خانه / بهداشتی / روش شستن مموری فوم تشک بدون این که آسیبی به آن وارد شود

روش شستن مموری فوم تشک بدون این که آسیبی به آن وارد شود

شستن مموری فوم می تواند کاری سخت و وقت گیر باشد. بخصوص اگر فوم هوشمند شما ضخیم باشد ، زمان زیادی نیز برای خشک شدن لازم خواهد داشت. همینطور فوم تشک ، هر قدر سفت تر و فشرده تر باشد زمان خیلی بیشتری طول می کشد تا خشک شود.

روش شستن مموری فوم تشک بدون این که آسیبی به آن وارد شود

اگر مموری فوم شما خیلی کثیف نشده است بهتر است که فقط نقطه کثیف شده را بشوئید. بعد از شستن مموری فوم نیز آن را بیرون جلوی نور خورشید برای چند ساعتی پهن کنید تا کمی هوای تازه خورده و در معرض آفتاب باکتری های جمع شده روی آن کشته شوند.

اما در صورتی که خیلی کثیف شده باشد برای شستن مموری فوم مراحل زیر را انجام دهید تا بتوانید با کمترین آسیب و به راحت ترین شکل آن را تمیز کنید:

شستن مموری فوم

این فرایند برای شستن مموری فوم طراحی شده است و به راحتی می تواند برای شستن فوم تشک و بالش مورد استفاده قرار بگیرد.

وسایل مورد نیاز:

 • جارو برقی دستی یا جارو برقی معمولی با سر برس نرم
 • مایع لباس شویی
 • دست کش لاستیکی
 • آب
 • بطری اسپری
 • سر شلنگ آبپاش (در صورتی که شستن مموری فوم را بیرون انجام می دهید)
 • سر دوش جدا شدنی (در صورتی که شستن مموری فوم را در حمام انجام می دهید)
 • سرکه سفید تصفیه شده
 • سشوار یا پنکه برقی
 • نایلون بزرگ

فرایند شستن مموری فوم

فرایند شستن مموری فوم :

گام 1:

روی فوم را با جارو برقی دستی یا جارو برقی معمولی با استفاده از سر برس نرم جارو بکشید

گام 2:

تشک یا روتشکی یا بالش را داخل وان حمام یا بیرون نزدیکی یک شیر آب قرار دهید. در صورتی که فرایند شستن مموری فوم را بیرون از خانه انجام می دهید حتما زیر آن یک نایلون بزرگ یا هر گونه زیر انداز تمیز دیگری که در اختیار دارید بیاندازید تا از چرک و کثیف شدن آن جلوگیری شود.

گام 3:

در بطری اسپری مایع لباس شویی و آب را به نسبت یک به دو مخلوط کنید. برای شستن مموری فوم بهتر است از یک مایع شوینده ملایم استفاده کنید.

گام 4:

فوم را به حالت ایستاده قرار دهید و سپس جلو و پشت آن را با مخلوط مایع لباس شویی بطور کامل اسپری کنید. در صورتی که قصد شستن تشک را دارید بهتر است این کار را دو نفری انجام دهید. یک نفر تشک را نگه دارد و دومی آن را اسپری بزند.

گام 5:

اجازه دهید مایع لباس شویی 30 دقیقه روی فوم بماند

گام 6:

با استفاده از سر آبپاش دوش یا شلنگ ، فوم را بطور کامل آب کشی نمائید

گام 7:

به آرامی آب داخل فوم را با فشار دادن بیرون بکشید. فوم را تا نکنید و نپیچانید. پیچاندن و تا کردن فوم هوشمند به آن آسیب می رساند. از آنجایی که برای ضد حریق شدن به برخی فوم های هوشمند مواد شیمیایی خاصی اضافه می کنند این قسمت از کار را حتما با استفاده از دستکش انجام دهید.

گام 8:

بطری اسپری را خالی کنید و سپس با مخلوط سرکه و آب به نسبت یک به چهار پر کنید.

گام 9:

حالا تمام فوم را با مخلوط سرکه سفید اسپری نمائید.

گام 10:

فوم را آبکشی کنید و مجددا مانند مرحله قبلی آب داخل آن را بیرون بکشید

گام 11:

هنوز فرایند شستن مموری فوم به پایان نرسیده است چرا که خشک کردن آن اهمیت خیلی زیادی دارد. خیس ماندن فوم می تواند باعث بو گرفتن آن شود. پس در این مرحله با استفاده از سشوار آن را خشک می کنیم. سشوار را در درجه حرارت کم قرار دهید و دقت کنید که خیلی به فوم نزدیک نگیرید.

گام 12:

در صورتی که از سشوار استفاده نمی کنید می توانید به عنوان روشی جایگزین از یک پنکه برقی در معرض هوای آزاد برای خشک کردن فوم استفاده کنید.

گام 13:

از خشک شدن کامل فوم قبل از این که آن را روی تخت خواب بگذارید اطمینان حاصل کنید.

پاک کردن لکه ها از روی مموری فوم

 • شستن مموری فوم به روش فوق بیشتر لکه ها را از بین خواهد برد با این حال برای از بین بردن لکه های سخت تر می توانید از روش های زیر استفاده کنید:
 • لکه را با آب خالص مرطوب نموده و روی آن اسید بوریک خشک بپاشید (بوراکس را می توانید در قفسه مواد شوینده سوپرمارکت ها پیدا کنید) . سپس لکه را با یک پارچه سفید نرم یا یک اسفنج نرم به شکل دایره ای بمالید تا پاک شود. محل لکه را با سر برس نرم جارو برقی جارو بکشید تا کاملا خشک شود.
 • شستن مموری فوم برخی لکه ها را نمی تواند پاک کند و برای این کار نیاز به پاک کننده ای قوی تر دارید. برای چنین لکه هایی یک اسفنج یا پارچه نرم را با آب اکسیژنه مرطوب کنید و روی لکه را بصورت دایره ای بمالید (توجه داشته باشید که آب اکسیژنه رنگ فوم را می برد)
 • لکه را با شوینده آنزیمی مخصوص حیوانات خانگی اسپری کنید. اجازه دهید 15 دقیقه بماند. با یک دستمال خیس ناحیه لکه را دستمال بکشید و سپس با کشیدن جارو برقی خشک کنید.

توصیه کاربردی: برای این که از لک شدن مموری فوم تشک خود جلوگیری نمائید و در گیر شستن مموری فوم با روش های پیچیده نشوید بهتر است از یک محافظ تشک استفاده کنید.

توجه: قبل از شستن مموری فوم تشک ، دستورالعمل شست و شوی آن را از برچسب پشت تشک یا از روی وب سایت تولید کننده مطالعه نمائید.

منبع:

http://www.howtocleanstuff.net/how-to-wash-memory-foam/

0/5 ( 0 بازدید )

این مقاله را به اشتراک بگذارید

(میزان رضایتمندی کاربران)
Call Now Button