شستشوی تشک و کالای خواب و راهکارهای افزایش طول عمر آن

شستشوی تشک و کالای خواب و راهکارهای افزایش طول عمر آن

شستشوی تشک و کالای خواب و راهکارهای افزایش طول عمر آن

شستشوی کالای خواب و اهمیت نظافت و بهداشت کالای خواب ما کمتر از لباس تن ما نیست. اگر در نظر داشته باشیم که یک سوم از شبانه روز خود را با کالای خواب خود به سر می بریم لزوم رعایت بهداشت و شستشوی کالای خواب را نیز درک خواهیم کرد. علاوه بر آن وقتی درخواب هستیم اتفاقاتی در رختخواب ما در جریان است که با چشم غیر مسلح دیده نمی شود.

در رختخواب ما چه میگذرد

بدن ما همواره در حال نوسازی سلول های مرده خود می باشد و ریزش سلولهای مرده در خواب صورت میگیرد. وقتی درخواب هستیم گاهی تا یک میلیون سلول مرده از پوست ما ریزش میکند که برای ما قابل دیدن نیست و با توجه به میکروسکوپی بودن شاید مشکلی هم برای ما ایجاد نکند اما اگر این سلولها در رختخواب ما انباشته شوند بستر خوراکی مناسبی برای تغذیه و رشد و نمو باگ ها هستند.

باگ ها ، ساس های بسیار ریزی هستند که موجودات رختخوابی محسوب میشوند چرا که دقیقا از راه تغذیه آنچه در رختخواب ما است تکثیر میشوند. علاوه بر آن بدن ما در طول شب چربی ترشح می کند که این چربی ها هم به رختخواب ما اضافه میشوند و بستر رشد و نمو باگ ها را مهیا می کنند. علاوه بر آنچه گفته شد رختخواب ما معمولا حامل عرق بدن ما نیز هست و در مواقعی هم می تواند به خون یا ادرار نیز آلوده شود.

حال تصور کنید محیطی که یک سوم شبانه روز خود را در آن به سر میبریم آلوده به همه چیزهایی است که شرح داده شده و ما فقط به این دلیل که این آلودگی ها تا مدتی با چشم غیر مسلح دیده نمیشود آنها را نادیده گرفته و به استفاده از لحاف و تشک خود ادامه دهیم. جای تعجب نیست اگر به انواع آلرژی های پوستی و حتی کم کم به ضعف ایمنی بدن دچار شویم. علاوه بر عوارض جسمی آلوده بودن کالای خوابمان، از آنجایی که خواب منبع آرامش ما محسوب میشود، خوابیدن بر کالای خواب فرسوده و خصوصا آلوده و کثیف ، سطح انرژی صبحگاهی ما را نیز پایین آورده و از سرحال بودن صبحگاهی ما کاسته میشود.

شستشوی انواع کالای خواب

شستشوی منظم کالای خواب

نظم شستشوی کالای خواب برای افراد مختلف متفاوت است. برخی عمومأ با خانه تکانی سال نو کالای خواب خود را می شویند و برخی بصورت فصلی این کار را انجام میدهند و برخی ماهانه. اما با توجه به حساس بودن شستشوی کالای خواب باید زمان بندی دقیقی برای این کار در نظر داشت و به آن پایبند بود. نیاز به شستشوی کالای خواب برای همه کالاها یکسان نیست و مثلا ضرورت شستن ملحفه با ضرورت شستن تشک خوشخواب بسیار متفاوت است. بطور کلی بهتر است ملحفه ها و روبالشی هفته ای یکبار و حداکثر دو هفته یکبار شستشو شوند. این زمان برای پتو به 4 تا 5 ماه می رسد و برای تشک خوشخواب که محافظ تشک داشته باشد 2 بار در سال کفایت میکند. قابل ذکر است اگر ملحفه و روبالشی متعلق به بیمار باشد بهتر است هر روز شسته شود.

