاری بینی در هنگام خواب کمک می کند.

شرکت بویتکس که یکی از بزرگترین تولید کنندگان کالای خواب در کشور ترکیه می باشد، پارچه تشکی با نام بریت ایزی تولید کرده است که برای کاهش مشکل خروپف استفاه از آن را پیشنهاد می دهد.

  1. هیدراته بمانید

مایعات کافی بنوشید. ترشحات بینی و حلق شما زمانی که بدنتان دهیدراته شده باشد غلیظ و چسبنده می شود. این موضوع می تواند موجب خروپف شود. طبق تحقیقات انجام شده، زنان سالم باید 11 لیوان در روز آب بنوشند. مردان به 16 لیوان آب نیاز دارند (البته این مقدار از آب مورد نیاز بدن شامل آب موجود در مواد غذایی نیز می شود).

در نهایت، خواب کافی داشته باشید، به پهلو بخوابید، قبل از خواب از نوشیدنی های الکلی اجتناب کنید و یک دوش آب گرم بگیرید. این کار های ساده می تواند تفاوت بزرگی در کاهش خروپف ایجاد کند.

منبع :

https://www.webmd.com/sleep-disorders/features/easy-snoring-remedies#1

4.4/5 ( 7 بازدید )

این مقاله را به اشتراک بگذارید

3.8 (76%) 5 امتیاز
(امتیاز دهید امتیاز بگیرید)

دسته بندی مقالات

آخرین نظرات