خانه / خواب / پارچه بامبو چیست و چه مزایایی به عنوان پارچه تشک دارد ؟

پارچه بامبو چیست و چه مزایایی به عنوان پارچه تشک دارد ؟

پارچه بامبو امروزه از لباس تا اثاثیه منزل همه جا مورد استفاده قرار می گیرد. در نگاه اول این موضوع می تواند کمی گیج کننده به نظر برسد که چگونه از بامبو که نوعی چوب است و هنگام لمس ، خیلی زبر و خشن می باشد، می توان پارچه نرمی به دست آورد. با مطالعه ادامه این یادداشت با مزایای فوق العاده این پارچه آشنا خواهید شد.

پارچه بامبو چیست و چه مزایایی به عنوان پارچه تشک دارد ؟

با خریدن تشکی ویژه که با پارچه بامبو پوشیده شده است ، شما می توانید کیفیت خواب خودتان را ارتقا داده و در نتیجه کیفیت دیگر جنبه های زندگی خود را نیز بهبود ببخشید. این نوع پارچه به عنوان روکش تشک بسیار مناسب بوده و می تواند برای خواب شما خیلی مفید باشد.

هنگام خرید تشک بامبو با دو نوع تشک مواجه خواهید شد. گروه اول تشک هایی هستند که الیاف بامبو درون آن ها ترکیب شده و بخشی از تشک هستند و دسته دوم از پارچه بامبو در روکش تشک ها استفاده کرده اند. هر دو گروه به یک اندازه از خواص بامبو بهره می برند. اما شما تشک های بیشتری را از نوع دوم پیدا خواهید کرد.

میزان نرمی و ضد آلرژی بودن پارچه بامبو

بر خلاف پنبه که در ذهن ما با نرمی و گرم بودن پیوند خورده است، به نظر می رسد که بامبو هیچکدام از این خواص خواستنی را نداشته باشد. اما این تصور اشتباهی است!

افرادی که از تشک های بامبو استفاده کرده اند ، نرمی پارچه بامبو را با پارچه کشمیر مقایسه می کنند. این نوع الیاف هیچ گونه پرز خشنی ندارند و پوست را اذیت نمی کنند. از آنجایی که الیاف بامبو در حالت طبیعی خشن هستند ، لازم است تغییراتی در هنگام تبدیل آنها به نخ اعمال شود.

این تغییرات اگر با افزودن تعدادی آنزیم طبیعی و در فرآیند تولید طبیعی انجام پذیرد ، نیازی به کاربرد مواد شیمیایی مضر ندارد. به همین دلیل پارچه بامبو یک از انواع پارچه ای است که برای تولید تشک های ضد آلرژی بکار می روند.

پارچه بامبوی طبیعی بدلیل عدم استفاده از مواد شیمیایی در فرایند تولید آن ، تحریک کننده نبوده و هیچ گونه مواد شیمیایی مضری در آن بکار نرفته است. به همین دلیل این نوع پارچه برای افراد مبتلا به آلرژی بسیار پارچه خیلی خوبی محسوب می شود. با این حال ، پارچه هایی که الیاف آن با مواد شیمیایی نرم شده اند ممکن است موجب تحریک آلرژی شوند.

پارچه بامبوی طبیعی

سه گروه از ویژگی های اصلی پارچه بامبو که باعث محبوبیتش شده اند :

  • پارچه بامبو نه تنها رطوبت را به خوبی جذب می کند بلکه قابلیت تنفس خیلی خوبی هم دارد. این دو ویژگی هر دو برای داشتن خوابی خوب بسیار مهم هستند.
  • پارچه بامبو در صورت طبیعی بودن ضد آلرژی بوده و بطور طبیعی در برابر کنه ، قارچ ، انواع باکتری و بوهای بد مقاوم است. به علاوه این خواص بامبو با شستشو از بین نمی روند.
  • پارچه بامبو چروک نمی شود و نیازی به اتو ندارد. به علاوه در برابر لکه ها مقاوم است و قابلیت شستشو در ماشین لباس شویی بدون نیاز به نرم کننده را دارد.

مزایای محیط زیستی پارچه بامبو

برخلاف پنبه ، کشت بامبو نیازی به استفاده از آفت کش ها و قارچ کش ها ندارد. این به دلیل مقاومت طبیعی بامبو نسبت به آفت هاست ، بطوری که بامبو منبع غذایی مورد علاقه حشرات و عوامل بیماری زا نیست. این در حالی است که این عوامل گیاه پنبه را تحت تاثیر قرار می دهند.

به علاوه بامبو بیش از آن که یک درخت باشد ، علفی است که رشد خیلی سریعی دارد. این گیاه بالاترین رشد را در بین گیاهان روی زمین دارد و پس از درو ، در زمانی کمتر از یکسال مجددا رشد می کند. در واقع ، بامبو روزانه 120 سانتیمتر رشد می کند. این موضوع ، کشت آن را به زراعتی پایدار تبدیل می کند که با وجود افزایش تقاضای ناشی از رشد جمعیت می تواند نیازهای ما را برآورده سازد.

دیگر مزایای پارچه بامبو

به لحاظ زیبایی شناختی لذت بخش است

به سرعت رنگ می شود و به زیبایی رنگ های ارگانیک را قبول می کند.

دوست دار محیط زیست

بامبو به سرعت قابلیت جایگزینی دارد و کشت آن به محیط زیست آسیب نمی زند. پارچه بامبو نیز اگر با روش های مکانیکی تولید شود به محیط زیست آسیبی نمی رساند و حتی یکی از بهترین الیاف دوستدار محیط زیست می شود.

کنترل دمای عالی

یکی دیگر از دلایلی که مردم پارچه بامبو را به دیگر پارچه ها ترجیح می دهند این است که بطور موثری قابلیت کنترل دمای بدن را دارد. یعنی شما با داشتن تشک بامبو دیگر نگران گرم شدن یا سرد شدن جای خوابتان نخواهید بود. به این ترتیب تشک بامبو برای شب های گرم تابستان خیلی مناسب است.

نکته : خیلی از شرکت های تولید کننده تشک از پارچه رایون بامبو استفاده می کنند که به دلیل استفاده از مواد شیمیایی در تولید آن ، پارچه مناسبی برای افراد حساس نمی باشد. به همین دلیل دقت کنید تا پارچه بامبوی تشک شما از این دسته نباشد.

منابع :

https://marksmattress.com/benefits-bamboo-fabric/

https://intopten.com/best-bamboo-mattresses/

0/5 ( 0 بازدید )

این مقاله را به اشتراک بگذارید

(میزان رضایتمندی کاربران)
Call Now Button