شستشوی انواع کالای خواب

شستشوی ملحفه

شستشوی ملحفه ها بهتر است هفته ای یکبار و ترجیحا در ماشین لباسشویی انجام شود. دلیل ارجحیت شستشوی ملحفه درماشین لباسشویی به شستن با دست آن است که احتمال ماندن ذرات مواد شوینده بعد از آبکشی ملحفه ها به حداقل میرسد در حالی که در آبکشی و شستشوی با دست، احتمال باقی ماندن ذرات پودر و مواد شوینده بر ملحفه ها زیاد است. باقی ماندن این ذرات بر ملحفه ها برای پوست ضرر داشته و ایجاد آلرژی میکند. اگر به هر دلیل قادر به شستشوی با ماشین لباسشویی نباشیم حتما باید ملحفه با حوصله برای چندین بار آبکشی شود.

بهتر است قبل از شستشوی ملحفه ها آن ها را لکه گیری کرده و سپس بشوییم. حتی کمرنگ شدن لکه ها هم بهتر از رها کردن آنها در شستشو است. پس از لکه گیری ملحفه ها را با آب گرم و ترجیحأ با صابون شستشو میدهیم. بهتر است ملحفه ها و لباس ها را با هم درون ماشین نگذاریم ، اینکار هم برای حفظ رنگ ملحفه ها و هم به لحاظ حفظ بهداشت بهتر است.

برای روشن شدن ملحفه های سفید می توان آنها را جداگانه با حل کردن یک چهارم پیمانه آبلیمو در آب گرم شستشو داد. در هتل ها معمولا ملحفه ها را علاوه بر شستشوی با مواد شوینده معمولی ، با نرم کننده و سپس با وایتکس نیز میشویند که این کار اگر مکرر صورت گیرد، طی مدت کوتاهی ملحفه ها را نخ نما میکند اما میتوان گهگاهی ملحفه های سفید را با سفید کننده نیز شستشو داد. بهتر است در شستشوی ملحفه ها از مواد آنزیم دار استفاده نکنیم و برای خشک شدن پس از آبکشی دقیق اجازه دهیم ملحفه ها در هوای آزاد خشک شوند.

شستشوی پتو

با توجه به بالا بودن وزن پتو خصوصا پس از خیس شدن توصیه می شود برای شستشوی پتو آن را به خشکشویی بسپارید اما اگر مایل به شستشوی آنها در ماشین لباسشویی خانگی باشید حتما باید محدودیت وزن ماشین لباسشویی خود را بدانید چراکه وزن پتو پس از خیس شدن تقربا 3 برابر خواهد شد.اگر ظرفیت ماشین لباسشویی تان برای شستن پتو مناسب بود پتوی پشمی را با آب سرد بشویید و اجازه دهید روی دور کم ماشین لباسشویی خشک شود. اما پتوی موهر را حتما به خشکشویی بسپارید چرا که شستشوی پتوی موهر با آب معمولی احتمالا به پتو آسیب می رساند.

برای پتوهایی که در ماشین لباسشویی شسته میشوند بهتر است بجای پودر، از شوینده های مایع استفاده شود چراکه احتمال باقی ماندن ذرات پودر لابلای الیاف پتو بسیار زیاد است . بهتر است پتو را پس از شستن، بدون چلانده شدن در جای مناسبی پهن کنید تا کم کم آب خود را از دست بدهد و خشک شود.

شستشوی روتختی ها

برای شستشوی رو تختی ها ابتدا مطمئن شوید که رنگ پس نمی دهند و اگر در این مورد شک دارین آنها را به خشکشویی بسپارید. اگر از رنگ ندادن روتختی ها مطمئن هستید آنها را با آب سرد بشویید و با درجه کم در خشک کن خشک کنید. وقتی ملحفه ها و رو تختی ها را در ماشین لباسشویی می گذارید حتما توجه داشته باشد بخشی از فضای ماشین لباسشویی را خالی بگذارید تا شوینده هایی که استفاده کرده اید کاملا در تارو پود پارچه ها نفوذ کنند. اگر ماشین لباسشویی را تا حداکثر ظرفیت فضای آن پر کنید ،تا حدی جلوی شستشوی مناسب و پخش خوب مواد شوینده را خواهید گرفت.

برای شستشوی ملحفه ها و روتختی های سفید همچنین میتوانید یک فنجان نرم کننده را با نصف فنجان آمونیاک مخلوط کرده و به هرچه سفیدتر شدن پارچه ها کمک کنید. پس از آنکه روتختی ها را در درجه کم خشک کن قرار دادید بگذارید در هوای آزاد کاملا خشک شوند. از آنجایی که روتختی و روبالشی همیشه در معرض گرد و غبار هستند بستر مناسبی برای ایجاد آلرژی محسوب میشوند بنابراین بهتر است برای خشک شدن در معرض نور آفتاب قرار بگیرند.

شستشوی تشک خوشخواب

برای شستشوی تشک در ابتدا باید کاور یا روکش آنرا جدا کنید و جداگانه شستشو دهید. بهتر است روکش در ماشین لباسشویی و با آب داغ شسته شود و خشک کن ماشین لباسشویی نیز فعال شود. بخاطر داشته باشید شستشوی روکش ، برای تشک های خوشخواب بسیار ضروری است. برای تشک خود حتما روکش های دو طرفه زیپ دار و یا یکطرفه کشدار استفاده کنید تا کاملا پهلوها و ترجیحا بخشی از طرف دیگر تشک را هم پوشش دهد و بتواند تا مدت ها تشک را تمیز نگه دارد. با توجه به تماس مستقیم پارچه تشک با بدن انسان و اهمیت روزافزون بهداشت و سلامت خواب؛ تیم طراحی و مهندسی داتیس تمام توان خود را در تولید بکار گرفته و موفق به تولید چندین نوع مختلف پارچه با ویژگی های منحصر به فرد گردید. پارچه های ضدلک و (easy clean) یکی از این موارد می باشد که به راحتی با کشیدن دستمال نم دار لک آن از بین رفته و تمیز می شوند. داتیس این ویژگی را در انواع تشک های طبی و فنری خود به خدمت گرفته است تا فرایند شستشوی تشک را سهل و آسان گرداند.

بعد از جدا کردن روکش ابتدا باید تشک کاملا جارو کشیده شود. برای این کار باید سر باریک جارو برقی انتخاب شود تا تمامی درزهای تشک را پوشش دهد. درزهای تشک محل تجمع گرد و خاک و مو هستند و سلولهای مرده پوست نیز در همین درزها جمع میشوند بنابراین با حوصله جارو کشیدن این درزها بسیار مهم است. وقتی تشک کاملا عاری از گرد و خاک شود میتوان همه لکه های موجود بر آن را دید. بنابراین تمیز کردن و شستشوی لکه ها ساده تر خواهد شد.

برای شستشوی لکه ها، یک تمیز کننده با کیفیت انتخاب کرده و درآب حل کنید. اگر هیچ تمیز کننده ای در دسترس نبود میتوانید از مایع ظرفشویی استفاده کنید. پارچه ای نه چندان زبر را انتخاب کرده و در مایع فرو ببرید و سپس پارچه را بصورت حلقه ای و دایره وار بر روی لکه بکشید و این کار را چندین بار برای هر لکه تکرار کنید. وقتی برای چند بار این کار را انجام دهید لکه یا پاک شده یا بسیار کم رنگ میشود. حتی اگر لکه بسیار قوی باشد و اینکار تنها کمی بر روی آن اثر کند، می توانید مطمئن باشید باکتری ها و آلودگی لکه را با این کار کاملا از بین برده اید.

پس از اتمام لکه گیری، تشک را در هوای آزاد رها کنید تا کاملا خشک شود. پس از پایان شستشوی لکه و وقتی تشک کاملا خشک شد برای از بین بردن بوی مواد شوینده و بوی ماندگی تشک می توان از جوش شیرین استفاده کرد. بطور کلی جوش شیرین برای رفع بوی نامطبوع بسیار مفید است و برای کالای خواب و پوست شما ضرری ندارد. مقدار جوش شیرین برای یک تشک احتمالا حدود 500 گرم یا کمی بیشتر خواهد بود و باید آنرا کاملا روی سطح تشک پخش کنید. برای اینکار میتوانید از یک الک دستی کوچک استفاده کرده و جوش شیرین را روی سطح تشک بصورت یکنواخت و یک دست بتکانید.

پس از پخش کامل جوش شیرین ، تشک را حداقل برای یک ساعت و اگر محدودیت خاصی ندارید برای چند ساعت به همان حالت رها کنید. اگر در این مدت بتوانید تشک را در معرض نور آفتاب قرار دهید به تاثیر گذاری جوش شیرین کمک شایانی کرده اید. بهتر است این زمان را کوتاهتر نکنید و اجازه دهید جوش شیرین کار خود را بر روی تشک انجام دهد. پس از اتمام 24 ساعت دوباره نوبت جارو کشیدن تشک میرسد. این بار می توانید ابتدا با سری معمولی و پهن جارو بطور کلی جوش شیرین را جارو کنید و سپس با سری باریک درزهای تشک را جارو کشیده و جوش شیرین باقیمانده را خارج کنید.

وقتی کاملا جوش شیرین جارو شد ترجیحا برای مدت کوتاهی تشک را در هوای آزاد قرار دهید و یا پنجره اتاق را باز بگذارید. سپس میتوانید مجددا کاور تشک را بکشید و استفاده از تشک تمیز خود را از سر بگیرید. شستشوی تشک خوشخواب عموما کار سختی به نظر میرسد اما اگر یک روز وقت خود را به این کار اختصاص دهید خواهید فهمید شستشوی دوبار در سال تشک نمیتواند آنقدرها هم سخت و وقت گیر باشد. همچنین میتوانید تشک خود را هر چند ماه یکبار بچرخانید و برعکس کنید تا هم به سالم ماندن و جا نینداختن تشک و هم به تمیز ماندن آن برای مدت طولانی تر کمک کنید. البته اصول و نحوه صحیح چرخاندن تشک را نیز باید در نظر گرفت تا به صورت اصولی انجام شود و به سلامت شما و تشکتان آسیبی وارد نشود که در این مورد نیز تیم تولید محتوای داتیس مقاله ای مفید و کاربردی منتشر کرده است.

همانطور که در مطلب اشاره گردید استفاده از محافظ تشک راهکاری بسیار مناسب جهت جلوگیری از کثیف شدن تشک شما و افزایش زمان نیاز به شستشوی آن می باشد. به همین منظور گروه تشک و کالای خواب داتیس به منظور رفاه حال مشتریان اقدام به تولید محافظ تشک ضدآب و همچنین محافظ تشک جذبی نموده است که اکنون در سبد کالایی این مجموعه موجود می باشد.

منبع :

https://www.wikihow.com/Clean-a-Mattress

4.5/5 ( 13 بازدید )

این مقاله را به اشتراک بگذارید

 • مریم سعادتی

  1 آگوست 2018

  سلام من تشکم لک شده بود و با شستشو لکش نمی رفت ولی به کمک مقاله شما مشکلم حل شد. مرسی

 • مهناز غلامی

  1 آگوست 2018

  به نظر من راهکار بهتر اینه که یک محافظ تشک بخریم که مشکل برامون پیش نیاد .من روزی که تشک خریدم محافظم خریدم و هنوز تشکم نو و تمیزه

 • seo

  22 دسامبر 2018

  اقا خیلی وبسایتتون عالیه

 • داتیس

  26 دسامبر 2018

  سلام دوست عزیز، مرسی از لطف بی پایان شما

4.9 (97.5%) 8 امتیاز
(امتیاز دهید امتیاز بگیرید)

دسته بندی مقالات

آخرین نظرات